Niedziela, 25 września 2022

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Nagroda Lux ex Silesia dla Antoniego Piechniczka

18.08.2022 13:47 | 0 komentarzy | FK

W tym roku arcybiskup Wiktor Skworc przyznał nagrodę Lux ex Silesia wybitnemu trenerowi, z którym reprezentacja Polski w piłce nożnej w latach 80. XX wieku osiągnęła sukcesy na Mistrzostwach Świata.

Nagroda Lux ex Silesia dla Antoniego Piechniczka
fot.archiwum.nowiny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metropolita Katowicki ogłosił nazwisko laureata podczas mszy świętej sprawowanej 17 sierpnia w uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej. Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji Roku Akademickiego, która odbędzie się w katowickiej katedrze.

Kuria przypomina zasługi laureata

- Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie. Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału - czytamy na stronie archidiecezji katowickiej.