Sobota, 28 grudnia 2024
imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego
RSS
Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie przeciwko Donaldowi Tuskowi pozwanemu przez Grzegorza Matusiaka. Chodziło o słowa, jakie Tusk wypowiedział w sprawie protestów górników przed JSW w 2015 roku. Poseł PiS domagał się przeprosin...
Poseł PiS Grzegorz Matusiak powiedział w Sejmie: zostawiliśmy wam spółkę z nadwyżką 5,7 mld zł w funduszu inwestycyjnym, a dziś JSW odnotowuje 6 mld zł straty. Zadał ministrowi aktywów państwowych 9 pytań dotyczących Jastrzębskiej...
"Tąpnięcie popytu" - w taki sposób prezes Polskiej Grupy opisuje ogromne zmniejszenie zamówień, jakie notuje Spółka. Czy sytuacja może być jeszcze gorsza? W czasie konferencji Energy Days 2024 w Katowicach z ust jednego z uczestników padły...
Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza, że doszło do wycieku informacji. Sprawa została przekazana organom ścigania. Ujawnione informacje dotyczą planu naprawczego i propozycji wprowadzenia oszczędności wynikających m.in. ze wstrzymania...
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej uważają, że ich firma jest w trudnej sytuacji. Ma na to wskazywać spadek produkcji zauważalny z roku na rok oraz sięganie po środki zgromadzone na tzw. Funduszu Stabilizacyjnym. Nie bez znaczenia...
Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w niedzielę (21.07.) o poranku. W wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice zginął 54-letni pracownik firmy zewnętrznej.
Poszukiwany górnik żyje. Takie informacje dotarły do nas w sobotę (13.07.) tuż przed 14:00. Pracownik kopalni w Rydułtowach był poszukiwany od czwartku (11.07.), kiedy doszło do wstrząsu. Pod ziemią spędził ponad 50 godzin.
Nie żyje górnik z kopalni Rydułtowy. Zginął na skutek obrażeń poniesionych w wyniku tąpnięcia, do jakiego doszło w czwartek (11.07.) o poranku na poziomie 1200 m. Przedstawiciele PGG przekazali oficjalne informacje o tragedii.
W czwartek (11.07.) o 18:00 prezes Wyższego Urzędu Górniczego przekazał informację o szczegółach działań prowadzonych aktualnie w kopalni Rydułtowy. Konieczne było przerwanie akcji ratowniczej ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej,...
W Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtów trwa akcja ratownicza górników. Zastępy straży pożarnej zabezpieczają miejsce akcji, a także wspomagają działania zespołów ratownictwa medycznego.
- Biorąc pod uwagę do czego zostało powołane, nie sposób nie przyznać, że ratownictwo górnicze jest piękne - mówi Piotr Bulenda, ratownik zawodowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu aktualnie pełniący obowiązki kierownika pogotowia w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim. To trudny zawód...
Życzymy górnikom, żeby w kopalni znaleźli złoto! Szczodrze winszują i zachwycają niemałą wiedzą na temat pracy w kopalni. Dzieci z Przedszkola nr 50 w Rybniku-Boguszowicach chętnie poznają regionalne zwyczaje. Co roku, z okazji Barbórki, odwiedzają ich górnicy, a najmłodsi przygotowują program artystyczny. Odwiedziliśmy grupę 5-latków,...
Górnicy z Syryni świętowali w miejscowym wiejskim domu kultury. Nie zabrakło fajnej atmosfery i dobrej zabawy.
Jedenaście pytań o różnym stopniu trudności. Spróbuj i daj znać, jak Ci poszło!
Niespodziankę dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju przygotował Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. W niedzielny poranek 4 grudnia zabrzmiała górnicza orkiestra i to nie w jednym miejscu, a w całym mieście!
Z Beatą Piechą-van Schagen z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” rozmawiamy o zachowaniu naszego dziedzictwa w postaci obchodów Barbórki, grupach górników, którzy nadal spotykają się, mimo że nie ma już ich zakładu oraz dalszych planach na zachowanie śląskich tradycji okołogórniczych.
Z okazji Barbórki prezydent RP Andrzej Duda zaplanował wizytę na Śląsku. Wziął udział w mszy świętej, a później pojechał do KWK Pniówek, by złożyć kwiaty i spotkać się z rodzinami zmarłych tragicznie w kwietniu górników.
Sztolnia szkoleniowa Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, czyli popularnej "szkoły górniczej" to wyjątkowy obiekt w skali kraju. Jest jedną z największych sztolni szkoleniowych, a pracownicy szkoły mówią wprost - Jest ona najpiękniejszą i największą sztolnią w Polsce.
Górnicy z Pszowa, emeryci i osoby związane z nieczynną od 2012 roku kopalnią "Anna" spod Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie przeszli do bazyliki, aby wziąć udział w mszy świętej z okazji Barbórki.
Słownik górniczy jest całkiem zasobny. I nie zawsze zrozumiały dla osób, które nie mają doświadczenia w pracy "na dole". Co ciekawe, określenia różnych narzędzi, czynności czy elementów, często różnią się między sobą w zależności od kopalni. Dlatego nowy pracownik może początkowo czuć się nieco zagubiony. Aby ułatwić...
Ta kopalnia żyje już tylko we wspomnieniach byłych pracowników. Pozostało po niej też koło na rondzie w Niedobczycach, a także archiwalne zdjęcia, które dołączamy do artykułu. Zapraszamy w sentymentalną podróż do miejsc, których już nie ma.
Sołtys Bukowa, Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowie zorganizowali dla miejscowych górników imprezę barbórkową w podzięce za ich ciężką pracę.
W kościele p.w. Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach odbyła się uroczysta msza święta w intencji górników. Mszę w przeddzień Barbórki celebrował ks. bp Grzegorz Olszowski.
Z Marianem Zimermannem, przewodniczącym Rady Gminy Kornowac z okazji Barbórki rozmawiamy o jego pracy w kopalni, a także podpytujemy o zależności między ówczesnym a obecnym zajęciem. - Lata przepracowane pod ziemią pozostawiają ogromny ślad - mówi. Rozmawia Dawid Machecki.
Tylko jeden dzień w roku i tylko przez kilka godzin. Warto więc skorzystać z okazji. Mowa o zwiedzaniu sztolni ćwiczebnej przy Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. - jednego z największych i najpiękniejszych tego rodzaju obiektów edukacyjnych w Polsce. W programie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Warto więc...
Dwie minuty po szóstej - dokładnie o tej porze doszło do wstrząsu w kopalni Ruch Rydułtowy należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Jak przekazuje rzecznik Spółki, Tomasz Głogowski, nikomu nic się nie stało.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przedstawia nie tylko historię pacyfikacji kopalni "Wujek". To jedyne miejsce na mapie Górnego Śląska, w którym można poznać historię społecznego oporu wobec władz komunistycznych w latach 1945-1989 oraz początki powstania "Solidarności".
Najnowsze komentarze