Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz dla Natalki Kwiatkowskiej

04.07.2018 11:54 | 0 komentarzy | kozz

Tegoroczną edycję RAFAKO Półmaraton Racibórz również poprzedzi bieg charytatywny. Tym razem zawodnicy pobiegną dla Natalki Kwiatkowskiej, która od urodzenia zmaga się z czerokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebna jest kosztowna rehabilitacja oraz specjalistyczny sprzęt. Natalka wraz z mamą i przedstawicielami organizatorów uczestniczyła dziś w briefingu prasowym, który odbył się w TEB Edukacja Racibórz.

Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz dla Natalki Kwiatkowskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do startu IV RAFAKO Półmaraton Racibórz niespełna dwa miesiące. Lista startowa coraz bardziej się zapełnia, a biegacze zaczynają intensywnie trenować. Bieg główny, tradycyjnie poprzedzi Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz. Każdego roku osoby (niekoniecznie wytrawni biegacze), które chcą i lubią pomagać licznie stawiały się na linii startu, aby wesprzeć młodych raciborzan. Biegli już dla m.in. Magdy, Wiktorii, Jurka i Michała. W tym roku pomocy potrzebuje 10-letnia Natalia Kwiatkowska. Dziewczynka urodziła się z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Ma zdiagnozowane również padaczkę i atetozę. Od 3 miesiąca życia jest rehabilitowana i pod stałą kontrolą wielu specjalistów. Obecnie Natalia nie siedzi samodzielnie, nie chodzi, nie raczkuje. Jest dzieckiem leżącym. Jej rozwój psychomotoryczny również jest w umiarkowanym stopniu opóźniony. Natalka rozumie podstawowe polecenia dnia codziennego, ale nie potrafi zgłaszać potrzeb fizjologicznych. Wymaga stałej rehabilitacji, potrzebny jest również kosztowny, specjalistyczny sprzęt. Na ten cel odbędzie się kwesta do puszek podczas półmaratonu. Wpłaty na Mini półmaraton również zostaną przekazane na leczenie dziewczynki. Zapisy na bieg charytatywny ruszą niebawem.

Przedstawiciele raciborskiego oddziału TEB Edukacja po raz kolejny przyłączyli się do akcji charytatywnej. W poprzednich edycjach pomogli spełnić marzenia Wiktorii i Jurka. Zorganizowali zajęcia ogólnorozwojowe dla Michałka. Teraz przygotują część zajęć rehabilitacyjnych dla Natalki. - Nasi słuchacze z kierunku technik masażysta z elementami fizjoterapii chętnie zaangażują się w pomoc dla Natalki. 4 lipca zorganizowaliśmy lekcję pokazową z wykorzystaniem elementów fizjoterapii, integracji sensorycznej oraz gier i zabaw ogólnorozwojowych. Obrazuje to, w jaki sposób nasi uczniowie realizują zajęcia na kierunku technik masażysta. Jesteśmy dumni, że zdobyta wiedza i umiejętności pomagają ludziom. Nasza szkoła stawia na praktyczną naukę zawodu. Cieszymy się, że znowu możemy pomóc - mówi Alicja Gurazda- Rongiers, dyrektor oddziału TEB Edukacja Racibórz.

Placówka już po raz trzeci została partnerem raciborskiego półmaratonu. Jej absolwenci - masażyści pojawią się na zawodach i pomogą biegaczom znieść wysiłek włożony w przebiegnięcie trasy. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystyczno- Społecznym „Pracownia Przyszłości” przygotują ciekawe niespodzianki dla najmłodszych uczestników pikniku rodzinnego towarzyszącemu półmaratonowi.

Organizatorem półmaratonu są Miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Sponsorem tytularnym RAFAKO S.A.

Autor: Justyna Korzeniak, Adventure Media