Sobota, 24 lutego 2024

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

III RAFAKO Półmaraton Racibórz - zawodnicy pobiegną dla Michałka

01.06.2017 09:27 | 0 komentarzy | kozz

III RAFAKO Półmaraton Racibórz, to nie tylko rywalizacja na 21097,5m, ale też dobra zabawa dla całej rodziny oraz akcent charytatywny. W poprzednich edycjach zawodnicy biegli dla Magdy, Wiktorii i Jurka, zbierając na ich rehabilitacje, w tym roku pomocy potrzebuje Michałek, który od dziecka zmaga się z poważnym schorzeniem nerek.

III RAFAKO Półmaraton Racibórz - zawodnicy pobiegną dla Michałka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę, 27 sierpnia odbędzie się III RAFAKO Półmaraton Racibórz. Impreza od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem i zbiera pochlebne komentarze startujących. Każdego roku półmaratonowi towarzyszy szczytny cel. W poprzednich latach zawodnicy przyczynili się do pomocy Magdzie, Wiktorii i Jurkowi. Dzięki zaangażowaniu, hojności i okazanej empatii, młodzi raciborzanie mogli kontynuować rehabilitację, dzięki której zaczęli lepiej funkcjonować w codziennym życiu.

Tym razem biegacze będą mogli pomóc 5,5-letniemu Michałkowi Junce, którego życie od narodzin nie rozpieszczało. Chłopczyk urodził się z niewydolnością nerek co oznacza, że od urodzenia nie oddaje moczu. Od drugiej doby życia poddawany był codziennym dializom, które trwały od 14 do 16 godzin. Pierwsze 11 miesięcy życia Michał spędził w szpitalu, w tym 3 miesiące na intensywnej terapii, co znacznie spowolniło jego prawidłowy rozwój. - W grudniu 2013 roku u Michała dodatkowo zdiagnozowano nowotwór nerki. Chemioterapia rozpoczęła się natychmiast i trwała do końca września 2014 roku. Ze względu na chorobę nowotworową Michał został poddany operacji usunięcia obu nerek – mówi Hanna Tokarczyk, mama chłopca. Pierwsza odbyła się w styczniu 2014 roku, a druga w listopadzie. Poza tym w połowie 2014 roku u Michała wystąpiła padaczka.

13 kwietnia br. u Michała zastosowano metodę leczenia jaką jest transplantacja nerki z wytworzeniem pętli Brickera. W tej chwili mocz oddawany jest do worka urostomijnego, który stale przyklejony jest do jego brzuszka. Po przeszczepie konieczne jest stałe przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które mają za zadanie obniżenie odporności organizmu, aby nie doszło do odrzucenia przeszczepionego organu. - Wiąże się to jednak z większym prawdopodobieństwem zachorowalności oraz trudniejszym przebiegiem każdej infekcji, a co za tym idzie leczenie odbywa się w szpitalu. Po przeszczepieniu nerki Michał musi kontynuować leczenie w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie i tam odbywają się kontrole stanu zdrowia oraz hospitalizacje. Wszystkie te doświadczenia, które dotknęły Michała od pierwszych dni życia oraz kilka lat życia spędzonych w szpitalu, niestety wpłynęły na zaburzenia jego rozwoju oraz problemy z błędnikiem – mówi Hanna Tokarczyk.

W związku z tym chłopczyk jest stale rehabilitowany. W tej chwili walczymy o jak najlepszy rozwój w sensie ruchowym i umysłowym. Bardzo ważne dla niego jest również, aby przeczepiony organ pracował jak najdłużej, co oddali wizję powrotu do dializ i kolejnego przeszczepu. - Wszystkie te działania wymagają nakładów finansowych, dlatego zachęcamy każdego komu nie jest obojętny los Michałka i chciałby wesprzeć go w drodze po zdrowie do udziału w Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz, który odbędzie się godzinę przed startem biegu głównego, czyli o g. 9.00. Do pokonania będzie jedyne 2,109 km ulicami miasta – zachęca Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, dyrektor biegu.

***

III RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia 2017 roku. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się III Mistrzostwa Polski Energetyków.

Autor tekstu: Justyna Korzeniak, Adventure Media

Autor zdjęć: Hanna Tokarczyk