Poniedziałek, 27 maja 2024

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Z psem przy nodze było im po drodze. DogTrekking w OSiR przy Zamkowej

03.07.2021 21:10 | 0 komentarzy | ma.w

To pierwsze takie zawody dla miłośników czworonogów, które odbyły się na stadionie miejskim przy Zamkowej w Raciborzu. Pięciokilometrowy bieg z psem wygrali Joanna Sroka wśród pań i Adam Krzyżanowski w kategorii panów.

Z psem przy nodze było im po drodze. DogTrekking w OSiR przy Zamkowej
Najlepsi w bieganiu z psami w I zawodach Dog Trekking w Raciborzu. Pierwszy - Adam Krzyżanowski, drugi - Adam Matusik i trzeci (nasz redakcyjny kolega fotograf) Tomasz Czech
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

- Próbujemy ruszać z rzeczami, których w Raciborzu jeszcze nie było. W marszu charytatywnym wzięło udział ogółem 78 piesków. Jak na pierwszy raz myślę fajna frekwencja - mówił nam dyrektor OSiR Paweł Król. Cieszył się, że kolejny raz pogoda dopisała i organizacja przebiegła pomyślnie. Współorganizatorem wydarzenia była firma ZOO-MAR, która zapewniła bogatą paletę nagród.

Biec mógł każdy, ale z psem

Mirosław Machalski z ZOO-MAR cieszył się, że OSiR zaprosił jego firmę do współpracy przy zawodach DogTrekking. - Żeby zorganizować cokolwiek, nie jest łatwo, a to całkiem spore przedsięwzięcie i dużo osób zostało zaangażowanych. Myślę, że podołaliśmy temu wyzwaniu - mówił przedsiębiorca.

Podkreślił udział partnerów handlowych sieci sklepów zoologicznych ZOO-MAR. - Nagrody nam dali fenomenalne. Jestem pewien, że żaden DogTrekking w Polsce nie ma takich nagród jak u nas - stwierdził Machalski.

Mirosław Machalski

- Tutak mógł pobiec każdy właściciel, każdy pies. To jest element działań wspierających w Raciborzu kynologię, aby była na jak najwyższym poziomie. Żeby świadomość właścicieli psów rosła, aby wiedzieli czym je karmić, jak się nimi opiekować - zaznaczył M. Machalski.

Czy sądzi, że w tym roku „psiarze” mogą liczyć na kolejne wydarzenia dla ich środowiska? - Może nie na taką skalę jak ten bieg, ale może coś mniejszego z naszej strony, czemu nie? Przed pandemią mieliśmy całkiem ciekawy pokaz psiej mody. Może się to znowu uda. Na pewno chcemy coś zrobić dla klientów i nie tylko - przekazał nam Machalski.

Optymalny dystans

Trasa biegu zaczynała się na stadionie, biegła przez park Zamkowy i wałami. Dystans liczył 5 km. - Myślę, że jak na pierwszą edycję był optymalny. Na razie impreza zgromadziła lokalną społeczność, ale może kolejne edycje będą przyciągały osoby z zewnątrz - zastanawiał się współorganizator.

Paweł Król dyrektor OSiR

Odpowiedzialny za przeprowadzanie imprez rekreacyjnych Tomasz Bieliński z OSiR przyznał, że sam ma psa, a wcześniej miał też kotka. - Zwierzaki lubię, a my w OSiR chcemy im pomagać. To nasze kolejne włączenie się w cel charytatywny. Mieliśmy tu już akcję zbiórki karmy dla schroniska, dziś kolejka. Nowa impreza myślę, że jest w porządku. Może nazwiemy się OSIR - Ośrodek Wielkiego Serca - uśmiechał się Bieliński.

Czy pies słucha muzyki?

Konferansjer imprezy Bogdan Bartnicki po raz pierwszy w swej bogatej karierze scenicznej pracował przy biegu z psami. - Walczymy w upale, uciążliwym zwłaszcza dla piesków. Atmosfera jest tu kosmiczna. Może w następnej edycji będzie więcej osób, inne trasy, może jakieś hulajnogi? Warto to urozmaicić - mówił nam na gorąco.

Był pod wrażeniem odwagi i wytrwałości 20 uczestników zawodów. - Żartowałem, że w 12 minut od startu spotkamy się na mecie, ale widzę, że mija ponad 40 minut i jeszcze ktoś biegnie - oznajmił.

Pytaliśmy go jako doświadczonego didżeja czy do psiej imprezy dobiera się muzykę z jakimś psim akcentem. - Przyznam, że nie patrzyłem na to, by dostosować oprawę muzyczną pod psie gusta. Im chyba tak na tym nie zależy - uśmiechnął się B. Bartnicki.

Spytaliśmy jednego z uczestników - pana Dariusza, który biegł z owczarkiem szwajcarskim Luną. - To był w ogóle mój pierwszy bieg, w dodatku z psem. Trasę oceniam jako ciekawą, dobrze oznaczoną. Pies się nią zmęczył, jak też troszkę - podsumował właściciel białego czworonoga.

Joanna Sroka zwyciężyła wśród pań. Lubi biegać, to absolwentka ZSOMS w Raciborzu

Wypowiedzi zwycięzców imprezy można obejrzeć w materiale wideo na YouTube. Nowiny prowadziły także transmisję „na żywo” z wydarzenia.

Ludzie:

Paweł Król

Paweł Król

Dyrektor OSiR Racibórz