Piątek, 1 grudnia 2023

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Justyna Święty-Ersetic ze złotem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio! Racibórz świętuje

31.07.2021 14:56 | 4 komentarze | ska, żet

TEKST AKTUALIZOWANY

Polska sztafeta w biegu 4x400 m wywalczyła w Tokio złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich. Wśród polskich reprezentantów w sztafecie znalazła się raciborzanka Justyna Święty-Ersetic. 

Justyna Święty-Ersetic ze złotem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio! Racibórz świętuje
Justyna Święty-Ersetic pobiegła w zwycięskim składzie sztafety 4x400 w Tokio (fot. Justyna Święty-Ersetic - fanpage/Facebook).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Justyna Święty-Ersetic ze złotem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio! Racibórz świętuje

- Życzyłam sobie, aby ta cała kontuzja skończyła się "z górki". Nie marzyłam, o takim rozpoczęciu igrzysk. Mamy wspaniały team. Jesteśmy potęgą na świecie - powiedziała Justyna Święty-Ersetic tuż po zwycięskim biegu. W swojej części biegu sztafetowego ścigała się z utytułowaną Holenderką Femke Bol. 

Rekord olimpijski i Europy

Raciborzanka tuż przed Olimpiadą w Tokio doznała kontuzji. Jak widać, udało jej się wrócić do mistrzowskiej formy. Wraz z Justyną Święty-Ersetic w sztafecie pobiegli również Natalia Kaczmarek, Kajetan Duszyński i Karol Zalewski. Zdobywając złoto z czasem 3:09:87 pobili rekord olimpijski oraz rekord Europy. Srebro zdobyła Dominikana (3:10,21), brąz trafił do biegaczy z USA (3:10,22).

Justyna Święty-Ersetic powiedziała po biegu w strefie wywiadów (cytat za wyborcza.pl): – Dostałam pałeczkę na drugiej pozycji i ją na niej dowiozłam. Pierwszy raz w życiu nikt mnie nie wyprzedził. Walczyłam na całego, bo dziewczyny i Dariusz, którzy biegli w kwalifikacjach, strasznie nas napędzili. Z moim zdrowiem nie jest idealnie, ale sprawdziłam na rozgrzewce i stwierdziłam, że dam radę. Zobaczymy jutro, co z nogą. Na razie jestem w takiej euforii, że nie mogę niczego czuć.

Mimo kontuzji chciała być częścią drużyny

Przeglądowi Sportowemu raciborzanka podała: Byłam bardzo zmotywowana, żeby wystartować, bo chciałam być częścią tej drużyny i się udało. We wtorek odbędą się eliminacje biegu na 400 m. Czy Święty - Ersetic w nich wystartuje? Dziennikarzom powiedziała, że nie wie i być może wycofa się z tego biegu na rzecz sztafety.

– Od początku było ustalone, że będą zmiany w składzie – inny na eliminacje, inny na finał. Chciałabym, żebyśmy jutro wszyscy weszli na podium, nie wiem jednak, jakie są zwyczaje. Ale nie wyobrażam sobie innej opcji, żebyśmy wszyscy nie dostali medali – cała siódemka – stwierdziła Justyna Święty-Ersetic w strefie wywiadów o czym poinformowała oficjalna strona PKOl.

W Polskim Radiu Justyna Święty-Ersetic mówiła, że cieszy się ze startu pomimo swojej niedawnej kontuzji. Dodała, że polska sztafeta nie osiągnęłaby tego wyniku, gdyby nie zaangażowanie sztabu trenerskiego czy medycznego i dziękowała za doping swojej rodzinnej miejscowości.

- Ci, co mnie znają wiedzą, że jestem zawzięta i uparta. Jak sobie coś postanowię, to walczę - przyznała. - Wiem, że cały Racibórz jest ze mną. To mnie jeszcze bardziej napędza - mówiła na antenie Jedynki dwukrotna mistrzyni Europy.

Kajetan Duszyński, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek; fot.: PKOl – Marek Biczyk

Prezydent i premier gratulują

Zwycięstwo Polski z miejsca wywołało lawinę komentarzy. Głos zabrały również najważniejsze osoby w państwie. - Jest!!! Pierwszy na Igrzyskach w Tokio złoty medal dla Polski! Brawa, gratulacje i gorące podziękowania dla Zawodniczek i Zawodników naszej sztafety mieszanej 4x400 m. Co za wynik! Rekord olimpijski i rekord europy pobite! Radość i duma! - napisał Prezydent RP Andrzej Duda na Twitterze.

- Mamy złoto na igrzyskach olimpijskich w sztafecie mieszanej 4x400m Flaga Polski! Ogromne gratulacje dla naszych sportowców - to z kolei tweet premiera Mateusza Morawieckiego.


Justyną Święty-Ersetic jest w Polsce najlepszą specjalistką w bieganiu na 400 m, mistrzynią Europy. Ma na koncie dwa medale mistrzostw świata na tym dystansie w sztafecie.

Złoty medal sztafety mieszanej jest pierwszym takim krążkiem wywalczonym przez polskich lekkoatletów na bieżni podczas igrzysk od 1980 r. 41 lat temu medal zdobyła męska sztafeta 4 x 400 m.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka