Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Młodzi judocy „pokonywali granice” i zdobywali medale [ZDJĘCIA]

17.01.2018 14:30 | 0 komentarzy | pm

Jeden z największych turniejów judo dla dzieci i młodzieży odbył się w Bielsku-Białej. 

Młodzi judocy „pokonywali granice” i zdobywali medale [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podbeskidzkie Towarzystwo Sportowe „Janosik” po raz siódmy zorganizowało Międzynarodowy Turniej Judo Dla Dzieci i Młodzieży „Pokonujemy Granice". Rekordowa liczba uczestników (1320 judoków z 95 klubów) rywalizowała 13 stycznia w hali widowiskowo-sportowa pod Dębowcem. Jak mówią organizatorzy, turniej ma charakter integracyjny, a jego głównym celem jest propagowanie i popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży.

Święto judo
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Juliusz Kowalczyk, wiceprezes Polskiego Związku Judo, a także prezes klubu Polonia Rybnik. – Ten turniej jest coraz większy, z roku na rok startuje więcej uczestników, przez co rywalizacja jest ciekawsza. To są szczególne zawody, przypominające piknik rodzinny. Mniej ważne są zwycięstwa poszczególnych zawodników, ważniejsza jest dobra zabawa. Przyjeżdżają tutaj całe rodziny, można powiedzieć, że jest to swoiste święto judo. Nie znam turnieju w Polsce, na którym startowałoby tylu judoków – powiedział wiceprezes PZJudo.
Honorowym gościem imprezy był Jan Widera, wiceminister sportu, który gratulował organizatorom, a także podkreślał rolę sportu w kształtowaniu osobowości młodych ludzi. – Sport dzieci i młodzieży jest oczkiem w głowie naszego ministerstwa, ale również wszystkich tych, którym zależy na zdrowiu i kształtowaniu osobowości u młodych ludzi. Nie ma lepszego sposobu jak sport. Dlatego wspieramy takie imprezy, ale również naszych najbardziej utalentowanych sportowców, którzy np. uczestniczą w programie Team 100. Cieszę się, że są wśród nich również judocy. Nazwa programu jest już mocno umowna, bo na dniach będziemy podejmować decyzję o poszerzeniu grona sportowców, w wieku od 18. do 25. lat., którzy skorzystają z tego programu – zapowiedział wiceminister.

Jak w Holandii i Francji
Zmagania młodych judoków obserwował także prezes Śląskiego Związku Judo, który był pod sporym wrażeniem całej imprezy. – Nie jest łatwo zorganizować taki turniej. Sympatyczna atmosfera i znakomite warunki przyciągają uczestników. Jeżeli tak dalej pójdzie, organizatorzy będę musieli pomyśleć o jakimś limicie judoków. Bardzo fajne jest to, że tylu młodych ludzi nie ślęczy przy komputerach, tylko cały dzień uczestniczy w zawodach. Co ważne, te dzieci pozbawiają się kompleksów. Kilka razy uczestniczyłem w takich zawodach we Francji czy Holandii. Jak zobaczyłem turniej rozgrywany na 9 matach, to pomyślałem, że to jakieś szaleństwo. Okazuje się, że my też potrafimy coś takiego zorganizować. To znakomita popularyzacja judo – mówi Zenon Mościński, dodając, że w tych zawodach nie jest istotny wynik, ale sam udział. Trener może zobaczyć jak się zachowuje dziecko podczas imprezy, zaobserwować jego cechy wolicjonalne. Podobnego zdania jest Krzysztof Mika, trener dzieci w Polonii Rybnik. – Te dzieci, które tutaj startują, trenują w Rybniku trzy razy w tygodniu. Dla nich, podczas takich zawodów, najważniejsze jest zapoznanie się z atmosferą, obserwowanie jak wygląda duży turniej. Wynik jest sprawą drugorzędną – twierdzi trener z Rybnika. Zauważa jednocześnie, że dzięki trenowaniu judo i wyjazdom na takie zawody, młodzi ludzie nawiązują przyjaźnie, a z czasem są odważniejsi w kontaktach międzyludzkich.

Sport i zabawa
W zawodach rywalizowali zawodnicy z roczników od 2001 do 2009 i młodsi. Wśród nich było 43 judoków z Polonii Rybnik. Wywalczyli oni 3 złote, 6 srebrnych i 4 brązowe medale oraz pięć piątych miejsc i dwa siódme.
„Pokonujemy granice” to nie tylko sportowa rywalizacja. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje, jak chociażby strefę zabawy, z której korzystać mogli zarówno młodzi zawodnicy, jak i odwiedzający turniej mali kibice. Większość uczestników opuszczając halę, już zapowiedziała, że za rok ponownie pojawi się w Bielsku-Białej.

Wyniki zawodników Polonii Rybnik
Dzieci
: 1. miejsce: Jan Małecki, 2. miejsce: Franciszek Doliński, 5. miejsce: Jagoda Ciupek, Szymon Szulik, 7. miejsce: Wiktoria Tkocz, Hanna Grudka. Startowali także: Kuba Rak, Tobiasz Wójcik, Gosia Wilczek.

Młodzicy: 1. miejsce: Dawid Szulik, 2. miejsce: Wojtek Mikszta, Marcin Gardian, 3. miejsce: Karolina Mika, 5. miejsce: Paulina Wita, Dominik Róg. Startowali także: Filip Goliński, Kacper Marszolik, Kacper Więcek, Bruno Zieleźny.

Juniorzy Młodsi: 1. miejsce: Tadeusz Wystub, 2. miejsce: Natalia Kuczek Feć, Karol Kuczera, Eryk Rusinowski, 3. miejsce: Dawid Zduńczyk, Karolina Banet, Wojciech Pasieka, 5. miejsce: Wiktoria Szczepańska. Startował także: Adrian Zając.