środa, 17 lipca 2024

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Pobiegli w Biegu Tropem Wilczym w Wodzisławiu. Trasa w skwarze przy Balatonie była wymagająca [ZDJĘCIA]

15.08.2021 19:44 | 1 komentarz | ska

Już po raz 9. odbył się Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Wodzisławiu Śląskim. To bieg terenowy, w którym nie liczy się czasu, a najważniejsza jest pamięć o działaczach polskiego podziemia antykomunistycznego. 

Pobiegli w Biegu Tropem Wilczym w Wodzisławiu. Trasa w skwarze przy Balatonie była wymagająca [ZDJĘCIA]
Bieg Tropem Wilczym 2021 w Wodzisławiu Śląskim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pobiegli w Biegu Tropem Wilczym w Wodzisławiu. Trasa w skwarze przy Balatonie była wymagająca [ZDJĘCIA]

Choć w tym roku nie udało się zorganizować biegu w marcu, jak miało to miejsce w minionych latach, ani też 16 maja, na kiedy po raz pierwszy bieg miał być przeniesiony. Udało się 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego. - Mamy łącznie 170 uczestników na obu biegach. Nie mamy limitu wiekowego, nie mierzymy też czasu. To jest bieg pamięci, dlatego zwracamy uwagę przede wszystkim na kontekst historyczny - mówi Mariusz Lebok, koordynator organizacji wodzisławskiego biegu. 

Uczestnicy mieli możliwość przebiegnięcia dwóch dystansów: 1953 metry oraz 5 km. Pierwszy na dystansie 5 km do mety dobiegł Grzegorz Połomski. Uczestnicy podkreślali zgodnie, że bieg był wyczerpujący, nie tyle przez nierówności terenu, a głównie przez wysoką temperaturę powietrza.

Bieg trudny, ale satysfakcjonujący

Uczestnikom biegu dopisywał humor, mimo trudności na trasie. - Zacząłem biegać w Żorach, a później, kiedy w Żorach skończyły się Biegi Tropem Wilczym przeniosłem się do Wodzisławia. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ważna, dlatego zachęcamy do biegania. Biegliśmy z naszym psem, który na początku trochę wystraszył się tłumu, bo to 4-miesięczny szczeniak, ale później już był spokojny - mówi pan Grzegorz, który pobiegł ze swoją wybranką Agatą oraz psem Bohunem. 

- Biegłam po raz pierwszy, zachęcona przez ciocię, która już kilkakrotnie brała udział w biegu. Było to dla mnie nowe doświadczenie i musze przyznać, że było bardzo fajnie. Na pewno w przyszłym roku znów wystartujemy całą rodziną i zabierzemy córkę. W tym roku nie biegła, bo jest jeszcze malutka, ale za rok na pewno chętnie weźmie udział - powiedziała nam pani Karolina, dla której był to pierwszy bieg w życiu. 

Stoiska organizatorów

Organizatorami tegorocznego Biegu Tropem Wilczym byli: ZHR w Wodzisławiu Śląskim, Obrona Granic Państwa, Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Truppenfahrrad", MOSiR "Centrum", Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim, Komenda Powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim, Jednostka Strzelecka 2023 Wodzisław Śląski, Szkoły Policealne TEB Edukacja, Firemed oraz Stowarzyszenie Ranger Survival Club. Niektórzy z wspólorganizatorów przygotowali swoje stoiska tematyczne, które chętnie były odwiedzane przez uczestników biegu oraz publiczność plażująca nad Balatonem.