Niedziela, 14 kwietnia 2024

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Otworzą stadiony, ale pod pewnymi warunkami

19.06.2020 09:18 | 0 komentarzy | acz

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wygasił decyzje z marca dotyczące zakazu organizacji imprez masowych z udziałem publiczności. Decyzje te póki co dotyczą klubów piłkarskich: Górnik Zabrze, Piast Gliwice, GKS Katowice, GKS Tychy i GKS Jastrzębie.

Otworzą stadiony, ale pod pewnymi warunkami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 czerwca 2020 r. pozwala kibicom na udział w meczach, ale pod pewnymi rygorami. – Przede wszystkim najważniejsze jest dla nas zachowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, także tego zdrowotnego, dlatego ta określona przepisami grupa kibiców będzie musiała surowo stosować się do rygorów sanitarnych – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Stadiony znów będą otwarte dla kibica, który będzie musiał zająć wyznaczone, „co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie”, z tym że zapełnienie obiektu nie będzie mogło być większe „niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności”. Bezdyskusyjną kwestią jest tutaj zachowanie reżimu sanitarnego. – Publiczność nie kupi biletów w kasach, będzie mogła je nabyć wyłącznie przez internet. Organizatorzy spotkań piłkarskich będą musieli także w uzgodnieniu z inspektorami sanitarnymi ustalić i wdrożyć procedury sanitarne. Chodzi np. o toalety, sposób przemieszczania się po obiekcie, kwestię wejścia na obiekt i wyjścia czy rozmieszczenie środków dezynfekcyjnych w dostępnych miejscach - zaznacza wojewoda Jarosław Wieczorek dodając, że oczywiście także widzowie nie mogą zapominać o podstawowych zasadach takich jak trzymanie 2- metrowego dystansu od innych uczestników, maseczki czy częsta dezynfekcja rąk.

Jeszcze przed uchyleniem decyzji o zakazie uczestnictwa publiczności na stadionach wojewoda poprzez wideokonferencje rozmawiał z prezesami klubów piłkarskich oraz z prezydentami miast, w których rozgrywki sportowe się odbywają. Decydująca była jednak opinia wojewódzkiego inspektora sanitarnego, o którą wojewoda wystąpił i która zezwala na organizację rozgrywek sportowych z udziałem odpowiedniej liczby kibiców. – Jeśli organizatorzy spotkań piłkarskich zdecydują się, iż odbędą się one przy udziale widzów, będziemy te wydarzenia mocno obserwować – zapewnia wojewoda.
(acz)