Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Czym karmić kota? Na co zwracać uwagę podczas zakupu karmy?

04.05.2021 15:26 | 0 komentarzy | (s)

Prawidłowe żywienie kota to jeden z najważniejszych aspektów dbania o niego. Znaczenie mają tutaj zarówno rodzaj i jakość wybranego kociego pożywienia, jak i jego ilość, pora podawania czy proporcje. Dowiedz się więcej o odżywianiu kota!

Czym karmić kota? Na co zwracać uwagę podczas zakupu karmy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co powinien jeść kot – pokarm gotowy czy przyrządzony przez opiekuna?

Część opiekunów w trosce o swoich ulubieńców postanawia samodzielnie przygotowywać im posiłki. Niestety, zwykle nie jest to najlepsza metoda. Potrzeby żywieniowe kotów są bardzo specyficzne i bez szerokiej, fachowej wiedzy na ten temat nie jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć. Znacznie lepszym wyborem będzie więc skorzystanie z gotowej, pełnoporcjowej karmy, która zapewni mruczkowi właściwą ilość niezbędnych składników odżywczych, takich jak:

  • witamina A – koniecznie w formie przyswajalnego dla tych mięsożernych czworonogów retinolu. Wzmacnia skórę i wpływa na funkcjonowanie wzroku, chociaż jej nadmiar jest dla kota toksyczny, dlatego odpowiedni balans ma tu ogromne znaczenie;
  • witamina D – wzmacnia kości oraz zapobiega krzywicy u kociąt;
  • witamina E – poprawia siłę mięśni, reguluje pracę układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na odporność oraz płodność, jest silnym antyoksydantem;
  • witaminy z grupy B – zapewniają właściwą pracę układu nerwowego, a także nerek i serca;
  • witamina K – wpływa na właściwą krzepliwość krwi;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – zapobiegają procesom zapalnym, mają silne działanie antyoksydacyjne, wspomagają pracę układu nerwowego;
  • wapń i fosfor – wzmacniają zęby i kości;
  • żelazo – ma ogromne znaczenie w produkcji hemoglobiny;
  • cynk – wykazuje właściwości przeciwzapalne;
  • tauryna – niezwykle istotny w kociej diecie aminokwas, który wpływa na pracę serca oraz układu nerwowego.

Wybierając karmę pełnoporcjową, masz pewność, że Twój podopieczny otrzyma prawidłowe ilości każdego z tych składników, a także wszelkich innych, niewymienionych tu ważnych substancji.

Czym karmić kota – karmą suchą czy mokrą?

Zastanawiając się nad tym, czym karmić kota, opiekunowie czasem chcą wybrać pomiędzy pokarmem suchym a mokrym. W rzeczywistości oba są jednak niezwykle ważne dla zdrowia mruczków. Każdy z nich ma swoje zalety:

  • pokarm mokry jest mniej kaloryczny, a przy tym dostarcza zwierzęciu wody (zawiera jej nawet  około 80%), którą koty zwykle piją dość niechętnie. Co więcej, najczęściej będzie on dla czworonoga bardziej atrakcyjny ze względu na teksturę zbliżoną do naturalnych zdobyczy oraz intensywniejszy aromat;
  • pokarm suchy jest łatwiejszy w przechowywaniu, a przy tym bardziej ekonomiczny. Pozwala również na oczyszczanie kocich zębów z płytki nazębnej, co ma znaczenie dla higieny jamy ustnej zwierzęcia.

Pytanie odnośnie do karmienia kota powinno więc raczej brzmieć: kiedy i w jakich ilościach podawać dany pokarm? Na pewno należy zachować proporcje 9:1 na korzyść mokrego pożywienia. Jedzenie z puszki lub saszetki podawaj rano oraz wieczorem. Karmę suchą pozostaw podopiecznemu w ciągu dnia, a także na noc. Oczywiście oba typy pokarmów trzeba serwować w starannie odmierzonych porcjach. Zalecenia co do wskazanej ilości zamieszczane są przez producentów na opakowaniach karm, chociaż zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. W końcu każdy kot jest inny i niekiedy ogólne zasady mogą się nie sprawdzić.

Jak żywić kota zależnie od wieku?

Przy określaniu, czym karmić kota, należy wziąć pod uwagę również wiek zwierzęcia. Zupełnie inne będą potrzeby żywieniowe kocięcia, dorosłego czworonoga czy kociego seniora. Na rynku dostępne są specjalne karmy pełnoporcjowe, dopasowane do każdej z tych grup.

W przypadku kociąt ogromne znaczenie ma nasycenie karmy dużymi ilościami substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Maluchy mają niewielkie żołądki, dlatego nie zjedzą zbyt wiele, a jednocześnie mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ogromne znaczenie mają tu m.in. witamina D oraz wapń i fosfor, które są odpowiedzialne za budowę kości. Małe koty potrzebują też karmy wysokoenergetycznej.

Dorosłe zwierzęta, mniej więcej po 12. miesiącu życia, powinny już otrzymywać pokarm mniej kaloryczny oraz o mniejszą ilość składników odżywczych w przeliczeniu na masę pożywienia. Oczywiście nie oznacza to, że substancje te nie są ważne – karma powinna być bogata m.in. w taurynę. Nie zapomnij również o zróżnicowaniu pokarmu ze względu na inne czynniki, w tym tryb życia zwierzęcia (koty wychodzące potrzebują nieco więcej kalorii niż domowe kanapowce), a także jego stan fizjologiczny, np. okres po kastracji czy sterylizacji, a także ciąży i laktacji u kotki.

Jeśli myślisz nad tym, czym karmić kota seniora, zdecyduj się na pokarmy z odpowiednią ilością składników przeciwzapalnych, jak kwasy omega-3 i omega-6 oraz cynk, a także antyoksydantów. Koniecznie zwróć też uwagę na kaloryczność pożywienia – starsze koty najczęściej są mniej aktywne, dlatego nie potrzebują tyle energii co młodsze zwierzęta. Pamiętaj również, że nadwaga jest u nich szczególnie groźna, choćby ze względu na osłabienie organizmu oraz problemy ze stawami.

Wiesz już, czym karmić kota? Wybierz odpowiedni pokarm pełnoporcjowy i zadbaj o to, by Twój pupil cieszył się doskonałym zdrowiem i spędził z Tobą wiele pięknych chwil.

Materiał zewnętrzny