Piątek, 19 sierpnia 2022

imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

RSS

Jastrzębski Węgiel rozpocznie sezon meczem z GKS-em Katowice

01.07.2022 07:36 | 0 komentarzy | dud

28 czerwca odbyło się spotkanie prezesów klubów PlusLigi, na którym ustalono kluczowe zasady dotyczące nadchodzącego sezonu 2022/2023.

Jastrzębski Węgiel rozpocznie sezon meczem z GKS-em Katowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najistotniejszą informacją jest data rozpoczęcia rozgrywek w nowym sezonie – PlusLiga wystartuje już w pierwszy weekend października. Pierwszym rywalem Jastrzębskiego Węgla w meczu otwierającym sezon będzie GKS Katowice.

Ponadto, na spotkaniu w Uniejowie zapadła jednogłośna decyzja, aby system rozgrywania fazy play-off rozciągnąć do trzech wygranych. Tak więc każda runda, zarówno ćwierćfinał, półfinał jak i finał oczywiście, toczyć się będzie przynajmniej przez trzy mecze.

Wszyscy byliśmy przekonani od długiego czasu, że cała faza play-off powinna być rozgrywana do trzech wygranych meczów. To jest najbardziej atrakcyjny okres rozgrywek PlusLigi, wtedy jest największa oglądalność, wtedy są wartości budowane dla sponsorów. W każdym meczu jest walka o wszystko, bo można wygrać albo przegrać i odpaść, a każdy chce awansować dalej i piąć się w górę tabeli. Nawet ten poprzedni sezon pokazał, że rywalizacja do dwóch wygranych, może wprowadzić trochę przypadkowości. A jednak chcemy, żeby te rozgrywki były po prostu obiektywne i toczyły się w duchu zdrowej rywalizacji sportowej – mówi prezes Jastrzębskiego Węgla, Adam Gorol, podkreślając słuszność podjętej na spotkaniu decyzji.

Dodatkowo w meczach ćwierćfinału i półfinału zmiana gospodarza nastąpi dopiero po drugim meczu, a nie jak to było w tym sezonie, po każdym meczu. Mistrz Polski następnego sezonu będzie znany najpóźniej 17 maja 2023 roku.

Zmiany zaszły również w rozgrywkach TAURON Pucharu Polski 2023. W nim wystąpi sześć drużyn najwyżej sklasyfikowanych po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi, a także dwa najlepsze zespoły rund poprzednich.

W związku z pandemią, która nieustannie wpływa na rozgrywki krajowe i międzynarodowe, na spotkaniu ustalono terminy rezerwowe, w których będzie można rozegrać mecze zaległe.

Istotne jest również to, że po zakończeniu fazy zasadniczej, drużyna zajmująca ostatnie miejsce w tabeli rozgrywek PlusLigi, będzie musiała tę ligę opuścić.

To jest bardzo dobra decyzja. Historia ostatnich lat pokazała, że dobrze jest, kiedy liga jest otwarta, czyli te zespoły z dołu tabeli mają dużą motywację do gry, bo istnieje zagrożenie spadku. A z drugiej strony te zespoły z pierwszej ligi, które aspirują od jakiegoś czasu, żeby zaistnieć w ten najwyższej klasie rozgrywkowej, mają tę szansę. I to jest rywalizacja sportowa w pełni uzasadniona i uważam, że to jest dobre dla ligi – dodaje sternik Klubu.

Biuro Prasowe Jastrzębskiego Węgla


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl