Wtorek, 23 lipca 2024

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

8. Żorski Bieg Ogniowy 2021 - blisko 500 osób na starcie w Parku Cegielnia [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

16.05.2021 00:11 | 0 komentarzy | ska

Impreza, która od 8 edycji przyciąga kilkaset osób ponownie mogła zagościć w Żorach. Mowa o Żorskim Biegu Ogniowym, który organizowany jest z okazji Święta Ogniowego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz grupę biegową HRmax Żory. W tym roku w zmienionej formule, ale również z ogromnym zainteresowaniem. ZOBACZ ZDJĘCIA!

8. Żorski Bieg Ogniowy 2021 - blisko 500 osób na starcie w Parku Cegielnia [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
W tegorocznej edycji Żorskiego Biegu Ogniowego wystartowało dokładnie 480 zawodników. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

8. Żorski Bieg Ogniowy 2021 - blisko 500 osób na starcie w Parku Cegielnia [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

W tej edycji bieg został podzielony na 4 części - 4 grupy startowe. Każda z nich miała około 125 osób, a pierwsza wystartowała o godz. 21.00. Kolejne grupy biegaczy startowały co godzinę. Ostatni start odbył się dokładnie o północy. Dzięki podzieleniu biegu, MOSiR Żory mógł zorganizować wyjątkowe wydarzenie w restrykcjach sanitarnych, a jednocześnie skupić maksymalnie 500 zawodników. 

Zachowana długość trasy

W tym roku oprócz podzielenia biegu, nowością była także jego lokalizacja. Tym raze biegacze nie mieli trasy wytyczonej w centrum miasta, a skorzystali z toru rolkowego w Parku Cegielnia, mając do wykonania odpowiednią liczbę okrążeń. Łącznie trasa, podobnie jak w poprzednich edycjach Żorskiego Biegu Ogniowego wyniosła 5 km. Wydarzenie tradycyjnie zabezpieczali żorscy strażacy, którzy dodatkowo zapalili pochodnie, co jest nawiązaniem do Święta Ogniowego. 

Bieg w rocznicę tragicznego pożaru miasta

W poprzednich edycjach Żorski Bieg Ogniowy odbywał się dokładnie 11 maja, czyli w Święto Ogniowe, które od 319 lat jest organizowane w Żorach. Upamiętnia ono jeden z wielkich pożarów miasta w 1702 roku. Tym razem organizatorzy biegu postanowili zmienić datę, co ma związek m.in. ze znesieniem rygoru noszenia masek w przestrzeni publicznej oraz części innych obostrzeń sanitarnych. Ponadto weekendowa data biegu jest zdecydowanie bardziej korzystna dla pasjonatów biegania, niż udział w sportowej imprezie w środku roboczego tygodnia. 

Nagrody do odebrania

Jak zapowiedział dyrektor MOSiR Marek Utrata, w tym roku impreza odbyła się bez dekoracji zwycięzców, a nagrody dla wycięzców w poszczególnych kategoriach będzie można odebrać po wydarzeniu w kasie hali sportowej MOSiR przy ul. Folwareckiej. 

Poprzednia, 7. edycja Żorskiego Biegu Ogniowego w 2019 roku była rekordowa. - Wtedy biegało w Żorach aż 875 biegaczy. Wtedy zwyciężył pan Dawid Malina z Rybnika z czasem 15 minut i 23 sekundy - wspominał podczas tegorocznego biegu dyrektor MOSiR Żory. 

Wyniki 8. Żorskiego Biegu Ogniowego już wkrótce na stronie MOSiR Żory

ZOBACZ START ZAWODNIKÓW W 8. ŻORSKIM BIEGU OGNIOWYM 15 MAJA 2021 ROKU: