Wtorek, 5 lipca 2022

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Powstanie kolejna Odra Wodzisław?

12.01.2015 14:35 | 142 komentarze | art

Wszystko wskazuje na to, że w połowie roku powstanie trzecia już w ciągu czterech lat Odra Wodzisław. Tym razem za reaktywację seniorskiej piłki w Wodzisławiu zabierają się działacze Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Odra Centrum Wodzisław.

 

Powstanie kolejna Odra Wodzisław?
Adam mokry i Roman Zieliński z zarządu MKP na spotkaniu z dziennikarzami przedstawili plan powołania drużyny seniorskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Po wycofaniu w sezonie 2010/2011 z rozgrywek I ligi Odry Wodzisław i nie dopuszczeniu jej do rozgrywek II ligi, w 2011 kibice założyli nową Odrę, pod nazwą KP 1922 Odra Wodzisław, która rozpoczęła rozgrywki w klasie C i po sezonie awansowała do klasy B. W 2012 roku na bazie licencji Startu Bogdanowice w III lidze zadebiutowała APN Odra Wodzisław, a KP 1922 została rozwiązana. Jak wiadomo w tym sezonie APN Odra Wodzisław nie została dopuszczona do rozgrywek. Wiele wskazuje na to, że od następnego sezonu do rozgrywek przystąpi z kolei nowy klub.

 

Odra Centrum Wodzisław chce zostać Odrą Wodzisław

Członkowie zarządu szkółki piłkarskiej MKP Odra Centrum Wodzisław działającej przy MOSiR Centrum Wodzisław 8 grudnia podjęli uchwałę o zgłoszeniu od nowego sezonu do rozgrywek drużyny seniorów. - Chcemy by nowy klub nazywał się Miejski Klub Piłkarski Odra Wodzisław, natomiast jeśli z przyczyn prawnych nie będzie to możliwe to wówczas zostaniemy na nazwie MKP Odra Centrum Wodzisław – mówi Roman Zieliński, prezes MKP. W czerwcu kończy się kadencja obecnego zarządu MKP. Nowy zarząd, który zbierze się do 12 lipca zostanie poszerzony o 5 osób, które będą zajmować się piłką seniorską. - Powstanie drużyn seniorów na pewno nie spowoduje odsunięcia na bok piłki młodzieżowej – zapewnia Zieliński.

 

Start w A-klasie?

Na razie nie wiadomo jeszcze na sto procent w jakich rozgrywkach wystartuje klub. Najbardziej prawdopodobny jest wariant gry w klasie A. - Musimy najpierw wystąpić do ŚZPN z odpowiednim pismem. Istnieje przepis PZPN, który umożliwia grę niekoniecznie od najniższej klasy rozgrywkowej – wyjaśnia Zieliński. Ten przepis znajduje się w uchwale PZPN nr IX/140 z dnia 3 lipca 2008 roku, z późniejszymi zmianami dokonanymi w 2013 roku. Paragraf 17 mówi o tym, że klub zgłaszający do rozgrywek drużynę seniorów po otrzymaniu zgody właściwego wojewódzkiego związku oraz PZPN może rozpocząć grę od klasy o jeden poziom wyższej od przedostatniej w danym związku piłki nożnej, ale nie wyższej niż klasa okręgowa. W przypadku Odry byłaby to rzeczywiście klasa A. Działacze nie wykluczają jednak ubiegania się o grę w IV lidze. Uważają, że przepisy dają taką możliwość. Na razie jednak jakby bardziej skłaniali się ku niższej z lig. Bo drużynę chcą opierać głównie na piłkarzach drużyny juniorów rocznika 1996, która wiosną zakończy rozgrywki w Wojewódzkiej Lidze Juniorów. Drużyna MKP jest liderem tych rozgrywek i ma szansę na awans do I ligi rozgrywek juniorskich, tyle, że jej piłkarze wychodzą już z wieku juniora. Stąd pomysł by zagospodarować ich w drużynie seniorskiej. Czy taka młodzież poradziłaby sobie w IV lidze? Trudno w to uwierzyć. Działacze MKP przyznają, że mają już wytypowanego trenera tej drużyny, ale nie chcą zdradzić personaliów, bo jak przyznają osoba ta jest obecnie aktywnym zawodowo trenerem.

 

Jastrzębie wzorcem

Jakkolwiek trzon nowej drużyny będą stanowić piłkarz rocznika 1996 to zostanie ona jednak wzmocniona dwoma, trzema bardziej doświadczonymi graczami. - Generalnie jednak chcemy opierać się na wychowankach – podkreśla Adam Mokry z zarządu MKP. - Na początku chcemy zbudować solidne podstawy do funkcjonowania piłki seniorskiej. Jak już ten cel zostanie zrealizowany to wtedy będzie można myśleć o wyższych celach sportowych – podkreśla Zieliński. Jak dodaje celem jest zbudowanie w Wodzisławiu podobnego modelu jaki działa w Jastrzębiu. - Tam seniorska drużyna GKS-u opiera się na wychowankach. I pnie się coraz wyżej. Dlatego uważam, że to dobry kierunek – mówi Zieliński.

 

(art)