Wtorek, 6 czerwca 2023

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Paweł Król: H2Ostróg będzie działał jak samochód z tempomatem

04.09.2021 13:22 | 7 komentarzy | ma.w

Po naprawie wszystko będzie w aquaparku działać automatycznie - zapowiada dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Na koniec sierpnia wskazywał, że w połowie września basen powinien ruszyć. Na konferencji posesyjnej prezydent Raciborza Dariusz Polowy potwierdził tę datę, choć dodał, że zajęcia dla szkół wrócą do aquaparku nieco później.

Paweł Król: H2Ostróg będzie działał jak samochód z tempomatem
Dyrektor OSiR Paweł Król podaje kolejną, nadal wstępną datę uruchomienia H2Ostróg - połowa września. Trzeba skompletować kadry do obsługi basenu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już pod koniec sierpnia wykonawca naprawy w aquaparku zgłosił odbiory częściowe, do których przedstawiono uwagi, ale usterki były do usunięcia. Dyrektor Król mówił wtedy, że spodziewa się otwarcia basenu w połowie września. Potrzebny jest czas na zgromadzenie niezbędnej kadry do obsługi obiektu, chodzi przede wszystkim o ratowników. - Musimy całą obsługę załatwić - wyjaśniał nam P. Król.

Nowiny: Proszę przypomnieć co było naprawiane w H2Ostróg? Remont zaczął się już tak dawno temu, że wszyscy pozapominali, o co w nim chodzi. Tylko irytowali się, że basen wciąż jest nieczynny.

Paweł Król dyrektor OSiR w Raciborzu: Naprawie poddano cały system uzdatniania wody. Mamy w aquaparku 5 stacji uzdatniania wody. Wszystkie te stacje, nie tyle wymieniono, ile gruntownie zmodernizowano. Złoża powymieniano, ale to czynność, którą i tak trzeba wykonywać co jakiś czas. Bo to żwir, to wkład, który się zużywa, uzupełnia się. Wymienia się go na wszystkich obiegach. Teraz mamy wszystkie złoża nowe. Oprócz tego na obiegach, które nie miały wydajności filtracji, zostały zainstalowane dodatkowe pompy. A na tych obiegach, które już miały pompy, ale nie miały wystarczającej wydajności, wszystko zostało zmodernizowane. Instalację przerobiono poprzez wprowadzenie rur o większej średnicy. To wszystko ma pomóc w utrzymaniu jakości wody na stałym poziomie.

Jak zmieni się funkcjonalność aquaparku po jego ponownym otwarciu?

Teraz mamy pełną automatykę działania basenu. Wszystko będzie działać automatycznie i ja to porównuję, żeby łatwiej było sobie wyobrazić zakres zmian, do tempomatu w samochodzie. Ustawiamy w nim, że chcemy jechać z prędkością 100 km/h i samochód sam decyduje, jakiej musi użyć mocy silnika, żeby tę prędkość utrzymać. W naszym przypadku ustawimy, że chlor ma być w takich a takich parametrach i system będzie go sam dozował w odpowiednich ilościach. Jak będzie go za dużo, to system "będzie wiedział", że ma zaprzestać. Kiedy poziom chloru się obniży, to system znów "będzie wiedział", że musi go uzupełnić. Automatyka sprawdzi się także kiedy na basen wejdzie więcej osób i poziom chloru zacznie z tego względu spadać. Wtedy system zacznie dozować większą dawkę chloru. To ma być najważniejsza poprawa dotychczasowego stanu rzeczy.

Co oznaczają te wszystkie zmiany dla klientów aquaparku?

Wedle przepisów co 4 godziny należy sprawdzać jakość wody, badać ją. Według mnie to jest ułomne rozwiązanie, bo nie wiemy co się z nią dzieje w międzyczasie. Dlatego teraz mamy ciągły monitoring jakości wody. Mamy już zamontowany monitor w holu głównym, na którym przedstawiane będą parametry wody. Mamy nadzieję, że jak ludzie będą to widzieli, to będzie to dla nich ważna informacja. Będą mogli na bieżąco robić sobie wgląd w te dane i nie dojdzie do sytuacji, z jakimi mieliśmy do czynienia wcześniej, przed naprawą. Wierzę, że wszystkie te ruchy pozwolą ludziom czuć się bezpieczniej w naszym obiekcie.

Paweł Król o aquaparku.mp3

Temat otwarcia aquaparku poruszyliśmy także na konferencji prasowej, posesyjnej prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Ten 3 września odpowiedział na pytanie nowiny.pl dotyczące terminu otwarcia obiektu.

Niezależnie od tego zapytania, temat ten wymaga osobnego omówienia. Jeśli chodzi o cały remont, który się realizował jak i jego efekt końcowy, który już udało się osiągnąć. Z tego co wiem, dokonano odbioru warunkowego i aktualnie oczekujemy na formalne badanie wody, a zwłaszcza wynik tego badania. W gestii pana dyrektora Króla jest reszta działań. Myślę, że w ciągu najbliższych dni aquapark zostanie otwarty. Jeśli chodzi o miejskie szkoły, to szacuję, że od 20 września uczniowie powinni zacząć jeździć na naukę pływania do H2Ostróg - powiedział na konferencji posesyjnej Dariusz Polowy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Paweł Król

Paweł Król

Dyrektor OSiR Racibórz