Poniedziałek, 28 listopada 2022

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Rowerem przez Islandię. Inspirująca historia niepełnosprawnego Polaka [WIDEO]

27.03.2020 13:20 | 0 komentarzy | d

Dzikie przestrzenie, nieokiełznana przyroda, nieziemskie widoki, górskie krajobrazy, przelatujące stada ptaków... W tej niesamowitej aurze Dariusz Sobczak, niepełnosprawny katowiczanin przemierza swoim handbike’iem bezkresy Islandii, by po raz kolejny powiedzieć światu, że ograniczenia tkwią w naszych głowach. Projekt, którego organizację wsparła Grupa Pietrzak, doczekał się swojego finału w formie wideo. Zapraszamy do oglądania.

Rowerem przez Islandię. Inspirująca historia niepełnosprawnego Polaka [WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Siedmiominutowy reportaż, to artystyczna wizja relacji z wyjątkowej wyprawy, która miała miejsce podczas ubiegłorocznych wakacji. Podczas 10-dniowego rajdu na trzykołowym rowerze Dariusz Sobczak ze wschodniego wybrzeża Islandii dotarł nad Atlantyk. W wyprawie towarzyszyli mu synowie na rowerach oraz żona, która wspierała wyprawę logistycznie, za kierownicą Renault Kadjar.

W ramach projektu ekipa pokonała 550 km, a podczas podróży suma podjazdów wyniosła 5000 m. W zależności od ukształtowania terenu rowerzyści poruszali się z prędkością od 5 do 70 km/h. Średnia temperatura powietrza wynosiła nieco ponad 10 stopni Celsjusza, ale w górach i nad przełęczami spadała nawet do 7 stopni. Wiejący w twarze silny wiatr i intensywne opady okazały się codziennością wyprawy.

- Czasami pułap chmur był tak niski, że przez 20 kilometrów przemieszczaliśmy się z głowami w chmurach przy widoczności 30 metrów – wspomina Dariusz Sobczak, niepełnosprawny mieszkaniec Katowic, który był pomysłodawcą wyprawy i dodaje, że Islandia potrafi wynagrodzić te niedogodności. – Im trudniejsze warunki pogodowe – tym piękniejsze później widoki oferowała nam wyspa – mówi.

Wyprawa została zorganizowana z okazji 25-lecia Renault Pietrzak, ale jej ostateczny sukces to wkład całej ekipy – Darka Sobczaka. Podróżnikom towarzyszyła ekipa fotograficzna - Filip Blank i Wojtek Radwański, którzy okazali się nie tylko fantastycznymi fotografami, ale także niezastąpionymi kompanami podróży.

Równie ważnym elementem akcji „Rowerem przez Islandię” był cel dobroczynny. 1 lipca ruszyła charytatywna zbiórka kilometrów w aplikacji Endomondo. Celem było zebranie do 31 sierpnia 500 tys. km. Ostatecznie udało się go zrealizować już po tygodniu od rozpoczęcia zbiórki! Renault Pietrzak wraz z firmą OKAM, INSPIRE oraz partnerami przekaże 50 000 zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo - Wychowawczego WZRASTANIE w Katowicach.

źródło: materiały prasowe