Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Prezes Szwed: sytuacja jest naprawdę trudna [3 PYTANIA]

28.04.2021 09:41 | 4 komentarze | ma.w

To duża uciążliwość dla klubów, które nie dostały jeszcze miejskich dotacji i nie wiadomo kiedy je dostaną - mówi Nowinom prezes MKS SMS Victoria Racibórz, klubu, których dał miastu olimpijczyków, reprezentantów Polski i był kolebką karier światowych gwiazd sportu jak np. Justyna Święty - Ersetic.

Prezes Szwed: sytuacja jest naprawdę trudna [3 PYTANIA]
Prezes Victorii Sławomir Szwed proponuje zawieranie umów wieloletnich na dotacje dla klubów sportowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bardzo możliwe, że urząd miasta będzie musiał powtórzyć konkursy dotacyjne dla klubów sportowych. Co to oznacza dla środowiska sportowego w Raciborzu? Jest pan reprezentantem jednego z najbardziej zasłużonych klubów w mieście, o ponad półwiecznej historii.

- Jesteśmy przyzwyczajeni dawać sobie radę w trudnych sytuacjach, ale ta jest bardzo uciążliwa, bo nie widać perspektywy otrzymania miejskiej dotacji na naszą działalność. Klub funkcjonuje od stycznia do grudnia. W naszym przypadku chodzi o pływaków i lekkoatletów, gdzie sezon halowy skupia się na miesiącach zimowych i wczesnowiosennych. Ponosimy wówczas gros wydatków organizacyjnych. To widać aktualnie, startujemy na krajowym czempionacie w Lublinie, skąd rozmawiam z Nowinami. Niestety kłopoty z terminami dotacji dla klubów trwają na Batorego od dawna.

Co trzeba byłoby zmienić, żeby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

- Pamiętajmy, że chodzi o sprawy szkoleniowe, o dobro dzieci. W czasie pandemicznym sport ma szczególną rolę i pozwala odbudować funkcje psychofizyczne młodych ludzi, ograniczanych ruchowo przez zdalną naukę i inne obostrzenia. W ostatnich latach wypracowaliśmy system dialogu środowiska sportowego z władzami miasta. Działała, z mojej inicjatywy Rada Sportu, wiedzieliśmy, jaka jest sytuacja finansowa czy prawna samorządu, a władze dowiadywały się, z jakimi problemami zmagają się kluby. Ostatnio tych spotkań Rady Sportu brakuje, mam nadzieję, że powrócą.

Ma pan na myśli więcej dialogu, ale jakie konkretne ruchy można wdrożyć w magistracie "na już", żeby uniknąć tak czarnych scenariuszy jak ten obecny?

- Ja nie chcę narzekać, ale pieniędzy fizycznie nie ma. Nie ma też perspektywy czasowej kiedy będą i brakuje na ten temat informacji. Muszę mieć wiarę, że te problemy zostaną rozwiązane. Liczę, że i czas na rozliczenie dotacji zostanie wydłużony. Gdyby potwierdziło się, że pieniądze z Batorego spłyną dopiero w czerwcu czy lipcu, to nie sądzę, żeby urząd kazał się rozliczać jak dotąd do końca października, bo to będzie dosyć trudne, o ile w ogóle wykonalne. Najlepszym rozwiązaniem na obecną chwilę wydaje się zawieranie umów wieloletnich z Miastem, tak by pieniądze można było do klubów przekazywać wraz z uchwaleniem budżetu miasta.


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/177481-kluby-nie-dostana-dotacji-az-do-wakacji-istotne-naruszenie-prawa.html?display=Feedback

https://www.nowiny.pl/177396-jak-urzad-wpedza-kluby-w-dlugi-nowacka-chce-szybciej-dzielic-dotacje-sportowe.html

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza