Poniedziałek, 23 grudnia 2024
imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RSS
Ekologia to ważna sprawa. Jednak ochrona środowiska wymaga nakładów finansowych. Miasto Jastrzębie-Zdrój ma szeroką ofertę dopłat do zakupu urządzeń zapewniających ciepło w domach. Wszystko w ramach miejskiego programów „Eko do Kwadratu”...
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....
Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....
30 czerwca upływa termin złożenia deklaracji dotyczacych źródeł ciepła, które zasilą Centralną Bazę Emisyjności Budynków (CEEB). CEEB to ewidencja, w której znajdują się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. "kopciuchów".
Sezon ogrodniczy w pełni. Pomiędzy pracami na rabatach, każdy ogrodnik snuje już plany na przyszłość. W tych wyobrażeniach nie może zabraknąć nowych roślin. A te można będzie za darmo otrzymać już wkrótce, podczas akcji organizowanej przez Urząd Miasta w Żorach. Na czym polega żorska "Zielona akcja"?
Wysokość dotacji jest uzależniona od rodzaju nieruchomości oraz efektu ekologicznego. Najwięcej pieniędzy można otrzymać na wymianę starego kotła węglowego na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub węzeł cieplny zasilany z sieci ciepłowniczej.
Aż 48 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego otrzymało promesy na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.
Obecna pora roku to czas kiedy możemy spotkać dzikie zwierzęta w takich miejscach jak ogrody przydomowe, parki, lasy czy okolice zadrzewień i zbiorników wodnych.
Każdy kto 20 i 21 maja odwiedzi Galerię Wiślanka w Żorach będą mógł jednocześnie przekazać niebezpieczne dla środowiska zużyte baterie oraz elektroodpady profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem – Enviropol oraz dowiedzieć się, jak na co dzień dbać o dobro naszej planety. W ramach wydarzenia pod hasłem „Eko Wiosna”...
Program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia otrzymanie dotacji do zakupu pompy wodnej w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.
1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim wszedł w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej. Od tego dnia nie mogą już być eksploatowane kotły bezklasowe (bez tabliczki znamionowej) oraz te wyprodukowane przed 2007 rokiem.
Każda osoba, która odda w Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Niebezpiecznych minimum 2 kg surowców: makulatury, złomu lub szkła otrzyma torebkę nasion łąki kwietnej.
Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 r. W Polsce od lat 90. XX wieku. Mowa o przypadającym właśnie dziś (22.04) Dniu Ziemi. - To dobra okazja, by zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Gmina Godów i jej mieszkańcy coraz lepiej radzą sobie z tym zadaniem - słyszymy w Urzędzie Gminy Godów.