Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Dieta dla kota – najlepsze porady żywieniowe

23.04.2021 16:10 | 0 komentarzy | (s)

Układanie diety dla kota to wyzwanie, z którym mierzą się wszyscy opiekunowie mruczących czworonogów. Dobór optymalnego jedzenia, ustalenie porcjowania, a także umieszczenie poszczególnych posiłków w planie dnia to warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby nasz towarzysz rozwijał się szczęśliwie i zdrowo. Wiedza na temat potrzeb pokarmowych pupila jest niezbędna do prawidłowego skomponowania planu żywienia. Chcesz się dowiedzieć, jaka jest optymalna dieta (karma) dla kota? Przeczytaj porady od Whiskas®!

Dieta dla kota – najlepsze porady żywieniowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym powinna opierać się dieta kota?

Koty to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że pożywienie, jakie im podajemy, musi zawierać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (tzw. podroby). Dieta kota powinna brać pod uwagę liczbę kalorii oraz ilość składników odżywczych, których proporcje są ustalone z uwzględnieniem takich parametrów, jak:

  • wiek,
  • masa ciała,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej czworonoga.

Wszystkie wymienione wyżej warunki optymalnego żywienia spełniają pełnoporcjowe karmy gotowe dla zwierząt. Różnią się one między sobą smakiem, teksturą i wilgotnością, przy czym zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham dieta kota powinna składać się w 90% (pod względem masy produktów) z pokarmów mokrych. Suche granulki są około 4-krotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków w galaretce lub sosie. Pomagają też dbać o zdrowie jamy ustnej czworonoga, przyczyniając się do redukcji płytki nazębnej.

Dieta dla kota – porady żywieniowe

Odpowiadając na pytanie, jaka dieta dla kota jest najlepsza, można powiedzieć ogólnie: atrakcyjna. Nasi mruczący ulubieńcy mają swoje wymagania i nie zadowalają się wszystkim, co trafia do ich miseczki. Wykazują również instynktowną potrzebę różnicowania swoich posiłków pod względem smaku i tekstury (ale nie składu). Ważnym aspektem żywienia kota jest więc zdrowe urozmaicanie jego diety.

Naturalny sposób odżywiania naszych czworonożnych podopiecznych jest ściśle powiązany z łańcuchem łowieckim. Przed podaniem pupilowi posiłku warto więc zaproponować mu zabawę imitującą polowanie. Po jedzeniu mruczek będzie natomiast potrzebował czasu na odpoczynek, co również należy mu umożliwić.

Miejsce, w którym postawimy kocie miseczki, ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej, aby znajdowało się ono na podwyższeniu, w znacznej odległości od kuwety. Naczynie z jedzeniem powinno być oddalone od tego z wodą o około 50 cm. Należy przy tym pamiętać, że mruczek nie wykazuje instynktownej potrzeby spożywania płynów. Można go do tego zachęcić z pomocą specjalnej fontanny dla kota.

Koty spożywają posiłki średnio 4–8 razy na dobę. Zaleca się, aby podawać im mokry pokarm na śniadanie i kolacje, natomiast naczynie z suchym pożywieniem pozostawiać do dyspozycji na czas naszej nieobecności lub nocnego wypoczynku. Dzięki temu zwierzę może samo decydować, kiedy zaspokoić głód. Takie rozwiązanie ułatwia również dbanie o higienę, ponieważ miseczka z mokrym jedzeniem powinna być wystawiana jedynie na 20–30 minut. Po tym czasie naczynie należy zabrać i przygotować do ponownego użycia.

Dopuszcza się podawanie pupilowi przekąsek pomiędzy posiłkami głównymi. Jest to dobry sposób na wzmacnianie więzi opiekuna z czworonogiem, a także doskonała forma nagrody za właściwe zachowanie. Niektóre przysmaki, np. takie jak WHISKAS® Anti-Hairball, pomagają dbać o dobrą kondycję kota poprzez usuwanie połkniętych włosów z jego układu pokarmowego. Inne służą higienie jamy ustnej pupila. Należy pamiętać, że przekąski nie mogą dostarczać zwierzęciu więcej niż 10% energii pokarmowej. Ich kaloryczność należy również odliczyć od głównych posiłków, jakie mruczek otrzymuje w danym dniu.

Dieta dla kota zmienia się wraz z jego wiekiem. Młode po odsadzeniu od matki powinny otrzymywać pełnoporcjowe karmy gotowe z linii „junior”, które zawierają zwiększone ilości substancji odżywczych wspomagających rozwój organizmu w fazie wzrostu. Mruczki osiągają dorosłość w wieku około 12 miesięcy – wówczas można zacząć stosować dietę dla kotów dorosłych. Z kolei kiedy nasz ulubieniec skończy 7 lat stopniowo należy przestawić go na pokarm dla seniorów.

Materiał zewnętrzny