środa, 26 stycznia 2022

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Zawodniczka UKS-u Krzanowice gra w Fistball. Co to takiego?

29.01.2019 10:24 | 0 komentarzy | kozz, rafbl

Fistball (Faustball) to jak na razie mało popularny w naszym kraju sport zespołowy, który jest połączeniem siatkówki i tenisa ziemnego. Jego historia sięga czasów starożytnego Rzymu. W Europie najbardziej popularny jest w Niemczech, Austrii oraz we Włoszech. Jest to bardzo emocjonujący i widowiskowy sport. Klaudia Nagler-Skroban z siatkarskiego GS UKS Krzanowice jest reprezentantką Polski w Fistballu i w zeszłym roku brała udział w mistrzostwach świata.

Zawodniczka UKS-u Krzanowice gra w Fistball. Co to takiego?
fot. arch Klaudii Nagler-Skroban
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fistball jest to nieolimpijska dyscyplina sportowa, która znajduje się w programie międzynarodowej imprezy - World Games, która nazywana jest również igrzyskami sportów nieolimpijskich, World Games organizowane jest zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich.

W grze udział biorą dwie drużyny liczące po pięciu zawodników. Mecze rozgrywane są na trawiastym boisku o wymiarach 20x50 metrów znajdującym się na otwartej przestrzeni, które przedzielone jest taśmą o wysokości 1,90 m (kobiety) i 2,00 m (mężczyźni). Gra toczy się twardą skórzaną piłką o wadze 380 gramów. Dyscyplina czerpie z siatkówki sposób odbicia piłki, którą odbija się pięścią oraz jednym z ramion, jak również to że każdemu z zespołów przysługują trzy zagrania. Natomiast z tenisem związane jest to, że piłka po każdym z zagrań zespołu piłka może odbić się raz od podłoża. Każdy zawodnik podczas jednej wymiany może dotknąć piłki tylko raz. Piłka ani zawodnik nie mogą dotykać taśmy dzielącej boisko, jednak jeśli nie utrudnia to gry przeciwnika zawodnik może pod nią przebiegać. W zależności od poziomu rozgrywek rywalizacja toczy się od trzech do siedmiu setów do 11 punktów, z zachowaniem dwupunktowej przewagi, jednak 15 punkt zdobyty przez jeden z zespołów definitywnie kończy seta.

W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy w historii naszego kraju w rozegranych w austriackim Linz Mistrzostwach Świata udział wzięła kobieca Reprezentacja Polski. W składzie naszej reprezentacji znalazło się łącznie dziesięć zawodniczek. Spośród nich tylko jedna zna i trenuje fistball od 11 lat. Spośród pozostałych dziewięciu, które poznały ten sport kilka miesięcy przed imprezą osiem z nich gra, bądź grało w siatkówkę, a jedna trenuje i gra w piłkę nożną. Warto również zaznaczyć, że sześć z nich to sędziowie siatkówki zarówno w odmianie halowej jak i plażowej. Debiutantki, które stały się objawieniem imprezy zajęły w gronie jedenastu drużyn uczestniczących w Mistrzostwach Świata wysokie 6. miejsce pokonując wyżej notowane zespoły z Czech (2:0), Nowej Zelandii (3:0) i Włoch (3:1).

Reprezentacja Polski występuje pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Fistballu, którego założycielem jest były wybitny siatkarz, reprezentant Polski, olimpijczyk - Robert Szczerbaniuk. Przed naszą reprezentacją kolejne wyzwania, m.in. Mistrzostwa Europy 2019 czy występ na World Games w 2021 roku.