Sebastian Ślósarczyk z Czerwionki-Leszczyn wicemistrzem świata w pływaniu

26.10.2022 09:08 | 0 komentarzy | juk

- Tak, Sebastian Ślósarczyk jest wicemistrzem świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym w kategorii „senior” - przekują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Sebastian Ślósarczyk 200-metrów stylem motylkowym pokonał w czasie 3:40,48, co zapewniło mu 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Od 15 do 23 października w Albufeira w Portugalii odbyły się X Mistrzostwa Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa. Polskę reprezentowało dziesięcioro zawodników z Trisomią21: 4 kobiety i 6 mężczyzn, wśród nich był 24-letni Sebastian Ślósarczyk, reprezentant gminy Czerwionka-Leszczyny, powiatu rybnickiego i Województwa Śląskiego.

Sebastian Ślósarczyk startował aż 7 razy: stylem dowolnym (kraul) i motylkowym (delfin) na dystansach: 50, 100, 200, 400 i 800 metrów. Na najdłuższym dystansie 800 m stylem dowolnym osiągnął swój nowy rekord życiowy, uzyskując czas 13:28,40, co dało mu 4 miejsce w kategorii senior. Największy rekord życiowy Sebastiana został osiągnięty na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, podczas którego pobił swój czas aż o 16,18 sekundy, co na tej długości jest wielkim sukcesem. Obecny rekord Sebastiana na dystansie 200 m stylem dowolnym wynosi 2:57,59. Przepłynięcie 200 m stylem motylkowym jest najtrudniejszym dystansem na zawodach, bowiem tu oprócz siły trzeba mieć dobrze wypracowany styl i wytrzymałość. Z Polski tylko jeden zawodnik zmierzył się z tą konkurencją i był to młody zawodnik z Czerwionki-Leszczyn. Pokonał tę odległość w czasie 3:40,48, co zapewniło mu 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Sebastian jest pływakiem długodystansowym, co pokazał startując m.in. w Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw 2021. Coraz częściej zauważamy jednak, że i sprinty stają się także jego domeną. Na dystansie 100 m stylem dowolnym zajął 9 miejsce w kategorii senior (na 39-ciu zawodników z grupy), a na dystansie 50 metrów stylem motylkowym zajął 13 miejsce na 36 zawodników z grupy.

W oficjalnym podsumowaniu tegorocznych Mistrzostw Świata w portugalskiej Albufeira, w klasyfikacji najlepszych zawodników w kategorii wiekowej senior – Sebastian Ślósarczyk jest 11. na świecie pływakiem z zespołem wad wrodzonych, zwanych Trisomia21. Październikowe spotkanie zorganizowane zostało przez Międzynarodową Organizację Pływacką Osób z Zespołem Downa – The Down Syndrome International Swimming Organisation (DSISO) oraz Międzynarodową Federację Sportu Osób z zespołem Downa – Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS).