Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Inauguracyjny Bieg na Igrzyska udany dla naszych narciarzy

07.01.2013 12:59 | 1 komentarz | art

Ponad 350 biegaczy i biegaczek z 38 klubów z całego kraju przystąpiło do inauguracyjnych zawodów IV edycji Biegu na Igrzyska, które 4 i 5 stycznia odbyły się na trasach biegowych Polany Jakuszyckiej nieopodal Szklarskiej Poręby.

Kiedy nasza najlepsza biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk biegła po czwarty tryumf w Tour de Ski jej następcy rozpoczęli rywalizację w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska 2013”. To impreza, która w zamierzeniu ma popularyzować tę dyscyplinę sportu wśród dzieci i młodzież a przez to sprawić, że w przyszłości nasi biegacze będą liczyć się na arenie międzynarodowej. W zawodach startują zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych. Juniorzy A to zawodnicy roczników 1993-94, juniorzy B to roczniki 1995-96, juniorzy C to roczniki 1997-98, juniorzy D to roczniki 1999-2000, zaś juniorzy E to roczniki 2001-02. Startują również seniorzy. Jak co roku do zmagań przystąpiła silna i liczna ekipa narciarzy UMKS Marklowice, a także narciarki MKS-u Wodzisław. W poprzednich edycjach zawodnicy obu klubów zdobywali czołowe miejsca w tych zmaganiach. Pierwsze zawody pokazują, że liczyć będą się i w tym roku. Jak na kluby z miejscowości gdzie nie ma gór i tras biegowych musi to być dla wielu sporym zaskoczeniem. Świadczy zaś o dobrej pracy trenerskiej a także talencie i pracowitości samych zawodników.

Pierwszy dzień dla sprinterów

W pierwszym dniu zawodów w Szklarskiej Porębie starsi biegacze – seniorzy, juniorzy A, B i C - rywalizowali w sprintach na 1,5 km stylem klasycznym. Młodsi rozegrali biegi masowe na dystansie 2 km. W sprincie juniorek A miejsce 2. wywalczyła Dominika Bielecka z MKS-u Wodzisław, z kolei w sprincie juniorek B miejsce 6. zajęła Sylwia Molitor z UMKS-u Marklowice. W juniorach C. warto odnotować 2. miejsce Filipa Kroemera z UMKS-u, oraz 4. miejsce jego klubowego kolegi Wojciecha Fojcika. Z kolei wśród dziewcząt w tej samej kategorii wiekowej 2. zajęła Agata Warło z UMKS-u.

Medalowe żniwo w „łyżwie”

W drugim dniu rozegrane zostały biegi interwałowe stylem dowolnym (czyli łyżwą), przy czym ze względu na niesprzyjającą pogodę (opady deszczu i dodatnia temperatura) zostały skrócone dystanse poszczególnych biegów. W juniorach A miejsce 3. zajął Marek Skatuła z UMKS-u Marklowice, zaś wśród dziewcząt sukces z dnia poprzedniego powtórzyła Dominika Bielecka, która ponownie zajęła 2. miejsce. W zmaganiach juniorek B na podium wdrapała się Sylwia Molitor, która zajęła 3. miejsce. W juniorach C. podwójny tryumf świętowali biegacze UMKS-u Marklowice. Wygrał Wojciech Fojcik, przed Filipem Kroemerem. - Od startu biegu czułem się bardzo dobrze pomimo trudnych warunków, w jakich przyszło nam biegać. Zwycięstwo zawdzięczam przede wszystkim mojej trenerce, która znakomicie posmarowała narty – powiedział portalowi Bieg na Igrzyska Wojciech Fojcik. Również wśród dziewcząt UMKS świętował sukces. Zmagania juniorek C wygrała bowiem Agata Warło, która dzięki temu po dwóch biegach wspólnie z Weroniką Legierską z Istebnej przewodzi w klasyfikacji generalnej. W tej samej kategorii wiekowej tuż za podium bo na miejscu 4. uplasowała się Oliwia Mutwil.

Po pierwszych dwóch biegach w klasyfikacji drużynowej na wysokim 6. miejscu znajduje się UMKS Marklowice, którego zawodnicy zdobyli 771 punktów. Zdecydowani prowadzi MULKS Tomaszów Lubelski – 1342 punkty.