Niedziela, 14 kwietnia 2024

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Julia Kowalczyk z brązem mistrzostw Europy juniorów

15.09.2017 20:07 | 1 komentarz | pm

Judoczka Polonii Rybnik wywalczyła kolejny medal imprezy mistrzowskiej.

Julia Kowalczyk z brązem mistrzostw Europy juniorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Julia Kowalczyk z Polonii Rybnik pojechała do Mariboru na Mistrzostwa Europy Juniorów w Judo, aby bronić brązowego medalu. Przed zawodami mówiła jednak, że to jej cel minimum. – Jadę bronić brązowego i walczyć o złoty. Impreza w Mariborze będzie moją ostatnią w gronie juniorek – jeżeli chodzi o mistrzostwa Europy. Będę tam rozstawiona z nr 1. Całe wakacje przygotowywałem się do tej imprezy oraz do mistrzostw świata juniorów, które odbędą się w październiku – mówiła jeszcze przed zawodami rybniczanka.

W pierwszej rundzie ME – Kowalczyk, dzięki rozstawieniu z nr 1, miała wolny los. W drugiej walczyła z Gruzinką Eteri Liparteliani. Zawodniczka Polonii Rybnik szybko dostała karę shido, gdy w połowie walki otrzymała drugą, zrobiło się nerwowo (trzy kary shido powodują automatyczną porażkę). Na szczęście Kowalczyk, na 16 sekund przed końcem pojedynku, rzuciła swoją rywalkę na wazari i mogła przygotowywać się do ćwierćfinału.

Tam spotkała się z reprezentantką Chorwacji Ivą Oberan. W tym pojedynku zawodniczka Polonii dominowała przez całe 4 minuty. Już po 40 sekundach prowadziła na wazari, w połowie walki ponownie wykonała akcję, za która otrzymała drugie wazari i ostatecznie zameldowała się w półfinale.

Jej rywalką o finał ME była Larissa Van Krevel z Holandii. Bój jakie stoczyły obie zawodniczki był niesamowity. Najpierw na wazari prowadziła Krevel, chwilę później Kowalczyk rzuciła swoją rywalkę i sędzia na macie ogłosił ippon i zwycięstwo rybniczanki. Niestety, sędziowie stolikowi zmienili jego decyzję na wazari i walka trwała dalej. Na 90 sekund przed końcem zawodniczka z Holandii ponownie miała jedno wazari więcej. Pomimo ogromnej determinacji – zawodniczce Polonii nie udało się odrobić tych strat i pozostał jej bój o brązowy medal.

W nim spotkała się z inną Holenderką Jorien Visser. Julia Kowalczyk rozstrzygnęła tę walkę na swoją korzyść w dogrywce i mogła się cieszyć z kolejnego medalu mistrzostw Europy juniorów.

Mistrzostwa Europy Juniorów w Judo 2017
Kobiety, do 57 kg

1. Larissa Van Krevel, Holandia
2. Acelya Toprak, Wielka Brytania
3. Julia Kowalczyk, Polska
4. Sarah Leonie Cysique, Francja