Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

W Czerwionce-Leszczynach wiedzą, że czytanie jest fajne

03.07.2018 10:32 | 0 komentarzy | kama

Według badań Biblioteki Narodowej 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15. roku życia. Młodzież i dzieci – wbrew stereotypowi – czytają znacznie więcej, potwierdzają to realizowane w wielu szkołach na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny i powiatu konkursy i projekty.

W Czerwionce-Leszczynach wiedzą, że czytanie jest fajne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do kalendarza wielu placówek weszły na stałe akcje, kampanie, projekty : Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom, Jak nie czytam, jak czytam, Noc Bibliotek, Wielka Liga Czytelników, Poczytajmy. Najbardziej znana w całej Polsce akcja czytelnicza - „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła się w 2001 roku.

W ramach 17 . Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce zorganizowane zostało spotkanie miłośników czytania pod hasłem - Czytanie łączy. Zgromadziło ono uczniów z terenu gminy Czerwionka – Leszczyny: SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 6, SP 7, SP 8, SP Książenice, SP Palowice, SP Bełk oraz Rybnika, Zwonowic, Raszczyc oraz oddziałów gimnazjalnych tych szkół. To wielkie przedsięwzięcie, które od wielu lat planowane jest i przeprowadzane w szkole w Czerwionce, wymaga pracy zespołu osób przez kilka miesięcy, cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tym konkursem, wsparcie władz samorządowych, współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Rybniku, biblioteką, możliwość podzielenia się pomysłami i doświadczeniami, ale cierpliwie przyjmujemy też słowa krytyki.

W ramach spotkania czytelniczego w tym roku przeprowadzono: rejonowy konkurs dla uczniów klas IV – VI SP oraz VII SP, II G, III G, prelekcję dla nauczycieli – Lektura i kultura. Książka na ścieżkach moich wyboró: zabawy z lekturą.

Organizatorzy jak co roku przygotowali występy artystyczne uczniów SP 5 - piosenki, recytacje, scenki, które miały zachęcić do sięgnięcia po książkę i pokazać talenty artystyczne uczniów SP 5.

Dyrektor SP 5 Małgorzata Marciniak witając w progach szkoły licznie zebranych uczestników konkursu wraz z ich opiekunami podkreśliła, że konkurs obchodzi swój mały jubileusz, bowiem jest przeprowadzany w szkole po raz piętnasty i cieszy się wciąż dużym powodzeniem, a w tym roku zgromadził 43 uczestników z 14 szkół. Na spotkanie miłośników czytania przybyli również honorowi goście: przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Stefania Szyp, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce Aleksandra Pietruszewska, rzecznik prasowy Hanna Piorecka – Nowak, gminny koorynator akcji CPCD Mirela Kluczniok, panie aktywnie wraz z dziećmi i nauczycielami włączyły się w zaproponowaną zabawę dotyczącą inscenizacji Lokomotywy Juliana Tuwima.

Testy konkursowe, przygotowane na podstawie książek Dynastia Miziołków oraz Ferdynand Wspaniały, a dla klas VII i gimnazjalistów na podstawie Polyanny i Pozłacanej rybki, pokazały, że dzieci uwielbiają czytać. Organizatorzy po sprawdzeniu prac postanowili wyróżnić aż 19 osób . Różnice punktowe były minimalne, wszyscy zasługują na ogromną pochwałę.

Pamiętajcie w czasie roku szkolnego i w czasie wakacji, że czytanie jest przygodą, czytanie jest fajne i czytanie ma łączyć, a nie dzielić ludzi!

/Materiały prasowe/