Wtorek, 24 grudnia 2024
imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza
RSS
Ekologia to ważna sprawa. Jednak ochrona środowiska wymaga nakładów finansowych. Miasto Jastrzębie-Zdrój ma szeroką ofertę dopłat do zakupu urządzeń zapewniających ciepło w domach. Wszystko w ramach miejskiego programów „Eko do Kwadratu”...
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....
Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....
Miejsce na wysypisku śmieci powoli się kończy. Pojawia się pytanie - co dalej? Jednym z rozwiązań jest wybudowanie spalarni śmieci, która może między innymi przyczynić się do obniżenia cen za wywóz odpadów.
Co roku w sezonie grzewczym straż pożarna wielokrotnie interweniuje przy pożarach sadzy kominowej. Bywają tygodnie, kiedy nie ma dnia bez takiej interwencji. Najczęściej zaś pożary odnotowywane są w weekendy. Przykłady z ostatnich tygodni? Pożar sadzy w budynku piekarni w Lubomi 16 lutego. Dzień wcześniej przy ul. Wiejskiej na Podbuczu...
22 lutego br. w sali Sejmu Śląskiego odbyła się inauguracja unijnego projektu LIFE. NFOŚiGW przekaże blisko 26 mln zł dotacji dla województwa śląskiego na wdrożenie Programu ochrony powietrza. Wodzisław Śląski jest jednym z beneficjentów tego przedsięwzięcia.
Mieszkańcy gminy Mszana mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła na gazowy lub kocioł na pellet. Trwa właśnie uzupełniający nabór wniosków.
Jastrzębski magistrat zachęca właścicieli nieruchomości jednorodzinnych do zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji we własnym zakresie, w przydomowych kompostownikach. Dzięki temu można uzyskać częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W podsumowaniu czwartego kwartału 2021 roku, miasto Wodzisław Śląski uplasowało się na wysokim 4. miejscu w rankingu gmin i miast pod kątem złożonych wniosków. W Wodzisławiu przyjęto takich wniosków aż 287 w przytoczonym okresie. Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce uplasowały się także Gorzyce, Pszów i Rydułtowy.
Jesteś mieszkańcem gminy Godów i chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwości, jakie daje program Czyste Powietrze? Przyjdź na spotkanie.
W najbliższy piątek, 11 lutego w galerii Wiślanka w Żorach będzie do dyspozycji mieszkańców mobilny punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”.
- Zachęcamy wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży - mówią przedstawiciele Lasów Państwowych.
- Zwracamy się do osób, które złożyły wnioski na wymianę na kocioł węglowy o ponowne przeanalizowanie sytuacji i ewentualną zmianę rodzaju inwestycji - apeluje Dorota Rajszys z Urzędu Gminy w Mszanie.