Poniedziałek, 4 grudnia 2023

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Górnik Zabrze Mistrzem Polski juniorów. Zagra w Lidze Młodzieżowej [AKTUALIZACJA]

14.05.2020 08:03 | 0 komentarzy | adi, kozz
Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:33

Rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów i Juniorek zostały oficjalnie zakończone. PZPN postanowił przyznać tytuł Mistrza Polski juniorów Górnikowi Zabrze. Drużyna Górnika dzięki temu zagra w następnym sezonie w europejskim pucharze - Lidze Młodzieżowej.

Górnik Zabrze Mistrzem Polski juniorów. Zagra w Lidze Młodzieżowej [AKTUALIZACJA]
Fot. Górnik Zabrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Centralnej Lidze Juniorów rozegrano tylko 17 z 30 zaplanowanych kolejek. Na pierwszym miejscu znalazł się Górnik Zabrze, który na fotel lidera wskoczył - kosztem Legii Warszawa - w ostatnim meczu przed przerwaniem rozgrywek! Wygrana 2:1 z Lechem Poznań może dać zabrzanom tytuł mistrza Polski juniorów (zadecyduje o tym Komisja ds. Nagłych PZPN), a na pewno da udział w Lidze Młodzieżowej. PZPN podjął już decyzję, że śląski zespół - którego trenerem jest Jan Żurek - zostanie zgłoszony do pucharu, który jest odpowiednikiem seniorskiej Ligi Mistrzów.

W Lidze Młodzieżowej występują 32 kluby, których zespoły seniorskie awansowały do Ligi Mistrzów oraz 32 mistrzów z krajów, które są najwyżej sklasyfikowane w rankingu UEFA. Górnik wystartuje w ścieżce mistrzowskiej. Składa się ona z dwóch rund (w każdej mecz i rewanż). Jeśli klub z Zabrza przejdzie dwóch rywali to trafi do strefy barażowej. W niej zmierzy się z zespołem z drugiego miejsca fazy grupowej Ligi Młodzieżowej. Zwycięzca awansuje do 1/8 tych rozgrywek, gdzie czekać już będzie ośmiu zwycięzców grup. Pucharu broni FC Porto. Portugalczycy w poprzednim sezonie pokonali 3:1 Chelsea FC.

Jednocześnie podjęto decyzję, że rozgrywki w kolejnym sezonie rozpoczną się w tym samym składzie - nie będzie spadków i awansów. To dobra decyzja dla innego zabrzańskiego klubu - Gwarka - który zajmował przedostatnie miejsce, oznaczające degradację. Ponadto, w następnych rozgrywkach będzie mogło jednocześnie przebywać na boisku po czterech zawodników o rok starszych niż wymagany limit.

Wprowadzone zasady obowiązywać będą też w Centralnej Lidze Juniorek, w której występowały trzy zespoły z regionu - SWD Wodzisław Śląski (4. miejsce), TS ROW Rybnik (8.) i KKS Zabrze (10.).


AKTUALIZACJA:

Pierwsze miejsce w tabeli i tytuł Mistrza Polski CLJ U-18 zdobył Górnik Zabrze, a kolejne miejsca na podium zajęły kolejno Legia Warszawa i Zagłębie Lubin.