Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Jak prezydent Polowy tłumaczy podział miejskich dotacji na sport?

07.03.2019 15:00 | 4 komentarze | ma.w

Poprosiliśmy prezydenta Raciborza o komentarz - uzasadnienie dla tegorocznego rozdziału miejskich dotacji na działalność sportową. Informacje o przyznanych klubom kwotach wzbudziły kontrowersje. Niektórzy narzekają, że dostali mniej, a inni, że wcale.

Jak prezydent Polowy tłumaczy podział miejskich dotacji na sport?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Staraliśmy się podzielić te środki jak najlepiej. To było jednak trudne. Pula środków była ograniczona, a nie zakładałem, że pójdę do rady miasta o zwiększenie tej kwoty. Spotykając się wcześnie ze środowiskiem raciborskiego sportu ustaliłem, że w ciągu najbliższych miesięcy przyjmiemy proste i przejrzyste kryteria ubiegania się o te konkursowe środki. Chcemy aby najważniejsze było spełnienie trzech aspektów: osiągnięć danej dziedziny; jej masowości oraz ukierunkowania na zajęcia dla dzieci i młodzieży. Za rok konkurs będzie przebiegał właśnie w oparciu o te wytyczne - stwierdził Dariusz Polowy. Dodał, że w rozmowach ze sportowcami, których zaprosił do magistratu zapowiadał, że nie wszyscy będą zadowoleni z jego decyzji. - Biorę wszystkie uwagi na siebie. Owszem, wydział edukacji, kultury i sportu dokonał weryfikacji zgłoszeń konkursowych, ale to ja decydowałem o ostatecznym kształcie wykazu dofinansowanych projektów - zaznacza prezydent.

Na pytanie czy konsultował się z "odrodzoną" niedawno Radą Sportu włodarz miasta oznajmia, że tego nie robił, m.in. z uwagi na presję środowisk sportowych, aby podział jak najszybciej zatwierdzić, bo działacze potrzebowali pieniędzy na pierwsze w tym roku wydatki.

- Chcemy ucywilizować dotychczasowe praktyki związane z tą pomocą samorządu. Od tego roku przyznane dotacje będą mogły być wykorzystane również na pokrycie zaległych płatności klubów. Nie jest to prosta sprawa, lecz środowisko sportowe przyjęło to rozwiązanie z dużą satysfakcją - mówi D. Polowy.

Wśród wielu cięć jakich dokonał prezydent w stosunku do ubiegłorocznego rozdziału miejskich dotacji na sport, zwraca uwagę podwyżka kwoty dla szachistów z "Silesii". - Reprezentują Racibórz w najwyższej klasie rozgrywkowej spośród innych klubów - uzasadnia prezydent.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza