Poniedziałek, 23 maja 2022

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Alfabet RAFAKO Półmaratonu Racibórz - sprawdź, co warto wiedzieć o raciborskim biegu

27.08.2015 14:39 | 0 komentarzy | kozz

Rozpoczęło się już odliczanie do I RAFAKO Półmaraton Racibórz, najważniejszej imprezy sportowej w Raciborzu. 30 sierpnia na starcie ustawi się ponad 700 zawodników z kraju i zagranicy. Będą też goście specjalni i wiele atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z alfabetem raciborskiego półmaratonu.

Alfabet RAFAKO Półmaratonu Racibórz - sprawdź, co warto wiedzieć o raciborskim biegu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

A jak Atest PZLA. 5 lipca 2015 r. Marek Tokarczyk, jeden z 4 polskich atestatorów uprawnionych do wydawania atestów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, przeprowadzał pomiary trasy, którą w najbliższą niedzielę (30 sierpnia) pokonywać będą półmaratończycy. Pomiary przebiegły pomyślnie, tym samym trasa otrzymała atest PZLA. 

B jak Ewa Bugdoł. Gościem specjalnym imprezy będzie Ewa Bugdoł, 7- krotna Mistrzyni Polski w Triathlonie na dystansie długim. Zawodniczka wspierana przez firmę RAFAKO S.A. weźmie udział w „Biegu dla Magdy” na 400 m poprzedzającym półmaraton. 

C jak Czas. Zawodnicy rozpoczną swoje zmagania z trasą półmaratonu punktualnie o godzinie 10.00. Będą mieli równe 3 godziny, aby pokonać cały dystans i stawić się na mecie. O godzinie 14.00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, a kwadrans później rozstrzygnięcie konkursu promocyjnego i losowanie nagród. 

D jak Dystans. Trasa półmaratonu wynosi dokładnie 21 097,5 m. Zawodnicy przebiegną 2 pętle głównymi ulicami Raciborza. Po drodze będą mogli podziwiać najpiękniejsze zabytki miasta.

E jak Energetycy. I RAFAKO Półmaraton Racibórz będzie jednocześnie I Mistrzostwami Polski Energetyków. W zmaganiach wezmą udział amatorzy biegów długodystansowych z szeroko pojętej branży energetycznej, w tym spora grupa reprezentantów RAFAKO S.A. Uczestnicy będą dodatkowo klasyfikowani w kategoriach:  kobiet, mężczyzn i drużynową. Ponadto biegacze z firmy RAFAKO S.A. powalczą o I Puchar RAFAKO w Półmaratonie.


F jak Fundacja Spartanie Dzieciom. Impreza dodatkowo będzie miała wymiar charytatywny. Wraz z  uczestnikami na linii startu ustawią się również członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom, czyli największej polskiej grupie biegaczy, która poprzez swój udział w takich imprezach pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Spartanie będą biegli w charakterystycznych strojach starożytnych wojowników. Podczas całego wydarzenia będzie trwała kwesta na rzecz 15- letniej Magdy Główki.

G jak Grupy Dopingujące. Biegacze będą mogli liczyć na porządny doping ze strony publiczności. Organizatorzy zadbali o prawdziwą strefę kibica ogłaszając konkurs dla grup dopingujących. Ten zespół, który będzie najlepiej dopingował otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł. 

H jak Hala, czyli sportowa Arena RAFAKO. Tym razem hala widowiskowo - sportowa przy ul. Łąkowej 31 zmieni nieco swoją funkcję. Tam, gdzie zazwyczaj odbywają się znaczące imprezy sportowe: mecze koszykówki, siatkówki, czy piłki nożnej halowej podczas półmaratonu posłuży jak baza noclegowa dla przyjezdnych biegaczy.

I  jak największa Impreza. Chociaż Racibórz słynie z długich tradycji w organizacji imprez biegowych, I RAFAKO Półmaraton Racibórz bez wątpienia będzie największym tego typu wydarzeniem. Co więcej, już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem jest fakt, że na dwa tygodnie przed wydarzeniem organizatorzy podnieśli limit uczestników z 600 do 750 osób.

I jak Igor Jakubowski. Kolejnym gościem specjalnym wydarzenia będzie pięściarz wagi ciężkiej (-91 kg) obecny Wicemistrz Europy Seniorów - Igor Jakubowski. Bokser pochodzący z Konina na swoim koncie ma również kilka tytułów Mistrza Polski. Zdobył brązowy medal Pucharu Świata w Beloyarsku w Rosji w 2012 roku, 1 miejsce na turnieju im. Feliksa Stamma 2014 i tytuł Mistrza Unii Europejskiej 2014. Od poprzedniego sezonu z powodzeniem występuje w barwach RAFAKO Hussars Poland walcząc w lidze WSB (World Series of Boxing). W niedzielę pokona dystans dla Magdy oraz zmierzy się z trasą półmaratonu.

J jak rozkład Jazdy autobusów miejskich. W czasie trwania imprezy (w godz. 8:00 do 15:00) zmieni się nieco rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Szczegółowy plan dostępny jest na stronie: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/aktualnosci_lista/Zmian-w-kursowaniu-autobusow-komunikacji-miejskiej-30-sierpnia/idn:4111.html.
Dodatkowo dla uczestników półmaratonu przewidziano bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem numeru startowego w dniach 29 - 30 sierpnia pomiędzy Areną RAFAKO, a Biurem Zawodów.

K jak koszulki. Jednym z elementów pakietu startowego dla uczestników biegu będą koszulki z logo imprezy zaprojektowane przez Michała Sitka, artysty z Raciborza. Biuro Zawodów będzie mieściło się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu przy ul. Klasztornej 9. Tam już w sobotę (29 sierpnia) od godz. 16.00 do 20.00 odbędzie się weryfikacja zawodników, wydawanie będą pakiety zawodnicze wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc). Natomiast dalsza weryfikacja i wydawanie numerów startowych odbywać się będzie w niedzielę (30 sierpnia) w godz. 7.00 - 9.00. 

L jak Licytacja. 10 000 zł - taką kwotę za pakiet startowy numer 1. udało się wylicytować podczas charytatywnej aukcji prowadzonej przez Spartan w portalu Allegro.pl na rzecz niepełnosprawnej Magdy. Startową „Jedynkę” zakupił Marcin Maurer, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o. z Tylmanowej.

M jak Magda. Raciborski półmaraton to nie tylko impreza sportowa. Wydarzenie ma również wymiar charytatywny; podczas biegu Spartanie będą prowadzić kwestę na rzecz 15-letniej Magdy Główki z Raciborza. Dziewczynka od urodzenia zmaga się z czerokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje stałej opieki medycznej i rehabilitacji, a teraz dodatkowo specjalistycznych pasów samochodowych dla osób niepełnosprawnych.

N jak Nagrody. Półmaraton to nie tylko sam bieg, to przede wszystkim rywalizacja i wyścig. Zasady są proste: kto pierwszy ten lepszy. A najlepsi zgarną nagrody. Osoba, która jako pierwsza  przekroczy linię mety otrzyma czek o wartości 2 000 zł (II miejsce - 1500 zł, III miejsce - 1000 zł, IV miejsce - 600 zł, V miejsce - 500 zł i VI miejsce - 400 zł). Każda z tych osób otrzyma okolicznościowy puchar. Ponadto wszyscy zawodnicy, którzy ukończą bieg w regulaminowym czasie otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza Raciborzanka i najszybszy Raciborzanin. Swoją osobną klasyfikację i nagrody będę mieli również energetycy.

O jak Organizator. Organizatorem I RAFAKO Półmaraton Racibórz jest Miasto Racibórz i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

P jak Pasta Party. Tego typu wydarzeniom zazwyczaj towarzyszą jeszcze dodatkowe imprezy dla samych startujących. Tym razem będzie to Pasta Party dla zawodników, która odbędzie się 29 sierpnia o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 8, dokładnie tam, gdzie będzie się mieściło Miasteczko Biegacza.  

P jak Parking. Uczestnicy biegu, którzy przyjadą własnymi samochodami będą mogli bezpłatnie pozostawić swoje samochody w wyznaczonych przez organizatorów miejscach. Karta dostępna jest na stronie http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html.

Q jak Quiz wiedzy o Raciborzu. Dodatkową atrakcją, a zarazem szansą na zdobycie kolejnych nagród będzie quiz wiedzy o Raciborzu przeznaczony dla uczestników, którzy pomyślnie ukończą bieg. Zwycięzcy konkursu mogą zdobyć: telewizor, skuter lub rower.

R jak RAFAKO. Sponsorem tytularnym imprezy jest firma RAFAKO S.A., znana z aktywności sportowej swojej załogi, organizacji imprez o charakterze sportowym oraz wspieraniu sportowców lokalnych i tych z najwyższej światowej półki. 

R jak Rozgrzewka. Tak długi dystans nie można pokonać bez odpowiedniej rozgrzewki. Zatem 10 minut przed startem cykl fachowych ćwiczeń poprowadzi jedna z instruktorek Akademii Fitness. 

S jak Start. I RAFAKO Półmaraton Racibórz wystartuje punktualnie o godzinie 10.00 z ul. Wojska Polskiego nieopodal SP 4.

T jak Trasa specjalna dla Magdy. 400 m - to odcinek jaki będzie można pokonać specjalnie dla chorej Magdy Główki. „Bieg dla Magdy” odbędzie się o godzinie 9.00. Dla wielu uczestników będzie rozgrzewką przed półmaratonem, dla innych zaś może okazać się początkiem przygody z biegiem. Udział w nim może wziąć każdy, niezależnie do wieku, czy płci. Na linii startu ustawi się również wielokrotna Mistrzyni Polski w Triathlonie - Ewa Bugdoł oraz Igor Jakubowski - aktualny Wicemistrz Europy Seniorów w boksie. Dodatkowo wspólnie ze Spartanami, Ewa będzie zbierać pieniądze na rzecz Magdy.      

U jak Uczestnicy. Początkowy limit biegaczy wynosił 600 osób. Z uwagi na duże zainteresowanie został zwiększony do 750. W wydarzeniu wezmą udział sportowcy z całej Polski, ale także: Słowacji, Czech i Niemiec. Swój udział zapowiedzieli ponadto reprezentanci Ukrainy, Białorusi, Kenii. W biegu wystartują mieszkańcy m.in. Katowic, Warszawy, Gliwic, Rybnika, Pszowa, Jastrzębia Zdroju, Kluczborka, Zdzieszowic, Tarnowskich Gór, Żor, Opola, Kietrza, Krapkowic, Ostrowa Wielkopolskiego i Tychów.

W jak Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Impreza będzie obsługiwana także przez ZWiK, który jest partnerem przedsięwzięcia promując w ten sposób wodę raciborską. Wodociągi w ramach akcji charytatywnej będą rozprowadzać naklejkę „kropelkę”, którą można wykupić za przysłowiową złotówkę i przypiąć np. do numeru startowego. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane rodzinie Magdy.

Z jak Zając. Pacemaker, inaczej zwany „zającem” lub „balonikiem”, to biegacz nadający tempo podczas zawodów, mający za zadanie doprowadzić grupę biegaczy do mety w założonym czasie. W rzeczywistości pacemaker to ktoś więcej; nierzadko trochę matka, kumpel, trener, psycholog, a trochę surowa nauczycielka. Podczas I RAFAKO Półmaraton Racibórz takich osób na trasie będzie 10. Kilku z nich to mieszkańcy powiatu raciborskiego.

 

Justyna Korzeniak / Adventure Media