Wtorek, 24 grudnia 2024
imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza
RSS
Po informacjach o problemach Polaków pracujących w Czechach - pracownikach zwalnianych z pracy z powodu zamykania produkcji lub niemogących dojechać do pracy - z naszą redakcją skontaktował się rekruter pracujący dla jednej z agencji pracy...
Bożydar Nosacz pyta, czy radny Henryk Mainusz, współrządząc Raciborzem przez wiele lat, wiedział o patologiach i je tolerował, czy też może jego wypowiedzi to zwykłe bajdurzenie.
Przepisy prawa, które regulują kwestie opałowe, zostały w ostatnim czasie tak pogamatwane, że wielu mieszkańców naszego województwa nie ma pewności, jakiego rodzaju opał można dziś spalać, by nie narazić się na mandat.
Mam takie wrażenie, że rządzący w Warszawie uważają, że samorządy mogą zajmować się… wszystkim. Czyli na przykład także handlem węglem. A jak źle będą tym węglem handlować, to będzie można na nie zrzucić winę za to, że Polacy marzną. A niektóre samorządy, na przykład Racibórz, to wręcz są stworzone do handlowania...
Przez media przetacza się dyskusja na temat wesel. Wiadomo, sezon w pełni, co świetnie służy rozwojowi branży. Problemem jest po pierwsze: ile dać do koperty jako prezent dla młodej pary, po drugie jak rozmieścić gości na sali bankietowej i po trzecie, czy prosić/iść z dziećmi czy bez? Ta ostatnia kwestia rozpala wszystkich do czerwoności. Zatem…
Sezon grzewczy już rozpoczęty. Niektórzy wchodzą w niego z dużą obawą, czy wystarczy im pieniędzy na opłacenie rachunków za energię, inni – czy zdążą kupić odpowiednią ilość węgla. Tu i ówdzie słychać głosy, że trzeba będzie palić, czym popadnie, no może za wyjątkiem opon. Ekologia jakby schodzi na dalszy plan.
No to się porobiło… Przy ul. Warszawskiej ma być zbudowana tężnia. Zgodziła się na to rada miasta, acz z dużym opóźnieniem, co ponoć mocno podniosło koszty budowy. Kto za to zapłaci? Ano my wszyscy. Na dodatek na ostatniej sesji dowiedzieliśmy się, że podobno niektórym seniorom (a to chyba głównie dla nich się buduje) ta lokalizacja...
Sezon na grzybobranie w pełni. Grzybami w tym roku obrodziło. Niestety również odpadkami, które zostawiamy podczas wizyt w lesie. Wielu z nas wciąż nie potrafi się nauczyć, że w lesie należy za sobą posprzątać.
Zanim zacząłem się dziwić niektórym wypowiedziom radnych, w osłupienie wprawił mnie miejski urzędnik - pisze Bożydar Nosacz o tym, co wydarzyło się niedawno na forum raciborskiego samorządu.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...
Czy organiatorzy akcji postanowili przyciągnąć uczniów publikując na plakacie zdjęcie grzybka halucynka?
Ruszyła IV dawka szczepień przeciwko COVID. W jednym z punktów szczepień na terenie Jastrzębia, pusto, zaledwie kilka osób wypełnia kwestionariusz medyczny. Wielkiego zainteresowania - jak na razie - nie widać. Duża część osób uważa, że epidemia się skończyła albo w ogóle jej nie było. A może była tylko międzynarodowym spiskiem?
Lapsusy językowe najczęściej przypisywane są komentatorom sportowym (szybkość przekazu) lub milicjantom. Tak, milicjantom właśnie z poprzedniej epoki, o czym legendy krążą do dziś, a i niejeden dowcip śmieszy. Popularny „Humor z zeszytów” to rubryka znana niegdyś z tygodnika PRZEKRÓJ, a obecnie np. z MAŁEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO....
Im bardziej staramy się być cywilizowani, tym zdaje się mniej nam to wychodzi. Zaordynowana przez unijnych urzędników rewolucja energetyczna, która miała wynieść nas na wyższy poziom cywilizacyjny - przynajmniej w kwestii energetyki, i wojna w Ukrainie, powodują, że spora część Europy wraca w kwestii energetycznej do... korzeni.
Jeden z czytelników pyta mnie, czemu w tym roku jeszcze nie było relacji z bohaterskiej walki raciborskich strażników z językiem polskim, czyli innymi słowy omówienia corocznego raportu z działalności raciborskiej straży miejskiej.
1 września i początek roku szkolnego, uczniowie wracają do klas. Tylko po co? Warto zastanowić się czego i po co się uczymy? Co nam to da w dorosłym już życiu? Ktoś powie, że realizujemy obowiązek wymagany prawem, ale chyba to nie jest najważniejszy cel uczęszczania do szkoły.
- Wierzę, że królowa była i będzie ceniona przede wszystkim za tak uniwersalne wartości, jak wierność, uczciwość, stałość, wyrozumiałość - pisze Artur Marcisz o zmarłej królowej.
Bożydar Nosacz pisze o tym, co się dzieje, gdy koalicja spotka się z opozycją na dożynkach.
Najnowsze komentarze