Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Lubisz jeździć rowerem? A wiesz jak ubrać się na rower?

15.04.2022 14:08 | 0 komentarzy | MK

Jeśli jesteś kolarzem, pewnie to wiesz, ale możesz zaczerpnąć kilku wskazów. Z kolei, jeśli rower traktujesz bardziej rekreacyjnie, powinno Cię to zainteresować. Otóż to, w jaki sposób ubierasz się na rower, ma wpływ, chociażby na Twój stan zdrowia czy poczucie komfortu w trakcie jazdy. Jak ubrać się na rower?

Lubisz jeździć rowerem? A wiesz jak ubrać się na rower?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak ubrać się na rower?

Niby proste pytanie, które nasuwa jedną prostą odpowiedź — wygodnie. Jednak co to tak naprawdę znaczy? O ile podróżujesz rowerem na krótkich dystansach np. do pracy, to zakładanie kolarskich strojów i przebieranie się może się wydawać niepotrzebne i być dla niektórych stratą czasu. Inaczej jest, gdy przemierzasz kilkanaście kilometrów w wolny weekend czy lubisz dłuższe wypady w różnym terenie. To, w jaki sposób się ubrać, zależy także od warunków atmosferycznych, jakie obecnie panują. Wiadomo przecież, że zimą ubierzesz się inaczej niż latem. No więc jak ubrać się na rower?

Ubiór latem a komfort jazdy

Chociaż bywają chłodniejsze dni, to jednak latem temperatury są wysokie, a Słonce lubi dogrzewać nasze ciało. Czujemy to bardziej w trakcie wysiłku fizycznego, którym niewątpliwie jest także jazda na rowerze. Warto wtedy zadbać o lekki ubiór. Doskonale sprawdzą się krótkie spodenki i bawełniana koszulka. Zapewniają one swobodny przepływ powietrza i sprawiają, że mniej się pocimy. Jednak jeśli jeździsz na długich dystansach, to jeszcze lepiej sprawdzi się typowa koszulka rowerowa. Koszulki te wykonane są zwykle z syntetycznych materiałów, które odprowadzają pot na zewnątrz i jednocześnie zapobiegają wychłodzeniu. Faktem jest bowiem, że spocone ciało, wystawione na wiatr, łatwo przewiać i tym samym się przeziębić. Dlatego, gdy sezon rowerowy w pełni, to zadbaj o bezpieczną dla zdrowia i komfortową jazdę z profesjonalnym ubiorem.

Długie spodnie na rower jesienią

Gdy temperatura na zewnątrz spada, coraz częściej pada deszcz, to warto ubrać się nieco cieplej. To samo dotyczy sytuacji, gdy wybierasz się na rower wiosną. Wówczas dobrze sprawdzają się bluzy rowerowe czy dłuższe spodnie. Warto mieć przy sobie także przeciwdeszczową pelerynę. Nie możesz bowiem dopuścić do przemoknięcia, gdyż w czasie jazdy zimny wiatr, jakiego nie brakuje o tej porze roku, mógłby doprowadzić do silnego przeziębienia. Możemy ubrać wówczas także czapkę, a pod bluzę założyć koszulkę rowerową z długim rękawem. Pogoda jesienią i wiosną bywa zdradliwa i łatwo się rozchorować. Dlatego skutecznie się zabezpiecz.

Odzież rowerowa zimą

Inaczej niż na rower latem, wiosną i jesienią, należy ubrać się zimą. Chociaż to oczywiste, to nie wszyscy pamiętają o ważnych elementach. Pod kurtką i bluzą musi znaleźć się koszulka termoaktywna, a pod spodniami powinna znaleźć się bielizna termoaktywna. Podczas jazdy rowerem nie trudno o wychłodzenie organizmu, a zakładając bieliznę termoaktywną, skutecznie temu zapobiegniesz, gdyż pomaga ona zadbać o odpowiednią temperaturę ciała. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w okresie zimowych miesięcy.

Na szczególną uwagę w trakcie zimowych przejażdżek należy zwrócić także na dobre rękawiczki i czapkę. To obowiązkowa odzież, gdyż nasze dłonie i głowa są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. W trakcie tych trudnych warunków pogodowych warto się zdecydować także na dobre buty rowerowe, które pozwolą wygodnie prowadzić rower i zapobiegną ślizganiu się stóp. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, dlatego nie należy na nim oszczędzać i warto zainwestować w dobre ubranie.

Stroje na każdy sezon

Są takie elementy strojów kolarskich, które warto zakładać o każdej porze roku. Para rękawiczek sprawdzi się nie tylko zimą, ale i latem. Co prawda będą wykonane z innych materiałów, ale obie wersje mają podobną funkcję. Zapobiegać poślizgom dłoni i skutecznie chronić — latem przed wiatrem, zimą przed wyziębieniem. Podobnie, dobra, ciepła kurtka może sprawdzić się także, gdy przyjdzie jesień. Gdy wybieramy się na rower, warto ubierać się na cebulkę. Lepiej jest z siebie coś zdjąć niż cierpieć z zimna. No i oczywiście bezsprzecznym elementem ubioru wszystkich rowerzystów jest kask.

Stroje kolarskie — co warto wiedzieć

Odzież rowerowa to bardzo ważny element każdego kolarza. Zarówno tego zawodowego, jak i amatora, który używa jednośladu do pokonywania krótkich dystansów. Zwłaszcza jeśli jeździsz po mieście, powinna być wyposażona w elementy odblaskowe. Dzięki nim będziesz lepiej widoczny przez pozostałych użytkowników ruchu, co przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. To kolejny powód, dla którego warto używać odpowiedniej odzieży, nie tylko w trakcie uprawiania sportu. Jednak przede wszystkim powinieneś zadbać o swój komfort.

Zadaniem strojów kolarskich jest odprowadzać wilgoć, sprawdza się to zarówno latem, jak i podczas jazdy w niskich temperaturach. Odpowiednio dobrana odzież nie tylko wpływa na stan Twojego zdrowia, ale jest też ważna dla dobrego samopoczucia. Zapewnij sobie komfort na wysokim poziomie. Na rynku dostępne są stroje kolarskie dla użytkowników o różnych potrzebach. Nieważne czy jeździsz wyczynowo, czy rekreacyjnie, warto zdecydować się na profesjonalny ubiór, by czuć się bezpiecznie.