Czwartek, 20 czerwca 2024

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Koalicja Polowy/Fita postanowiła budować w Brzeziu szatnie za miliony

30.01.2020 01:19 | 11 komentarzy | ma.w

Na sesji budżetowej rządzący Raciborzem zdecydowali o budowie obiektu o powierzchni ponad 518 m kw dla piłkarzy z dzielnicy. Nie słuchano opozycji, która proponowała by przeznaczyć te pieniądze m.in. na remont brzeskiego przedszkola i zabezpieczenie przeciwzalewowe w Ocicach.

Koalicja Polowy/Fita postanowiła budować w Brzeziu szatnie za miliony
Leon Fiołka przewodniczący Rady Miasta Racibórz, radny z Brzezia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żaden z klubów piłkarskich działających w Raciborzu nie ma takiego zaplecza, jakie w ciągu dwóch lat pojawi się w Brzeziu. Na sesji stan bazy klubowej przedstawił Henryk Mainusz, tłumacząc, w jakich warunkach funkcjonują piłkarze - amatorzy. W grającej najwyżej Unii Racibórz zawodnicy przebierają się w szatni pod trybuną, gdzie jest skośny sufit i trzeba się schylać. W Ocicach szatnia mieści się w piwnicy. W Markowicach miejsca do przebierania użycza gabinet pielęgniarki szkolnej.

Przestronny obiekt w Brzeziu będzie największą szatnią w mieście.

  • Szatnie w OSiR - powierzchnia 216 m kw;
  • LKS Ocice - 84 m kw;
  • LKS Studzienna - 120 m kw;
  • Unia na Srebrnej 175 m kw; na remont stadionu wydano 500 tys. zł
  • Wicher Płonia - 85 m kw; remont stadionu kosztował 262 tys. zł;
  • LKS Markowice - 69 m kw

Przed głosowaniem nad zgodą dla budzącej kontrowersje inwestycji miejskiej w Brzeziu głos zabrał prezydent Dariusz Polowy. Mówił, że Miasto rozpoczęło szeroko zakrojoną akcję rozwoju raciborskiej piłki nożnej, gdzie trzeba wykorzystać posiadany potencjał ludzki i zasoby. Wymyślił ją dla miasta ekspert od szkolenia Marek Śledź. W czwartek 30 stycznia zda prezydentowi relacje i końcowy raport ze swej dotychczasowej, paromiesięcznej pracy.

- Robimy to po to, aby wszystko, czym dysponujemy w mieście wykorzystywać jak najlepiej dla środowiska piłkarskiego i sportowego - podkreślił włodarz.

Zaznaczył, że obiekt w Brzeziu nie będzie tylko dla miejscowego LKS. - Celem jest, aby każde z boisk, każdy z obiektów był właściwie wykorzystywany. Aby raciborska piłka nożna wróciła do dawnej sławy. Po to robimy. Środki w budżecie to jedno, ale będzie wniosek do ministerstwa sportu. Jeśli tego wsparcia nie uzyskamy, to realizację będziemy starali się utrzymać w ryzach tego, co jest zaplanowane w tegorocznym budżecie (1 mln zł - przyp. red.). Może wtedy zrezygnujemy z części realizacji - oznajmił D. Polowy.

Henryk Mainusz przypomniał, że przed rokiem oczekiwano w Ocicach boiska wielofunkcyjnego dla dzieci ze szkoły. Planowała to jeszcze ekipa Mirosława Lenka. W marcu ustalał szczegóły w tej sprawie wiceprezydent, rozmawiając na miejscu w Ocicach. Wydano 16 tys. zł na dokumentację projektową. Jednak jesienią prezydent Polowy stwierdził na spotkaniu z mieszkańcami, że nie wyda na razie miliona złotych na boisko szkolne. - To dla dzieci z Ocic boisko za milion było za drogie, ale ponad dwa miliony na szatnie w Brzeziu to nie jest drogo? - pytał głowę miasta.

Opozycja wpierw próbowała odwieść koalicję od realizacji tego zadania, wskazując inne potrzeby za te pieniądze:

1) rewitalizacje terenów przydomowych Różana Solna i Browarna - 150.000 zł 2) modernizacja bieżni w SP 1 - 300.000 zł. 
3) modernizacja Przedszkola w Brzeziu - 200.000 zł., 
4) uregulowanie problemu wód opadowych w rejonie ul. Ocickiej, Czeskiej i Węgierskiej - 300.000 zł., 
5) budowa oświetlenia ulicznego przy ul. Brzozowej i punktu oświetleniowego przy ul. Mikołaja - 50.000 zł.

Po odrzuceniu (w głosowaniu 9:14) poprawek w budżecie 2020 wystosowała oficjalne stanowisko w tej sprawie:

Nie akceptujemy tak wysokich wydatków ( łącznie 2.2000.000 zł ) na budowę obiektu sportowego dla LKS Brzezie. Nie stać miasta, przy takim ograniczeniu wydatków na inne ważne potrzeby mieszkańców na spełnianie tak kosztownych obietnic wyborczych. Inne LKS-y dysponują skromną, stosowną do potrzeb bazą sportową. Szkoda, że podobnej odwagi i determinacji zabrakło organowi wykonawczemu przy proponowaniu wydatków na inwestycje i remonty dróg, na gospodarkę komunalną, inwestycje w szkołach, przedszkolach, kulturze, sporcie czy rekreacji.

Przed głosowaniem nad budżetem radna Anna Szukalska szefowa klubu radnych Niezależnych Michała Fity zastrzegła, że ich poparcie dla inwestycji jest obwarowane pozyskaniem dla projektu dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Jakie jest zabezpieczenie tej „umowy”? - Wiosną prezydent będzie się ubiegał o absolutorium - zauważyła Szukalska.

Uchwałę budżetową na 2020 rok przegłosowano przy poparciu 14 radnych (Polowy/Fita + Kobylak i Nowacka) i sprzeciwie 8 radnych Lenka.

Czytaj także: https://sport.nowiny.pl/160184-22-mln-zl-na-szatnie-lks-brzezie-wydatek-budzi-watpliwosci.html

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.