Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - jak obniżyć koszt instalacji?

11.05.2021 12:54 | 0 komentarzy | (s)

W ostatnich latach fotowoltaika przeżywa prawdziwy boom. Jej rozwój, oprócz szeregu korzyści jakie niesie ze sobą system, napędzają także systemy wsparcia. Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala obniżyć koszt instalacji, dzięki czemu inwestycja spłaca się szybciej, bo już nawet w około 7-8 lat. Na jakie dofinansowania można liczyć w 2021 roku i jakie warunki muszą spełniać beneficjenci?

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - jak obniżyć koszt instalacji?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dofinansowania do fotowoltaiki „Mój Prąd”

W lipcu 2021 roku startuje kolejna edycja programu „Mój Prąd”. Poprzednie nabory, zakończyły się dużym sukcesem. Szacuje się, że i z tą edycją będzie podobnie. Szczegóły dotyczące zakresu i kwoty dofinansowania nie są jeszcze znane. Wiadomo, że do dofinansowania kwalifikują się instalacje fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW. By móc złożyć wniosek, koszty kwalifikowane, powinny być poniesione od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Podobnie jak poprzednio, wymogiem będzie podłączenie nowo powstałej instalacji prosumenckiej (na własne potrzeby) do sieci OSD, czyli Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Planowo, trzeci nabór ma potrwać do 20 grudnia 2021 roku. NFOŚiGW zastrzegł jednak, że w przypadku dużego zainteresowania, nabór może zakończyć się wcześniej.

Sprawdź więcej: columbusenergy.pl/blog/moj-prad-3-0-reaktywacja-dotacji/

Czyste Powietrze – dotacja do fotowoltaiki

Podstawowym warunkiem programu „Czyste Powietrze” jest wymiana nieefektywnego źródło ciepła na paliwo stałe, na nowe, ekologiczne jak np. pompa ciepła. Dotacji nie dostaną więc osoby, które nie wymienią pieca lub dopiero budują dom. Dofinansowanie na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” wynosi  do 50% kosztów, maksymalnie jest to 5 tys. zł. Moc instalacji, która może zostać objęta dotacją jest taka sama jak i w przypadku programu „Mój Prąd” i wynosi 2-10 kW. Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” trwa.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.  Dzięki niej uprawnione osoby mogą odliczyć od podatku koszty poniesione w związku z termomodernizacją budynku. Ulgę mogą odliczyć również osoby, które zainwestowały w systemy odnawialnych źródła energii jak fotowoltaika czy pompę ciepła. Zgodne z ustawą możliwe jest odliczenie podatku dochodowego kwoty, która nie przekracza 53 tysięcy złotych. Limit ten przypada na osobę, a nie na przedsięwzięcie.

Ulga w podatku rolnym

Na dotację do fotowoltaiki 2021 roku mogą liczyć również właściciele gospodarstw rolnych.  Rolnikom, przysługuje ulga w wysokości aż 25% kosztów inwestycji. Kwota jest odliczana od podatku rolnego. Instalacja musi być w całości sfinansowana z funduszy własnych. Ulgę można odliczać przez 15 lat, a niewykorzystana kwota przechodzi na następców podatnika.

Fotowoltaika dla firm z dotacją

Kolejną grupą która objęta jest wsparciem są przedsiębiorcy. Skierowany dla nich program „Energia Plus” ma na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

O fotowoltaice dla firm i dotacjach przeczytasz więcej pod adresem: columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-dla-firm-dotacje-2021/

Dofinansowanie na instalację OZE ma wsparcie pożyczki lub dotacji. Wnioski w II naborze do programu Energia Plus można składać do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Sprawdź więcej informacji o dotacjach pod adresem: columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-dofinansowanie-jak-uzyskac-dotacje-do-instalacji-w-2021-roku/

Materiał zewnętrzny