środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

Kod kreskowy w roli głównej, czyli jak działa system track and trace firm kurierskich?

15.09.2021 10:40 | 0 komentarzy | EK

Monitorowanie i śledzenie bieżących statusów przesyłek kurierskich jest równie ważne dla klientów jak i samych podmiotów odpowiedzialnych za transport paczek. Kluczową kwestią w tym kontekście jest prawidłowo wygenerowany kod kreskowy. To dzięki niemu możliwa jest aktualna analiza położenia przesyłki oraz nadawania mu konkretnych stanów podczas poszczególnych procesów logistycznych. Na czym polega system track and trace?

Kod kreskowy w roli głównej, czyli jak działa system track and trace firm kurierskich?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zlecenie przesyłki kurierskiej z perspektywy klienta wydaje się być nadzwyczaj proste. Po zgłoszeniu nadania przesyłki, w systemie dochodzi do jej odebrania i ostatecznego dostarczenia pod wskazany adres. Wszystko to jest możliwe w połączeniu ze śledzeniem przesyłki internecie. Jak jednak system ten działa w praktyce?

Kluczową kwestią jest komplet danych, który zawiera indywidualny numer kodu kreskowego nadanego na każdej przesyłce. Niezależnie od tego jaką firmę kurierską wybrać – InPost, DPD, DHL - zamówienie kuriera sprowadza się do tego samego mechanizmu. Po zgłoszeniu nadania przesyłki w systemie tworzony jest indywidualny numer kodu kreskowego automatycznie transferowany również do systemu informatycznego i bazy danych danej firmy kurierskiej. Już wtedy gdy przesyłka jest w drodze, na bazie zgromadzonych w nim informacji można reagować w czasie rzeczywistym - na przykład rozdzielić przesyłki dla poszczególnych kurierów, uruchomić śledzenie paczki oraz ocenić ogólną kontrolę jakości wykonanej usługi pod kątem szybkości i redukcji potencjalnych błędów.

Co zawiera kod kreskowy na przesyłce?

Dane, które są zapisywane w kodzie kreskowym na liście przewozowym to numer przesyłki miejsce nadania i odbioru oraz wszelkie inne informacje dotyczące nadawcy i odbiorcy. Identyfikacja przesyłek w poszczególnych oddziałach firm kurierskich realizowana jest przy wykorzystaniu urządzeń zapewniających odczyt kodu kreskowego. W przypadku bardziej zautomatyzowanych sortowni, skanowanie odbywa się automatycznie. Dzięki temu można na bieżąco sprawdzić aktualny status danej przesyłki. Każde skanowanie wygenerowanej etykiety jest zapisywane w bazie danych. Korzystając z niej można udzielić natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie zapytania składane przez klientów lub osoby odpowiedzialne za doręczenie przesyłki.

Co ważne, generowanie kodu kreskowego dla kuriera nie wiąże się oczywiście z żadnymi problemami dla nadawcy. Jak przygotować list przewozowy podczas zamawiania kuriera do domu? Jak pokazuje serwis KurJerzy.pl, wystarczy zalogowanie się na daną platformę, a następnie wpisanie danych adresowych. Na podstawie wszystkich informacji zajmuje się automat. Klient otrzymuje więc w pełni gotowy dokument, który wystarczy wydrukować i przykleić jako list przewozowy.

Na czym polega monitoring track and trace?

Tego rodzaju technologia informacyjna stała się już standardem w działalności kurierskiej. Track and trace polega na monitorowaniu oraz śledzeniu bieżących statusów wszystkich przesyłek w całym systemie operacyjnym. Możliwe jest to od momentu, kiedy danej przesyłce nadany jest jej własny numer z kodem kreskowym. Po wprowadzeniu tych danych do systemu informatycznego firmy kurierskiej, każda aktywność związana z daną paczką odnotowywana jest w systemie. W ten sposób kolejne statusy widoczne są nie tylko dla pracowników firmy kurierskiej, ale również osób dysponujących numerem śledzenia przesyłki. Nie musi być to wyłącznie nadawca i odbiorca paczki, a wszystkie osoby które otrzymały dostęp dodanych listu przewozowego.

Na pozór system track and trace postrzegany jest jako technologia nadzwyczaj ważna przede wszystkim dla klienta zamawiającego usługi kurierskie. Należy jednak na tą technologię spojrzeć zdecydowanie szerzej. Wykorzystując track and trace, firma kurierska jest w stanie zdecydowanie lepiej koordynować zakres swoich usług. To właśnie na podstawie analizy statusów dyspozytor rozdziela przesyłki poszczególnym kurierom i może kontrolować czas ich doręczeń. Technologia track and trace jest też ważna. W sytuacji, gdy dochodzi na przykład do zaginięcia przesyłki umożliwia bowiem łatwe ustalenie, na którym etapie procesu logistycznego doszło do błędu i kto jest za niego odpowiedzialny.

Materiał zewnętrzny