Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Zmiany w systemie rozgrywek Plus Ligi

12.06.2019 21:55 | 0 komentarzy | rafbl

Podczas corocznego spotkania przedstawicieli klubów występujących w siatkarskiej Plus Lidze, które odbyło się w Warszawie zapadła jednogłośna decyzja na temat zmiany systemu rozgrywek w Lidze Mistrzów Świata w sezonie 2019/2020.

Zmiany w systemie rozgrywek Plus Ligi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kluczową zmianę, którą jednogłośna decyzją poparli wszyscy przedstawiciele klubów jest zwiększenie liczby drużyn walczących o Mistrzostwo Polski w fazie play-off. W poprzednim sezonie o tytuł walczyło sześć najlepszych zespołów po fazie zasadniczej, w kolejnym będzie ich aż osiem. Powody zmian były dwa. Pierwszym z nich było wyrównanie się poziomu rozgrywek zwłaszcza w środku stawki, w której jest kilka drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi i tylko sześć miejsc w fazie play-off to zdaniem przedstawicieli klubów to zbyt mało. Drugim z powodów był zbyt długi czas oczekiwania czołowych klubów fazy zasadniczej na półfinałowe mecze fazy play-off.

Wiadomo także, jak dokładnie toczyć się będzie rywalizacja w czołowej ósemce. W pierwszej rundzie fazy play-off spotkają się ze sobą zespoły z miejsc 1-8, 2-7 3-6 i 4-5, które toczyć będą walkę do dwóch wygranych meczów. Drużyny, które przegrają na tym etapie rywalizacji zagrają o miejsca 5-8, gdzie o miejsca 5-6 zagrają zespoły, które były sklasyfikowane wyżej w fazie zasadniczej, natomiast o miejsca 7-8 zespoły sklasyfikowane na niższych pozycjach. W tej fazie zespoły również grać będą do dwóch wygranych. Jeśli chodzi o walkę o miejsca 1-4 to zespoły klasyczny play-off, w którym rywalizacja w półfinałach toczyć się będzie do dwóch zwycięstw, a w meczach o miejsca do trzech wygranych spotkań.

Rozpoczynający się 26 października sezon będzie jubileuszowym, dwudziestym w historii ligi zawodowej. Jego rozpoczęcie poprzedzone będzie spotkaniem o Superpuchar Polski, które rozegrane zostanie 23 października w Arenie Gliwice, w którym zmierzą się ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Onico Warszawa. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 9 maja 2020 roku.