Wtorek, 23 lipca 2024

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Rowery królowały w Żorach. Impreza "Kręcimy na maxa" dużym sukcesem [ZDJĘCIA]

16.06.2021 11:11 | 0 komentarzy | ska

Podczas święta roweru „Kręcimy na maxa – na sportowo z rowerem” w dniu 13 czerwca na terenie Parku cegielnia w Żorach, swój start i metę miał coroczny Żorski Rekreacyjny Rajd Rowerowy, który odbył się po okolicznych ścieżkach, drogach i leśnych traktach. Uczestnikom rajdu wręczono mapki z zaznaczonymi punktami, które należało odnaleźć na trasie przejazdu.

Rowery królowały w Żorach. Impreza "Kręcimy na maxa" dużym sukcesem [ZDJĘCIA]
Współorganizatorzy imprezy z PTTK "Wandrus Żory". fot. MOSiR Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rowery królowały w Żorach. Impreza "Kręcimy na maxa" dużym sukcesem [ZDJĘCIA]

Trasy oprócz różnych dystansów, różniły się stopniem trudności. Krótsza ok. 15 km (2 punkty kontrolne) oraz dłuższa ok. 22 km (3 punkty kontrolne). Osoby, które zmieściły się w limicie czasowym (120 minut) i potwierdziły swój udział w określonych punktach na mecie otrzymały pamiątkowy gadżet, a także były zaproszone do dodatkowej atrakcji konkursu z nagrodami. Uczestnicy rajdu przy pomocy specjalnej aplikacji włączyli się również w ogólnopolską akcję „Aktywne Miastai kręcili kilometry dla Żor w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Pumptrack, Fruit Bike i Drift Trick

Na terenie Parku cegielnia znalazło się też sporo nowych jeszcze nie prezentowanych w Żorach atrakcji rowerowych. Zgromadziły one sporą grupę miłośników jazdy na rowerze. Do nich niewątpliwie należała Strefa Pumptrack’a, gdzie można było doświadczyć sporej dawki emocji podczas jazdy po torze o różnym stopniu trudności i kącie nachylenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się Fruit Bike, gdzie podczas spalania kalorii, siłą własnych nóg można było „zblendować” koktajl owocowy. Z kolei miłośnicy „driftingu” mali i duzi, na specjalnych trójkołówkach wpadali w kontrolowane poślizgi, jeżdżąc po mega torze do Drift Trika.

W różnych punktach Parku zlokalizowane były też tory przeszkód, o różnych stopniach trudności, na których odbywały się zawody z udziałem dzieci. Natomiast najmłodsi wraz z rodzicami zaproszeni byli do specjalnej strefy malucha.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W akcję rowerową „Kręcimy na maxa” włączyli się również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, którzy u progu wakacji przypomnieli o zasadach ruchu drogowego i o czyhających niebezpieczeństwach. Wspólnie z żorskim OSP zaprosili też na warsztaty i szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Wspomnieli także o nowych przepisach dotyczących poruszania się nahulajnogach w ruchu drogowym. Ponadto strażacy z OSP w Żorach podczas zwiedzenia wozu strażackiego omówili zagrożenia wynikające z niekontrolowanego rozpalania ognisk.

Cieszymy się, że tak liczne grono sympatyków aktywności ruchowej, fanów jazdy na jednośladach odwiedziło nas w Parku cegielnia. Ogółem w tym dniu z licznych atrakcji skorzystało blisko 350 osób. Pomimo niesprzyjającej pogody tylu miłośników dwóch kółek „Kręciło na maxa” na rowerze.

Organizatorem wydarzenia byli: MOSiR Żory, PTTK „Wandrus Żory” i UM Żory, a partnerami: Fundacja KULT, Komenda Miejska Policji w Żorach, Ochotnicza Straż Pożarna w ŻorachStowarzyszenie Ratownicze „Iskra”.

Zdjęcia w fotorelacji: Bartek Grabiec, Marta Foltyn, Michał Bogaczyk, Wiktoria Bienioszek