Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Nowy rozdział w historii UKS START Pietrowice Wielkie. Drużyna seniorek zagra w II lidze

25.08.2018 11:20 | 0 komentarzy | dud

Na tę chwilę czekali niemal dziesięć lat. Teraz mogą spełnić wielkie marzenie i zapisać nowy rozdział nie tylko w historii samego klubu, ale i sportu na terenie gminy oraz całej Raciborszczyzny. 

Nowy rozdział w historii UKS START Pietrowice Wielkie. Drużyna seniorek zagra w II lidze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższym sezonie zespół seniorek UKS Start Pietrowice Wielkie zmierzy się z drużynami ze szczebla centralnego. Drużyna prowadzona przez Joachima Wieczorka zagra bowiem w II lidze kobiet w piłce ręcznej.

Wyzwanie życia

To jedna z najważniejszych informacji sportowych w powiecie raciborskim w tym roku. Niewielki klub z niewielkiej gminy zawalczy w pełni profesjonalnej lidze krajowej z o wiele bardziej doświadczonymi i posiadającymi mocne zaplecze drużynami. Czy to będzie walka Dawida z Goliatem? - Niekoniecznie - mówi trener II-ligowej już ekipy, Joachim Wieczorek. Jak ocenia, wszystko zależy od podejścia i wyznaczonych celów. - Chcemy sprawdzić swoje możliwości z silniejszymi zespołami. To będzie rok pełen ambicji, wyzwań, nauki, ale i zupełnie nowych, nieznanych nam wcześniej emocji oraz wrażeń. Dziewczyny nie mogą doczekać się już pierwszego meczu. Są zmotywowane do działania jak nigdy - przekonuje inicjator powstania UKS Pietrowice Wielkie i współtwórca największych sukcesów klubu. 

Trudny wybór

Przystąpienie do rozgrywek szczebla centralnego to wymagająca odwagi i solidnych przesłanek decyzja. Trener Wieczorek nie kryje, że pomysł postawienia kolejnego ważnego kroku w rozwoju piłki ręcznej w Pietrowicach Wielkich zrodził się już jakiś czas temu. W końcu stwierdzono, że pora go wykonać. Dla dobra pietrowickiego handballa, ale i samych zawodniczek, dla których start w II lidze będzie przełomowym wydarzeniem na ich sportowej ścieżce. Determinacja osób związanych z klubem, ale i przychylność władz Gminy była tak duża, że szybko zgromadzono niezbędne środki finansowe, spięto kwestie organizacyjne i zgłoszono zespół do rozgrywek. 

W doborowym towarzystwie

Z końcem lipca odbyło się losowanie rozgrywek II ligi IV grupy w sezonie 2018/2019. UKS Start Pietrowice Wielkie trafił do jednej grupy z MKS Start Michałkowice, KS Cracovia 1906 Kraków, KPR Ruch II Chorzów, JKS II/Sokół Sieniawa/Jarosław, Imperium FutureNet II Katowice, LZS Tor Dobrzeń Wielki, KS Zgoda Ruda Śląska oraz SPR Handball Rzeszów. Zespół Joachima Wieczorka będzie najprawdopodobniej najmłodszą i najmniej doświadczoną ekipą w całej stawce. Trener planuje oczywiście wzmocnienia, o konkretnych nazwiskach na razie nie może mówić. Zdradza tylko, że wstępną zgodę na grę w Pietrowicach wyraziły trzy zawodniczki, a przed nim rozmowy z kolejnymi. Nie kryje jednak, że to wychowanki pietrowickiego klubu będą stanowić trzon drużyny. - Bazujemy na swoich dziewczynach. Większość trenuje u nas od lat, to z nami przeszły niemal wszystkie szczeble kariery, a swoją postawą zasłużyły na grę w seniorskiej, drugoligowej drużynie - nie ma wątpliwości.

Praca u podstaw

W ciągu dekady w Pietrowicach Wielkich wyszkolono ponad 200 dziewcząt, w kilku grupach wiekowych. Filozofią klubu jest stawianie na wychowanków i prawdziwa praca u podstaw. Początki nie były proste. Miejscowa społeczność musiała przyzwyczaić się do powstania nowego sportowego organizmu, ale piłkarski klub bardzo szybko zyskał należną mu popularność. Za tym z kolei poszły sukcesy, ambitniejsze założenia, wspólna wizja przyszłości. - Wierzę w lokalny sport i cieszę się, że coraz więcej osób przekonuje się do tego samego i nam pomaga. We wszystkich naszych drużynach - w Pietrowicach Wielkich i u Witolda Galińskiego w Miejskim Ośrodku Sportu w Raciborzu -  trenuje obecnie ponad sto zawodniczek. Cieszę się, że udało nam się zbudować rozpoznawalną markę - uśmiecha się szkoleniowiec. 

Ogólnopolska promocja

Walka seniorek z UKS Pietrowice Wielkie ze znanymi drużynami podniesie z pewnością popularność piłki ręcznej w naszym powiecie. Każdy mecz będzie oczywiście nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym zadaniem. Start pietrowickich piłkarek w II lidze oznacza ponadto, że będzie to jedyna drużyna sportowa z całego powiatu raciborskiego sprawdzająca swoją formę na tak wysokim szczeblu ogólnopolskich rozgrywek. To ogromna odpowiedzialność, a zarazem promocja dla całej Raciborszczyzny i Gminy Pietrowice Wielkie. Smaczku całej opowieści dodaje fakt, że miejscem zmagań piłkarek będzie najprawdopodobniej raciborska ARENA Rafako. Start sezonu zaplanowano na weeekend 6-7 października. Podopieczne Joachima Wieczorka zmierzą się wówczas na wyjeździe z Imperium FutureNet II Katowice, a tydzień później będę pauzować. Historyczny, seniorski debiut UKS START Pietrowice Wielkie będziemy mogli zobaczyć w Raciborzu w sobotę 20 października. Do Raciborza przyjedzie drużyna SPR Handball Rzeszów. 


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl