środa, 17 lipca 2024

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Zdolne szpadzistki z Rybnika odwiedziły prezydenta Kuczerę

21.04.2021 15:30 | 0 komentarzy | acz

We wtorek, 20 kwietnia, w rybnickim magistracie gościły medalistki mistrzostw świata w szermierce. Z utalentowanymi szpadzistkami i ich trenerem spotkał się prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zdolne szpadzistki z Rybnika odwiedziły prezydenta Kuczerę
Od lewej: Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Artur Fajkis. Fot. A. Skupień
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mistrzostwa świata w szermierce odbywały się w Kairze w kategoriach kadetek (do 17 lat) i juniorek (do 20 lat). W rywalizacji indywidualnej kadetek złoty medal i tytuł mistrzyni świata wywalczyła Alicja Klasik. Zawodniczka Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego zdobyła też brązowy medal w rywalizacji drużynowej. W składzie medalowej reprezentacji była też kolejna zawodniczka RMKS-u – Kinga Zgryźniak. Trenerem kadry Polski jest Artur Fajkis, na co dzień trener w RMKS-ie, klubie, który trzy razy z rzędu wywalczył tytuł mistrza Polski juniorek.

- Z uznaniem patrzę na sukcesy rybnickiej szermierki, zdając sobie sprawę, że tak wspaniałe wyniki to efekt codziennej ciężkiej pracy i systematycznych treningów. Jestem przekonany, że dalsze konsekwentne działania pozwolą na urzeczywistnianie kolejnych sportowych marzeń i ambitnych planów – zaznaczał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Alicja Klasik jest obecnie numerem nr 1 w Polsce – zarówno wśród kadetek (junior młodszy) i juniorek. Z RMKS-em związana jest od 2012 roku. Medale mistrzostw świata to kolejne sukcesy zawodniczki. To także indywidualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy kadetek z 2019 roku (Foggia), brązowa medalistka drużynowych Mistrzostw Europy kadetek z 2019 (Foggia), srebrna medalistka Mistrzostw Europy juniorek z 2020 roku (Poreć). Jest także wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski (2017, 2018, 2019, 2020 r.) – indywidualnie i drużynowo w kategorii kadetów i juniorów oraz medalistką Pucharów Europy Kadetek (2018, 2019 i 2020 r.). To także finalistka Pucharu Świata juniorek z 2020 (Bratysława), finalistka Pucharu Polski seniorek z 2019 roku (Warszawa), zdobywczyni Pucharu Polski kadetek w sezonie 2018 i 2019 roku, trzecia zawodniczka Europejskiej Federacji Szermierczej w kategorii kadetek w roku 2019. Alicja Klasik od 2017 roku reprezentuje nasz kraj na wszystkich najważniejszych imprezach sportowych w swojej dyscyplinie i kategorii wiekowej (mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata).

Aktualnie zawodniczka przygotowuje się do kolejnego sezonu, trenując w klubie, przed nią kolejne sportowe wyzwania na krajowych i międzynarodowych planszach. Alicja Klasik to zawodniczka bardzo zaangażowana, wie co chce osiągnąć, sport traktuje bardzo poważnie, starając się pogodzić go z nauką, co nie jest łatwe przy codziennych treningach i tak licznych wyjazdach. To osoba o ogromnym potencjale. Można śmiało powiedzieć, że rybnicka szermierka nie miała takiej zawodniczki w historii. To zawodniczka, która – dobrze kierowana i wspierana – może przynieść wiele radości i spektakularnych wyników, nawet tych olimpijskich – zaznacza trener Artur Fajkis.

Kinga Zgryźniak trenuje w RMKS od 2012 roku. Trenuje 5 razy w tygodniu – w trakcie sezonu w soboty i niedziele bierze udział w zawodach. Jest członkinią kadry narodowej szpady kobiet do 17 lat (kadet) i 20 lat (junior). To brązowa medalistka drużynowych Mistrzostw Europy kadetek 2019 (Foggia). Zdobyła też 5 miejsce w drużynowych Mistrzostwach Europy kadetek w 2020 (Poreć). To także wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski indywidualnie i drużynowo (2018,2019 i 2020 r.) w kategorii kadetek (17 lat) i juniorów (20 lat). W tym sezonie dwukrotnie stawała na podium Pucharu Europy kadetek w Klagenfurcie (3 miejsce) i Haidenhaimie (3 miejsce). Kinga Zgryźniak to również trzykrotna zwyciężczyni drużynowego Pucharu Europy w 2019 (Klagenfurt, Haidenheim) i 2020 r. (Bratysława). To trzecia zawodniczka listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w sezonach 2018, 2019 i 2020. Reprezentantka Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w kategorii kadetów (do 17 lat) w latach 2018, 2019 i 2020. Reprezentantka Polski na Puchary Świata juniorek w sezonie 2018, 2019 i 2020. Aktualnie zawodniczka przygotowuje się do kolejnego sezonu, trenując w klubie.

- Kinga Zgryźniak to kolejna zawodniczka o ogromnym potencjale, wielki wkład pracy w treningi oraz waleczny charakter zawodniczki zapewnią jej jeszcze wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. Jest pewnym zawodnikiem w podstawowym składzie reprezentacji Polski w swojej kategorii wiekowej. Jest to kolejna zawodniczka RMKS-u, która może stać się przyszłą olimpijką z naszego miasta – dodaje Artur Fajkis.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika