Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Początki biegania

26.01.2021 10:51 | 0 komentarzy | (s)

Nie jest tajemnicą, że ruch sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z tego względu wiele osób postanawia zacząć swoją przygodę z bieganiem. Warto jednak dowiedzieć się kilku rzeczy, zanim rozpocznie się uprawianie tego sportu. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie kontuzji, ale również sprawi, że nawet początkująca osoba będzie zadowolona ze swojego treningu.

Początki biegania
fot. materiały prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego jedni lubią biegać, a inni nie?

Uprawianie sportu, jakim jest bieganie, posiada wiele zalet. Ludzie, którzy uprawiają ten sport, przekonali się o tym, dlatego nie wyobrażają sobie choćby jednego dnia bez treningu. Poprawa kondycji i wydolności organizmu, odpowiednie natlenienie, a także podniesienie nastroju to tylko kilka spośród wielu zalet tej dyscypliny.

Dlaczego więc wiele osób zraża się do uprawiania tego sportu? Przyczyn jest wiele, a należą do nich między innymi: brak wiedzy, złe przygotowanie do treningu albo nieodpowiednie obuwie, które znacząco pogarsza komfort biegu. Może być również przyczyną powstających kontuzji. Jak więc tego uniknąć?

Pierwszy trening? Wybierz dobre buty

Na samym początku warto zaczerpnąć wiedzy od osób, które uprawiają ten sport na co dzień. Mają duże doświadczenie, którym chętnie się podzielą z początkującymi, co ułatwi im start. Można również zapytać o radę trenera na siłowni, albo znaleźć informacje w Internecie, na przykład na stronach osób, które biegają zawodowo.

Najważniejsza zasada, o jakiej na pewno powiedzą, brzmi: jeśli zamierzasz zacząć biegać, zacznij od wybrania odpowiedniego obuwia. Jest ono niezwykle ważne już od pierwszego momentu. Nie wystarczą do uprawiania tego sportu zwykłe buty sportowe, które można kupić w zwykłym markecie. Dobór taniego, niededykowanego bieganiu obuwia sprawia duży dyskomfort podczas uprawiania sportu, a dodatkowo może niekorzystnie wpływać na stawy poprzez brak właściwej amortyzacji.

Pamiętaj, że pierwszy trening jest niezwykle istotny, bo to on zadecyduje o tym, czy będziesz chciał ćwiczyć, czy jednak zrezygnujesz z biegania. Wybór tańszych butów na pierwszy raz może sprawić, że nie zechcesz spróbować po raz drugi.

Jak zacząć treningi?

Po wybraniu odpowiednich butów, które możesz znaleźć między innymi w sklepie RUNshop, dedykowanym pasjonatom tego sportu, pora na pierwszy trening. Zastanawiasz się, co powinieneś o nim wiedzieć?

Przede wszystkim bieganie ma sprawiać ci przyjemność, a nie być obowiązkiem, który narzucasz sobie przykładowo ze względu na nadwagę. Dlatego zacznij od marszu. Dzięki niemu twoja kondycja ulegnie poprawie, a stawy powoli zaczną przyzwyczajać się do nowego rodzaju obciążenia. Jeżeli masz sporą nadwagę, albo od dawna nie ćwiczyłeś, postaraj się przynajmniej przez miesiąc regularnie chodzić szybkim tempem, choćby miało to trwać zaledwie pół godziny. Stopniowo możesz wydłużać ten czas, albo maszerować pod górkę.

Dopiero później możesz zacząć biegać bez obaw o to, że nabawisz się kontuzji. Z czasem dostrzeżesz, że poprawia się twoja kondycja, zwiększa wydolność, jak również zmniejsza masa ciała. Te wszystkie czynniki pozwolą na coraz dłuższe treningi.

Warto przy tej okazji rozejrzeć się także za odpowiednimi suplementami, które pozwolą na szybszą regenerację organizmu. Należą do nich oczywiście białko, a także preparaty z kolagenem, który korzystnie wpłynie na ścięgna i na stawy. Dzięki nim ryzyko kontuzji zmniejszy się jeszcze bardziej.

Materiał zewnętrzny