Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Kultura

Jak feniks z popiołów. Baszta odzyskała swój dawny blask. "Jest perłą naszego miasta" [ZDJĘCIA]

16.07.2021 19:00 | 6 komentarzy | juk

W leśnych zastępach wodzisławskiego Grodziska znajdował się kiedyś zameczek myśliwski. Do naszych czasów przetrwała tylko Wieża Romantyczna. Po gruntownej rewitalizacji już za kilka dni zostanie ona udostępniona odwiedzającym.

Jak feniks z popiołów. Baszta odzyskała swój dawny blask. "Jest perłą naszego miasta" [ZDJĘCIA]
Już w niedzielę (18.06) Baszta zostanie oficjalnie udostępniona mieszkańcom jako atrakcja turystyczna i wieża widokowa zarazem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec czerwca zeszłego roku miasto przekazało plac budowy wykonawcy przebudowy Wieży Romantycznej. W końcu roboty zostały ukończone. Już w niedzielę (18.06) Baszta zostanie oficjalnie udostępniona mieszkańcom jako atrakcja turystyczna i wieża widokowa zarazem. Jeszcze przed otwarciem drzwi dla zwiedzających po obiekcie oprowadzili nas: prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Piotr Hojka oraz z ramienia wodzisławskiego urzędu miasta Klaudia Bartkowiak.

Przewrotne losy Baszty

Jak zwraca nam uwagę Piotr Hojka, Grodzisko od dawna wiązane jest z różnymi wodzisławskimi legendami. Aura tajemniczości od wieków spowijająca to miejsce sprawiła, że pod koniec lat 60. XIX w. ówczesny właściciel Wodzisławia Edward Brauns postanowił w tym miejscu wznieść zameczek. - Chciał, żeby zamek nawiązywał wyglądem do średniowiecznych warowni. W efekcie powstał obiekt, który dziś możemy podziwiać jedynie na nielicznych i bardzo starych fotografiach, a którego pozostałością jest właśnie Baszta - mówi. Dodaje, że po śmierci Braunsa zamek zaczął podupadać. W latach 30. XX w. pozostała z niego już tylko wieża. Reszta była w tak opłakanym stanie, więc przylegające do wieży zabudowania rozebrano.

Lepsze czasy nadeszły z początkiem lat 90. XX w. Basztą zainteresowało się Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, z jego ówczesnym prezesem Kazimierzem Cichym na czele. Towarzystwo odrestaurowało basztę, oddając ją do użytku w 1991 r. W środku prezentowane były różne zabytki i wystawy związane z historią regionu, a na szczycie, jak dawniej, uruchomiono taras widokowy. Dobra passa trwała do 2004 r., kiedy 16 czerwca nieznani sprawcy obiekt podpalili. Po raz kolejny w swojej przecież, nie aż tak długiej historii, baszta popadła w ruinę. Dopiero 8 lat później odremontowano mury i elewację, zabezpieczając ją przed dalszym niszczeniem. Nadal jednak nie była ona udostępniona do zwiedzania.

Zdobyto pieniądze i rozpoczęto remont

W 2020 r. rozpoczęto remont Wieży Romantycznej. Zajęła się nim wrocławska firma, która to zadanie wyceniła na 555 tys. zł. Rewitalizacja obiektu była jednak możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz współpracy dotyczącej projektu „Silesianka” – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

To prawdziwy skarb wodzisławskiej ziemi i nasza perła - mówią Klaudia Bartkowiak i Piotr Hojka.

W ramach rewitalizacji baszty zostały m.in.: zainstalowane cztery klatki schodowe o konstrukcji stalowej, pojawiły się przyścienne pochwyty z drewna dębowego oraz został odtworzony balkon zewnętrzny od strony zachodniej. Wieża została również wyczyszczona oraz zaimpregnowana. Jej wnętrze zostało pomalowane, zaś na ścianach zawisło siedem podświetlanych gablot opowiadających historię obiekty w trzech językach. Ponadto na tarasie widokowym jest dostępna dla zwiedzających luneta, zamontowano tam również 5 fotografii dotyczących Wodzisławia Śl. Na szczycie wieży została także zamontowana kamera panoramiczna, której obraz jest widoczny na ekranie znajdującym się na parterze obiektu. - To ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą wspiąć się na taras widokowy. Dzięki temu będą mogli zobaczyć panoramę miasta z poziomu parteru - mówi nam Klaudia Bartkowiak. Zajęto się również otoczeniem Wieży, które uporządkowano oraz zamontowano tam stojaki na rowery, kosze, siedziska i ławy.

Dostępna do października

Baszta Rycerska będzie corocznie otwarta dla zwiedzających w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym przez 6 miesięcy (kwiecień – wrzesień lub maj-październik), we wtorki, środy i piątki w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 10.00-18.00. - W tym roku chcemy, by Baszta była otwarta do października - przekazuje nam Klaudia Bartkowiak. Dodaje, że opiekunem obiektu została Elżbieta Zarzecka. Co ciekawe, po wcześniejszym umówieniu się Wieża może być udostępniona jako sceneria dla np. sesji narzeczeńskich oraz ślubnych.

Otwarcie tuż tuż

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale i okolic 18 lipca na Grodzisko, kiedy to będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Baszty Rycerskiej - mówią Klaudia Bartkowiak i Piotr Hojka. - To prawdziwy skarb wodzisławskiej ziemi i nasza perła - dodają. Zapowiadają, że obiekt udostępniony zostanie zainteresowanym w godzinach od 12.00 do 18.00. W programie wydarzenia wiele atrakcji dla wodzisławian również tych najmłodszych. - Będą m.in. prelekcje historyczne, spektakl w wykonaniu Classic Ballanga Teatr oraz koncert Roberta Kempy - zachęca Klaudia Bartkowiak.

Zobacz także: