Poniedziałek, 4 grudnia 2023

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Takich regat w Rybniku jeszcze nie było [ZAPOWIEDŹ]

06.10.2017 11:15 | 0 komentarzy | pm / mat. prasowe

Mistrzostwa Polski Optimistów odbędą się w Rybniku.

Takich regat w Rybniku jeszcze  nie było [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnik czeka na najlepsze polskie zespoły w klasie Optimist. Po raz pierwszy na akwenie Zalewu Rybnickiego będzie można zobaczyć zmagania młodych żeglarzy w widowiskowej formule regat zespołowych (tzw. Team Racing). Regaty zaczynają się w piątek, 6 października – a kończą dwa dni później w niedzielę.

– Regaty zespołowe polegają na wyścigach dwóch drużyn na jednej trasie. W każdej drużynie występuje po czterech żeglarzy z dwóch klubów. Regaty rozgrywane są na bardzo krótkiej trasie w kształcie kwadratu, a wyścig trwa ok 10 minut. W rundzie eliminacyjnej każdy zespół rozegra minimum 1 wyścig/mecz z każdą drużyną – tłumaczą organizatorzy.

Na starcie stanie 10 najlepszych zespołów wyselekcjonowanych na podstawie rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Organizator przydzielił również 2 miejsca na podstawie tzw. dzikiej karty i trafiły one do śląskich klubów TS Kuźnia z Rybnika i KW Garland z Gliwic. Faworytami rywalizacji są klubowe zespoły z Gdyni, Iławy, Chojnic oraz Poznania.

– W gronie tych zespołów, należy upatrywać głównych pretendentów do tytułu Mistrza Polski – ocenia Tomasz Figlerowicz, prezydent klasy Optimist w Polsce. – W składach tych ekip pływają czołowi zawodnicy klasy, kluby te startują tez dużo częściej w regatach zespołowych niż inne, wiec przewyższają inne kluby doświadczeniem, ale też zgraniem i opanowaniem zagrywek taktycznych – dodaje.

Baza regat znajduje się przy Hotelu Stodoły. a wyścigi będzie można oglądać z brzegu przy zaporze lub z zapory. Regaty organizuje Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Partnerami regat są Miasto Rybnik oraz D.A.D., JSails, Kaya Ropes, Kinder+Sport i Musto.