Piątek, 23 lutego 2024

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Koniec zmagań w I Lidze Kobiet

29.03.2020 13:04 | 1 komentarz | rafbl

Polski Związek Piłki Siatkowej z uwagi na pandemię koronawirusa podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek I Ligi Kobiet. Klasyfikację końcową rozgrywek ustalono w oparciu o tabelę po fazie zasadniczej. Gliwickie Akademiczki zajęły tym samym 7. miejsce.

Koniec zmagań w I Lidze Kobiet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przy aprobacie Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, wobec braku możliwości rozstrzygnięć sportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, a co za tym idzie – treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce, postanowił niniejszym zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 w rozgrywkach seniorskich organizowanych przez PZPS.

Wydział Rozgrywek PZPS, po konsultacjach z przedstawicielami środowiska siatkarskiego, uznał, iż wobec braku jednoznacznego określenia przewidywanej daty możliwego wznowienia zawieszonych rozgrywek oraz prymatu dbałości o zdrowie wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzanie rozgrywek (zawodników, kibiców, działaczy, sędziów i in.), jak również konieczności zminimalizowania organizacyjnych skutków stanu epidemii, zasadne jest uchylenie stanu niepewności co do sezonu 2020/2021.

Zdając sobie sprawę z bezprecedensowości sytuacji, Wydział postanowił wyważyć racje zarówno poszczególnych uczestników rozgrywek, jak i Związku – jako regulatora tych rozgrywek. W konsekwencji, podjęto decyzje o klasyfikacjach końcowych oraz zasadach awansu i spadku.

Klasyfikacja końcowa I Ligi Kobiet ustalona na podstawie tabeli po rundzie zasadniczej:

 1. Joker Mekro Energoremont Świecie
 2. UNI Opole
 3. Enea Energetyk Poznań
 4. Galeria Jurajska Częstochowianka
 5. MKS SAN-Pajda Jarosław
 6. 7R Solna Wieliczka
 7. AZS Politechnika Śląska Gliwice
 8. Stal Mielec
 9. Grupa Azoty PWSZ Tarnów
 10. Karpaty MOSiR AZS PWSZ Krosno Glass
 11. KSZO Ostrowiec
 12. SMS PZPS Szczyrk
 13. Budowlani Toruń - WYCOFANIE

Decyzją Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki SA (dalej też PLS) o prawo gry w sezonie 2020/2021 w Lidze Siatkówki Kobiet (dalej też LSK) ubiegają się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny I ligi kobiet, czyli Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. W przypadku, gdyby wyżej wymienione zespoły nie spełniły wymogów (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej I ligi kobiet, po spełnieniu wymogów regulaminowych), takiemu samemu audytowi poddana zostanie Wisła Warszawa, która tym samym będzie wówczas miała szansę pozostać w LSK.

Decyzją Zarządu PZPS z dnia 10 lutego 2020 roku żaden zespół z I ligi kobiet nie spada do ligi niższej.

Awans do rozgrywek I Ligi Kobiet uzyskały cztery zespoły, które zwyciężyły w swoich grupach II Ligi. Są to: KS Spójnia Stargard, NOSIR Nowy Dwór Mazowiecki, KS Olimpia Jawor i Asotra MKS-MOS Płomień Sosnowiec.

Polski Związek Piłki Siatkowej