Niedziela, 25 września 2022

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Jerzy Kwaśny napisał księgę o Piaście Gliwice. Wkrótce także o Unii Racibórz

29.09.2016 19:50 | 0 komentarzy | kozz

1302 strony liczy księga o Piaście Gliwice, której autorem jest były dyrektor OSiR Racibórz - Jerzy Kwaśny. 

Jerzy Kwaśny napisał księgę o Piaście Gliwice. Wkrótce także o Unii Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drużyna obecnego wicemistrza Polski w 2015 roku obchodziła 70-lecie. Jak to się stało, że raciborzanin zabrał się za stworzenie kompletnego archiwum o gliwickim klubie? - Kiedyś za namową obecnego dyrektora OSiR Krzysztofa Borkowskiego pojechaliśmy na mecz Piasta Gliwice. Dzięki niemu doszło do spotkania z prezesem i menadżerem klubu. W klubie zastanawiano się czy wydać specjalną publikację na 70-lecie klubu. Księga miała obejmować lata 1945-2015, ale w związku z tym, że sezon 2015/16 był dla gliwickiego klubu bardzo udany, to publikacja została poszerzona o pierwsze półrocze 2016. Padła propozycja, czy ja się podejmę zebrania wszystkich wyników i tabel w całość. Z mojej strony byla wola, więc doszliśmy do końcowych ustaleń i trudnej mozolnej pracy nad zebraniem dotychczasowych osiągięć Piasta. Gdy rozmawiałem ze Zdzisławem Kręciną, który wówczas był dyrektorem klubu, zapytał mnie czy to ja pisałem "100 lat piłki nożnej na ziemi raciborskiej", co mile mnie zaskoczyło - tłumaczy Jerzy Kwaśny.

Po przejściu na emeryturę, czyli mniej więcej pół roku temu Jerzy Kwaśny każdy dzień od rana do wieczoru poświęcił tej księdze. - Zacząłęm przeglądać archiwa z Trybuny Opolskiej, Trybuny Robotniczej i katowickiego Sportu. Największy problem polegał na skontrolowaniu wszystkich wyników, dat, nazwisk i tabel. W księdze nie znalazły się żadne reklamy, tylko same najważniejsze informacje dotyczące meczów Piasta Gliwice. Łącznie w księdze jest ich zawartych 1740 - powiedział autor.

Książka jest już w sprzedaży, a jej koszt to 250 złotych. - Z tego co wiem, to Legia Warszawa ma niespełna 1000 stron i ich publikacja kosztuje 600 zł - dodaje pan Kwaśny. Dystrybucję prowadzi klub Piast Gliwice, ale można ją też zamówić pod numerem tel. 600 819 135.

Składem graficznym także zajął się raciborzanin. - Zazwyczaj to wyglądało tak, że usiadłem rano przy kawie i kończyłem pracę o 10, 11 wieczorem. Następnie korekta trwała ponad tydzień czasu - opowiada pan Jerzy.

Na księdze o Piaście nie koniec. Teraz przyszedł czas na Unię Racibórz. - Przy okazji zbierania informacji o Piaście Gliwice wyszukiwałem informacji o Unii Racibórz, Związkowcu Racibórz czy też Stali Racibórz - powiedział były dyrektor OSiR. Autor zapowiada, że w ciągu miesiąca powstanie podobna publikacja o Unii Racibórz, która liczyć będzie 1200 stron. W przypadku Unii będzie ona rozbita na dwie części - dotyczące piłki męskiej i kobiecej.

Ludzie:

Jerzy Kwaśny

Jerzy Kwaśny

Były dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu