Ersetic z brązowym medalem Pytlasińskiego, Błoński i Wolny bez medalu

05.08.2013 13:00 | 0 komentarzy | kozz

Dawid Ersetic wywalczył brązowy medal w 56. Memoriale im. Władyslawa Pytlasińskiego. Memoriał odbył się 3-4 sierpnia w Warszawie.

W zawodach wystartowało 196 zawodników z 31 państw i był to najbardziej obsadzony turniej w tym roku. Wystartowało w nim wielu utytułowanych zawodników, w każdej kategorii wagowej można było spotkać medalistów mistrzostw Europy, świata oraz zeszłorocznych igrzysk olimpijskich. Dawid Ersetic po dłuższej przerwie podjął się zredukowania masy ciała do kategorii do 55 kg, posunięcie te zaowocowało.

W turnieju zapaśnik Unii Racibórz stoczył aż pięć walk, z czego cztery zakończył zwycięstwem. W pierwszej rundzie uporał się ze Szwedem Joakimem Fagerlundem, w 1/8 finału pokonał Kazacha Ruslana Itemgenova przez przewagę techniczną, a w ćwierćfinale przez położenie na łopatki pokonał Niemca Lukasa Hogelmeiera. Dopiero w półfinale podopieczny Ryszarda Wolnego został zatrzymany przez Aleksandara Konstandinova 1:3. W pojedynku o brązowy medal zmierzył się z utytułowanym Węgrem Peterem Modosem, medalistą olimpijskim i triumfatorem ubiegłorocznego Memoriału Władysława Pytlasińskiego.

- Jestem bardzo zadowolony z tego występu. W walce o brąz pokonałem medalistę olimpijskiego co jeszcze bardziej podnosi status tego medalu. Wróciłem do kategorii 55 kg po rozmowach z trenerem Ryszradem Wolnym. Zmieniłem nieco swoje odżywianie i teraz robienie wagi nie jest aż tak uciążliwe - powiedział po decydującej walce Dawid Ersetic.

W wadze do 120 kg wystartował Kamil Błoński. Zapaśnik Unii Racibórz rozpoczął udział w turnieju od dwóch zwycięstw z ubiegłorocznym wicemistrzem Azji juniorów Kazachem Yerkinem Shaikenovem 4:0 i Amerykaninem Davidem Arendtem 3:1. W ćwierćfinale Błoński spotkał się z brązowym medalistą olimpijskim Szwedem Johanem Eurenem. Pojedynek był niezwykle wyrównany, a pierwszy punkt zdobył podopieczny Ryszarda Wolnego za pasywność rywala. W taki sam sposób punkt w drugiej rundzie zdobył Szwed i to on przy remisowym wyniku awansował do półfinału (zdobył punkt techniczny jako ostatni). Błoński wystąpił jeszcze w repasażu, gdzie uległ przez położenie na łopatki Rosjaninowi Aikhanowi Ajubowowi po czym zakończył turniej na 7. miejscu.

Ostatni z zawodników Unii Racibórz Mateusz Wolny wystartował w kategorii do 74 kg, niestety Mateusz w pierwszej walce musiał uznać wyższość utytułowanego Węgra Martina Szabo z którym przegrał w dwóch rundach na punkty.
Kolejne medale dla reprezentacji Polski wywalczyli Michał Tracz 60 kg 2. miejsce, Damian Janikowski 84 kg 2. miejsce i Edward Bergersyan 60 kg 1. miejsce. Reprezentacja Polski drużynowo wywalczyła 3 pozycję.