Wtorek, 6 czerwca 2023

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Polowy dogadał się z radą w sprawie lodowiska. Ma kosztować nie 5, a 12 milionów

28.06.2021 16:57 | 21 komentarzy | ma.w

Ostatnie spotkanie prezydenta Raciborza z przedstawicielami klubów radnych opozycji przyniosło kompromis w sprawie inwestycji na Zamkowej. Obiekt będzie większy od pierwotnie planowanego i zachowa wszystkie zapowiadane tam funkcje. Samorząd musi jednak znacznie głębiej sięgnąć do kieszeni podatnika.

Polowy dogadał się z radą w sprawie lodowiska. Ma kosztować nie 5, a 12 milionów
Prezydentowi Polowemu nie udało się przekonać radnych Raciborza do wizji lodowiska za 5 mln zł. Rada zgodziła się na projekt oszacowany na zaangażowanie 12 mln zł z budżetu miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hala, w której znajdzie się ślizgawka ulokowana na terenie OSiR, ma być wykonana w technologii płyty warstwowej. To propozycja wysunięta przez radnego Henryka Mainusza, po jego rozmowach z inwestorami ze strefy gospodarczej przy ul. 1 Maja. Opozycja wskazywała, że na "dach z brezentu" się nie zgodzi.

- Wszystkie funkcje zaplanowane w Raciborskim Centrum Aktywnej Integracji Społecznej zostaną zachowane - zaznaczył Dariusz Polowy na posiedzeniu komisji budżetowej omawiając wydatek zaplanowany w projekcie zmian w Budżecie Raciborza na 2021 rok.

Przypomnijmy, że zimą RCAIS ma być lodowiskiem, a w okresie wiosenno - letnim - pełnić funkcję centrum zabaw dla dzieci. Przy ślizgawce przewidziano m.in. zaplecze z toaletami, przebieralnią i wypożyczalnią łyżew, a także miejscem pod działalność gospodarczą np. sklepiku ze słodyczami i napojami.

Większe i nierentowne

Raciborski obiekt będzie miał większą taflę lodowiska niż ten z Ostrowa Wielkopolskiego. W Raciborzu jej wymiary mają wynieść 26 m/56 m.

D. Polowy przypomniał, że projekt zaproponowany przezeń jeszcze w 2020 roku dotyczył wydatku 5 mln zł i „lodowisko” byłoby rentowne (tak działa w Ostrowie Wielkopolskim, samorząd nie dopłaca do jego utrzymania).

Dodatkowo prezydent pozyskał z rządowej dotacji 4 mln zł na powstanie RCAIS, a więc zaangażowanie środków budżetowych byłoby niewielkie.

Kompromisowe rozwiązanie, na które zgodziły się strony sporu o kształt lodowiska, będzie znacznie droższe. Szacuje się, że ten wydatek wyniesie 12 mln zł. Dariusz Polowy oznajmił, że przy zachowaniu dotacji rządowej budżet miasta pozwala na takie obciążenie.

Otwarcie w 2022 roku

Zadanie ma być dwuletnie. W tym roku należy spodziewać się zlecenia przez Miasto projektu budowlanego i wyłonienia wykonawcy inwestycji. W 2020 roku D. Polowy zakładał, że raciborzanie ślizgać się będą na Zamkowej jeszcze tej zimy. Chciał pierwszy wyjechać na lód i zaprosił do ślizgania się posła i wiceministra Michała Wosia.

W trakcie posiedzenia komisji budżetowej Dariusz Polowy podziękował za doprowadzenie do kompromisu w sprawie budowy lodowiska szczególnie radnym z klubu Razem dla Raciborza, podkreślając przy tym wyjątkowe zaangażowanie Pawła Rycki.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza