Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Czy trening na siłowni może pomóc Ci rozwinąć się w sportach walki?

02.06.2023 08:10 | 0 komentarzy | EK

Ćwiczenie na siłowni jest coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności w sportach walki. Zastanawia Cię, czy siłownia rzeczywiście może pomóc podnieść Twój poziom w tych dyscyplinach? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czy trening na siłowni może pomóc Ci rozwinąć się w sportach walki?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie korzyści może przynieść trening na siłowni dla zawodników MMA?

 

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wartości treningu na siłowni, ponieważ pozwala on na rozwijanie siły i wytrzymałości. Przez co treningi sztuk walki mogą być bardziej intensywne. Żeby zaplanować odpowiedni rodzaj treningu, najlepiej jest udać się do trenera, który pomoże ułożyć plan treningowy dopasowany do potrzeb zawodnika. Takie ćwiczenia powinny zostać przeprowadzone na dużych ciężarach. Większa ilość serii niż powtórzeń również będzie lepszym rozwiązaniem. Ćwiczenia powinny być dynamiczne i bazować na ruchach wielu mięśni i stawów na raz.

 

Dla profesjonalnego zawodnika MMA trening na siłowni powinien być czymś oczywistym. Jednak, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, zajrzyj tutaj: https://www.warhouse.pl/sprzet-treningowy/rekawice/rekawice-mma i zaopatrz się w sprzęt najwyższej jakości. Rękawice są niezbędnym elementem wyposażenia na treningach MMA.

 

Czy bokser powinien chodzić na siłownię?

 

Siłownia i boks się wzajemnie uzupełniają. Należy jednak trenować w odpowiedni sposób. W tym wypadku również najlepiej udać się do trenera i spytać o radę, w sprawie wykonywanych ćwiczeń. Zbyt częste i długie treningi mogą prowadzić do przemęczenia, co z pewnością nie jest wskazane w treningu bokserskim. Trening siłowy nie powinien trwać dłużej niż jedną godzinę. Ćwiczenia na siłowni nie powinny także odbywać się zaraz przed sesją sparingów lub zawodami, ponieważ może to doprowadzić do napięcia mięśni, co negatywnie wpłynie na Twoją koordynację i mobilność.

 

W sztukach walki szczególnie ważna jest praca nóg i to właśnie te mięśnie powinieneś zaangażować w trening siłowy, żeby zwiększyć ich wytrzymałość podczas walki. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio nimi pracować przez całą walkę lub sparing.

 

W jaki sposób pogodzić trening siłowy ze sportami walki?

 

Wszystko zależy od intensywności treningów. Jeżeli planujesz poranny trening siłowy, a wieczorem idziesz na trening sztuk walki, to ten pierwszy nie może być zbyt intensywny, tak żebyś mógł się zregenerować przed kolejnymi ćwiczeniami. Pamiętaj, że obojętnie jaki sport trenujesz, nie powinieneś iść rano na trening, jeżeli wiesz, ze wieczorem będziesz mieć sesję sparingową, ze względu na to, wymaga ona pełni sił. Ważne też jest, żeby nie nabierać zbyt dużo masy mięśniowej, ponieważ może to zacząć przeszkadzać w walce.

 

W jaki sposób trenować siłę i wytrzymałość?

 

Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Od tradycyjnego taki trening różni się jedynie intensywnością. Siła i szybkość to cechy niezbędne w każdym sporcie walki. Prowadzą one do rozwoju dynamiki oraz mocy, przez co doskonalisz swoje umiejętności. Trening siłowy jest również najlepszą ochroną przed kontuzjami, ponieważ silne mięśnie lepiej stabilizują stawy i je ochraniają.

 

Dobrymi ćwiczeniami dla zawodników sportów walki będą: martwy ciąg, podciąganie, przysiady, wykroki, wyciskanie, a także spacer farmera oraz skręty tułowia.

 

Wiadomo, że wszystko należy robić z rozwagą i odpowiedzialnością, dlatego najlepiej jest zdać się na rady profesjonalistów w danej dziedzinie i zainwestować w doświadczonego trenera, który Cię poprowadzi przez świat sportu.

Materiał zewnętrzny