Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Uczniowie "Mechanika" obserwowali częściowe zaćmienie Słońca. Zrobili to jak zawodowcy [ZDJĘCIA]

11.06.2021 11:59 | 0 komentarzy | żet

Nakładki na lornetki wydrukowali na drukarce 3D. Osadzili w nich specjalną folię, która eliminuje większość światła słonecznego. Efekt robi wrażenie.

Uczniowie "Mechanika" obserwowali częściowe zaćmienie Słońca. Zrobili to jak zawodowcy [ZDJĘCIA]
Uczniowie "Mechanika" do obserwacji zjawiska użyli lornetek oraz folii Baader, która spełniła rolę filtra umożliwiającego bezpieczną obserwację tarczy słonecznej. Na zdjęciu tegoroczna absolwentka szkoły Natalia Nienartowicz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Raciborzu tylko kilka procent

10 czerwca doszło do zaćmienia Słońca. W Polsce zjawisko było widoczne tylko częściowo. Im dalej na północ, tym większa część tarczy słonecznej była zakryta. Na południu Polski było to kilka procent.

- Maksymalny stopień zaćmienia, który wczoraj można było zaobserwować w Raciborzu, to 6,88%* - mówi Nowinom Natalia Nienartowicz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu (tegoroczna absolwentka).

Natalia Nienartowicz, Zofia Stachera, Paweł Kubala, Paweł Iwańczyk, Sergiusz Świętochowski podczas obserwacji częściowego zaćmienia słońca w Raciborzu. Młodzi ludzie są członkami zespołu New Horizons, który już w 11 lipca wystartuje w finale konkursu CanSat na pustyni Błędowskiej.

Dobrze widać to na zdjęciach, które wykonali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. - Zjawisko obserwowaliśmy za pomocą lornetki Celestron SkyMaster 25x70. Oczywiście do okularów lornetki zamocowaliśmy specjalne nakładki (wydrukowane na drukarce 3D), do których przymocowaliśmy folię Baadera, która umożliwiła nam bezpieczną obserwację zaćmienia. Folia Baader eliminuje 99,999% światła słonecznego, dzięki czemu chroni nasze oczy przed utratą wzroku. Dlatego jest bardzo dobrym rozwiązaniem do obserwacji tego typu zjawisk - dodaje N. Nienartowicz.

Częściowe zaćmienie słońca sfotografowane przez uczniów z Raciborza.

Finaliści prestiżowego konkursu

Paweł Iwańczyk, Paweł Kubala, Natalia Nienartowicz, Zofia Stachera i Sergiusz Świętochowski to pasjonaci techniki. Biorą udział w prestiżowym konkursie CanSat. Organizatorem przedsięwzięcia jest Europejska Agencja Kosmiczna. Młodzi naukowcy skonstruowali ministaelitę, a następnie zaplanowali misję badawczą dla urządzenia.

W Polsce do rywalizacji przystąpiło 50 zespołów. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 20 drużyn. Do ścisłego finału dostało się 5 ekip - wśród nich są uczniowie "Mechanika".

Polski finał konkursu rozpocznie się 11 lipca na Pustyni Błędowskiej. W finałach europejskich weźmie udział tylko jedna drużyna z Polski.

* Źródło - komputerowy program astronomiczny do symulacji nieba: Stellarium:


Zobacz również: