Prezes Płomienia: stawiamy na zawodników z gminy
Prezes Płomienia Połomia Leszek Woryna odniósł się do tematu ilości zawodników spoza terenu gminy, grających w drużynie seniorów Płomienia
Przypomnijmy, dwa tygodnie temu informowaliśmy, że na posiedzeniu komisji spraw społecznych padło pytanie o to, ilu zawodników z terenu gminy gra w seniorskiej drużynie Płomienia. Pytanie zadał radny Jarosław Wala. Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Połomi odpowiedział, że 6. Radny Wala wywnioskował więc, że gmina wspiera poprzez dotację (w wysokości 65 tys. zł) głównie zawodników spoza gminy.
Zdaniem prezesa Płomienia Połomia, te informacje są nieprecyzyjne. - W dwóch drużynach seniorskich naszego klubu trenuje w sumie 39 zawodników, z czego 26 ma do swej dyspozycji trenera drużyny występującej w klasie okręgowej. Z tej liczby spoza gminy jest 9 zawodników. Reszta graczy to mieszkańcy naszej gminy. Natomiast być może liczba 6 zawodników bardziej odnosi się do podstawowego składu – prostuje Leszek Woryna. Jak dodaje, Płomień prowadzi również trzy drużyny młodzieżowe, w tym dwie zgłoszone do rozgrywek.
Prezes Woryna nie zgadza się również z twierdzeniem, że gmina dotuje piłkarzy spoza gminy. - Tak by było, gdyby piłkarze otrzymywali stypendium z budżetu gminy. Ale nie otrzymują. Gminną dotację wykorzystujemy na opłacenie trenerów, delegacje sędziowskie, opłaty, księgowość, sprzęt sportowy – mówi.
Kilkukrotnie o zwiększeniu dotacji dla Płomienia wspominał na posiedzeniach rady gminy radny Alojzy Wita, który jest również koordynatorem ds. sportowych w Płomieniu. Prezes Woryna przyznaje, że klubowi przydałyby się większe środki np. na zakupy sprzętu, zwłaszcza dla grup młodzieżowych, a także na transport dla zawodników drużyn młodzieżowych. – W innych klubach tych zawodników na mecz dowożą busiki. U nas muszą zawozić rodzice – mówi Woryna.
Wysokość dotacji w różnych klubach jest inna. Na terenie powiatu wodzisławskiego większość klubów otrzymuje niższe dotacje niż Płomień (np. Unia Turza Śl. otrzymała 50 tys. zł), a kluby w ich ramach muszą również utrzymywać swoje obiekty. W Mszanie obiekty utrzymuje GOS. Są jednak również kluby, które otrzymują większe dotacje, np. kluby okręgówki z gminy Lubomia mogą liczyć na dotację w wysokości około 100 tys. zł.
(art)
Komentarze
6 komentarzy
Kusztal Wawrziczek Herok Matuszek 4 z Polomii w pierwszym skladzie Henkel Mszana czyli gmina reszta najemnicy rezerwa w 90procentach z Polomii teraz se policzcie jak to wygląda w innych drużynach okregowki w samej Fortecy gra 2 wychowanków Płomienia a w Marklowicach tez 2 to o co chodzi?
Jarosław Wala ZOK Zakład Odpier,,,,,nia Komedii najpierw golonka a teraz jeszcze i to ? Zarok wybory KAMPANIĘ czas zacząć
W 1 druzynie gra jeden zawodnik z Polomi a reszta to pozbierani z innych gmin. Pan prezes chyba nw kogo ma w druzynie lub wogule sie ja nie interesuje tylko piniadze kladzie na pesje zawodnikow bo wiadomo od dawna ze w Polomi dostaja duze krocie na to zeby podpisales karte, nie gadam juz o samych premiach na mecz ;)
Czy ten radny Wala to ten sam co od golonek?
Jarosław Wala chciał zabłysnąć a się ośmieszyl Za co on bierze pieniądze od gminy?
w gminie KORNOWAC dotacja to 20 tyz zl