Sobota, 25 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Od siły śląskiej zależy siła polskiej piłki. Gala ŚZPN i Podokręgu Rybnik w Gołkowicach [ZDJĘCIA]

20.01.2020 07:49 | 2 komentarze | art

17 stycznia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Gołkowicach odbyła się gala z okazji 100-lecia działalności Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz 95-lecia działalności Podokręgu Rybnik. Była ona okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom i podziękowań przyjaciołom śląskiej piłki.

Od siły śląskiej zależy siła polskiej piłki. Gala ŚZPN i Podokręgu Rybnik w Gołkowicach [ZDJĘCIA]
Ikona śląskiej piłki Stanisław Oślizło uświetnił swoją obecnością galę w Gołkowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlatego na gali obecni byli nie tylko działacze, ale również liczni samorządowcy z powiatu wodzisławskiego i rybnickiego. I słusznie. Bez wsparcia samorządów, przede wszystkim bez dotacji finansowych, które pozwalają przetrwać klubom, wiele z nich zniknęłoby z piłkarskiej mapy województwa. Na uroczystości nie zabrakło przewodniczącej komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego Julii Kloc-Kondrackiej. Obecni byli przedstawiciele sponsorów, firm PGG, JSW, Ad-Acta, Tech-Pol, Klimex i gminy Godów. Honorowym gościem gali była legenda śląskiej piłki, reprezentant kraju, zdobywca Pucharu Zdobywców Pucharu z Górnikiem Zabrze i strzelec jedynej polskiej bramki w finale tych rozgrywek Stanisław Oślizło, związany z Jedłownikiem, w którym przyszedł na świat. Ponadto obecny był poseł Krzysztof Gadowski. - Gala jest okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, nakreślenia przyszłości i wyróżnienia zasłużonych działaczy, piłkarzy, trenerów oraz sędziów piłkarskich. Tych wszystkich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju piłki nożnej na śląskiej ziemi. Naszym gorącym pragnieniem jest powiązanie przeszłości z teraźniejszością, aby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich roczników, które tworzyły, tworzą i będą tworzyć historię piłki na Śląska – przywitał gości Andrzej Paulus, prezes Podokręgu Rybnik.

Prowadzący galę Marek Żyła przypomniał, że kiedy śląska piłka jest silna, to i polska piłka jest silna. Gala zresztą była przypomnieniem chwil chwały śląskiej piłki, które zaprezentowano na krótkim filmie. Po jego zakończeniu głos zabrał Henryk Kula, prezes ŚZPN. - W naszym związku trenerzy wychowali blisko 250 reprezentantów Polski. Te sukcesy musiały zostać poparte pracą działaczy i litrami potu wylanego przez piłkarzy. Rybnicka piłka dała Śląskiemu Związkowi takich działaczy jak Alojzy Musioł, Franciszek Wrana, Andrzej Paulus czy Ireneusz Serwotka. Z tej ziemi wyrośli także reprezentanci Polski od świetnego piłkarza i znakomitego człowieka Stanisława Oślizło zaczynając, przez Henryka Wieczorka wicemistrza olimpijskiego, po Kamila Glika, który jest filarem obrony obecnej drużyny narodowej – powiedział Kula.

A później przyszedł czas na wręczenie odznaczeń. Medalami "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" uhonorowani zostali: Roman Zieliński - brązowym, Franciszek Wrana - srebrnym oraz Zbigniew Klimek i Bolesław Pluta – złotymi. Brązowe Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej zostały przyznane: Magdalenie Figurze-Łyżwie, Mieczysławowi Jakubowskiemu, Henrykowi Piskule i Czesławowi Wajnerowi. Srebrne Odznaki Honorowe PZPN przyznano Norbertowi Janikowi, Grzegorzowi Juzkowi, Januszowi Kani, Kazimierzowi Komarkowi, Joachimowi Mrozkowi i Ginterowi Stephanowi. Z kolei złote Odznaki Honorowe PZPN przyznano Józefowi Pieczce, Krystianowi Pierchale, Zbigniewowi Słocie i Bronisławowi Zielonce.

Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Mateusz Galikowski, Ewa Konsek-Benisz, Paweł Krzysztoporski, Zdzisław Marszolik, Michał Mazurek, Sebastian Paulus, Małgorzata Pietruszka – brązowe; Andrzej Gorzawski, Monika Kaczmarczyk, Marcin Koczy, Sebastian Piotrowski, Marcin Piwoński i Cezary Rajca – srebrne, a złotą odznaką uhonorowana została Aleksandra Kolorz. Nie wszyscy odznaczeni mogli być obecni na uroczystości. 

W wyjątkowy sposób, tytułem „Przyjaciela Śląskiej Piłki” uhonorowany został wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, były piłkarz KS Gołkowice i LKS Skrbeńsko, współzałożyciel Interu Krostoszowice, honorowy członek Podokręgu Rybnik. Docenione zostały jego działania, jako włodarza Godowa, na rzecz poprawy infrastruktury sportowej na terenie gminy. Odbierając wyróżnienie, Adamczyk przypomniał, że w czasie jego rządów gmina wydała na ten cel aż 16,5 mln zł. - Dziękuję radnym wszystkich kadencji za to, że przeznaczyli te środki na modernizację infrastruktury sportowej – powiedział Adamczyk.

Artystycznym podsumowaniem gali był fenomenalnym występ kwintetu Rekiny z Nacyny, przeplatany solowym lalkarskim popisem Marka Żyły, aktora teatru lalek.

Ludzie:

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP