Poniedziałek, 4 grudnia 2023

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Yacht Klub Polski Gdynia mistrzem Polski. Rybniczanie daleko

11.10.2017 10:15 | 0 komentarzy | pm

W Rybniku, przez trzy dni, 10 załóg rywalizowało w Drużynowych Mistrzostwach Polski Klasy Optimist.

Yacht Klub Polski Gdynia mistrzem Polski. Rybniczanie daleko
Fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W rozegranych w Rybniku 3 dniowych regatach wystartowało 10 zespołów, w tym reprezentanci śląskich klubów z TS Kuźnia Rybnik i KW Garland Gliwice.

Przez pierwsze 2 dni rozegrano 45 wyścigów jako rundę eliminacyjną każdy z każdym. Zdecydowanie najlepiej pływał zespół CHKZ z Chojnic wygrywając aż 8 z 9 wyścigów i dzięki temu uzyskał prawo wyboru przeciwnika w ćwierćfinałach. O kolejne miejsca zażartą walkę stoczyły kluby z JKW Poznań, CWM Gdynia, YKP Gdynia i WTW Warszawa, wszystkie zdobywając po 6 pkt. Grono ośmiu ćwierćfinalistów uzupełniły kluby MOS Iława i KW Garland Gliwice.

W ćwierćfinałach faworyci nie zawiedli. JWK, YKP1 i YKP pokonały przeciwników 3-1 a CHKŻ pewnie, bez starty punktu pokonał Garland. W półfinałach CHKŻ wybrał jako konkurenta klub z Poznania pozostawiając w drugiej parze obie drużyny z YKP Gdynia. Oba półfinały skończyły się identycznym wynikiem 3-1 na korzyść CHKŻ oraz YKP2. Mecz o 3 miejsce to pewne wygrana 3-0 podrażnionych w półfinale Gdynian z załoga JKW Poznań.

Finał między CHKŻ a YKP2 to prawdziwa walka do ostatnich metrów. Oba zespoły wygrywały na zmianę kolejne 4 mecze doprowadzając do remisu 2-2 i sytuacji gdy ostatni wyścig miał zdecydować o tytule mistrzowskim. W piątym wyścigu finałowym minimalnie lepszą okazała się załoga z Gdyni odbierając tytuł mistrzów Polski z rąk żeglarzy z Chojnic !

Regaty sędziowane były przez Komisję Regatową oraz 4 arbitrów podejmujących decyzję bezpośrednio na wodzie, podobnie jak w regatach meczowych. Imprezę zorganizował Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Partnerami regat byli Miasto Rybnik a fundatorami nagród dla uczestników D.A.D., JSails, Kaya Ropes, THIS1, Kinder+Sport i Musto.

Wyniki regat:
1. Yacht Klub Polski Gdynia 2 (Paulina Rutkowska, Mateusz Gwóźdź, Maciej Panaś, Paweł Gierłachowski, Szczepan Damasiewicz)
2. Chojnicki Klub Żeglarski (Agnieszka Pawłowska, Patryk Kosmalski, Jeremi Szczukowski, Jan Krawczyk i Marcel Montrymowicz)
3. Yacht Klub Polski Gdynia 1 (Pola Dzik, Gustaw Miciński, Gracjach Grzech, Maciej Iliński, Mikołaj Merkler)
4. JKW Poznań
5. CWM Opti Gdynia
6. WTW Warszawa
7. MOS Iława
8. KW Garland Gliwice
9. TS Kuźnia Rybnik 2
10. TS Kuźnia Rybnik 1