Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Bieganie z psem – w jakie akcesoria warto się wyposażyć?

27.10.2020 10:06 | 0 komentarzy | (s)

Pies może być świetnym towarzyszem podczas biegania. W ten sposób zapewni się mu wystarczającą porcję aktywności ruchowej, wzmocni więź, dostarczy pozytywnych emocji i rozładuje nadmiar energii. Aby jednak zapewnić sobie i jemu bezpieczeństwo, opiekunowie powinni pamiętać o kilku ważnych akcesoriach.

Bieganie z psem – w jakie akcesoria warto się wyposażyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bieganie z psem – ochrona przed kleszczami

Biegacze najbardziej lubią uprawić sport w cichym i spokojnym otoczeniu, jakim może być las, park czy inna zielona przestrzeń. Niestety przebywanie w takim miejscu wiąże się ze wzmożonym ryzykiem narażenia na ugryzienia kleszczy. Dobre zabezpieczenie dla psów stanowi m.in. obroża foresto, która jest wodoodporna, bezzapachowa, wydajna. Jej działanie roztoczobójcze i odstraszające skutkuje w przypadku inwazji kleszczy z gatunku Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus, Rhipicephalus sanguineus, ale i powszechnie występujących u czworonogów pcheł. Opiekunowie również powinni użyć środków przeciwkleszczowych, które zazwyczaj są w sprayu i pamiętać o stosownym ubiorze, który ograniczy przedostanie się kleszczy na ciało.

Bieganie z psem – uprząż, smycz, szelki

Dla biegaczy bardzo ważne jest odpowiednie oddychanie i technika poruszania się. Aby móc się na nich skupić trzeba mieć wolne ręce. Zatem tradycyjna smycz do ręki nie będzie dobrym pomysłem. Wskazany jest specjalny pas biodrowy, który odpowiednio przeniesie ciężar i siłę psiaka na większą powierzchnię ciała opiekuna. Dobrze, jeśli pas wyposażony jest w kieszonki, gdzie można schować woreczki na psie odchody, smakołyki itp. Przyczepiana do niego smycz powinna być na tyle długa, żeby zapewnić komfortowy dystans. Kolejnym niezbędnym akcesorium jest uprzęż, czyli szelki dla psa. Specjaliści są jednomyślni, że stanowią znacznie lepszą alternatywę dla obroży, która wiąże się ze sporym ryzykiem ucisku podczas szybkiego biegu bądź gwałtownego hamowania. Konsekwencją tego okazać się może uraz karku. Szelki całkowicie niwelują ten problem. W sprzedaży oferowane są nawet specjalne szelki do biegania.

Poleca się modele zrobione z nylonu, który jest materiałem o dużej wytrzymałości, a przy tym miękkim i elastycznym. Dzięki temu posłuży przez długi czas. Uprząż nie powinna ściśle przylegać do ciała psa. Powinna mieć luz na szerokość około 2 palców. Wówczas nie będzie krępować ruchów czy obcierać zwierzęcia. Dobrze, jeśli szelki wyposażone są w elementy odblaskowe, które sprawiają, że zwierzę widoczne jest z daleka nawet po zmierzchu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Opiekunowie powinni pamiętać, aby nie zakładać czworonogom kagańca podczas biegania. Przy wzmożonym ruchu pies musi mieć zapewnioną swobodę oddychania. Jeśli opiekun obawia się spotkania pupila z innymi psiakami czy kontaktu z biegaczami powinien wybierać ścieżki mało uczęszczane.

Bieganie z psem – woda

Podczas biegania pamiętać trzeba o nawadnianiu organizmu nie tylko swojego, ale i zwierzaka. Opiekunowie wyposażają się przeważnie w tradycyjną butelkę z wodą lub przechowują ją w bidonie. Psiaki nie są w stanie napić się z nich, dlatego trzeba mieć dla nich naczynie. Doskonałą propozycją są komplety składające się z poidełka w formie butelki z dozownikiem wody lub butelki do zaczepienia o pas biodrowy ze składaną silikonową miską. Najlepiej wybierać te łatwe w czyszczeniu i myciu oraz adekwatne pojemnością do potrzeb zwierzęcia. Można z nich korzystać również podczas podróży czy wystawy.

Materiał zewnętrzny