Maj to miesiąc, w którym przepełnione stojaki rowerowe przy rybnickich szkołach podstawowych są sygnałem, że rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji„Rowerowy Maj”.
Rowerowy Maj
Zasady udziału są niezwykle proste – każde wykorzystanie roweru do przyjazdu do szkoły jest premiowane za pomocą naklejki zarówno do osobistej książeczki jak i na zbiorczy plakat klasowy, a po zakończeniu kampanii najbardziej zaangażowani i aktywni uczestnicy otrzymają nagrody.
Najlepsza szkoła otrzyma bon na kwotę 3 tysięcy złotych na zakup wybranego sprzętu dydaktycznego, kolejno 2 i 3 miejsce otrzyma równowartość dwóch tysięcy i tysiąca złotych.
Miasto Rybnik uczestniczy w kampanii „Rowerowy Maj” po raz szósty, jednak tegoroczne zainteresowanie wśród szkół jest wyjątkowo duże. Swój udział zgłosiły aż 24 placówki, w tym 231 klas, w których uczy się ponad 6 tysięcy dzieci i pracuje ponad 700 dorosłych. Tegoroczna, rekordowa pod względem liczby uczestników rywalizacja potrwa od 4 do 31 maja.
- Cieszę się że pomimo trudności wynikających w ostatnich latach z sytuacji pandemicznej zainteresowanie zabawą znów wzrasta – mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy. - W roku 2020 z oczywistych powodów odwołano akcję, co bezpośrednio oddziaływało na uczestników sezonu 2021, gdzie tylko kilka szkół z terenu Rybnika zdecydowało się wziąć udział w kampanii. W tym roku dyrektorzy szkół i sami uczniowie chcą wrócić do normalności – chcą aktywnie uczestniczyć we wspólnej zabawie i promowaniu dobrych nawyków - dodaje.
Najważniejszym celem akcji jest promowanie mobilności aktywnej w ramach codziennej drogi do szkoły. Akcja „Rowerowy Maj” przyczynia się przede wszystkim do zwiększania aktywności fizycznej wśród młodzieży, co jest szczególnie ważne po długich miesiącach nauki zdalnej. Kampania ma także istotny walor edukacyjny, promując i wspierając przyjazne środowisku środki transportu. Taki rodzaj promocji pełni także rolę integrującą jej uczestników poprzez wspólne dążenie do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w duchu zdrowej rywalizacji. „Rowerowy maj” ma pokazać uczniom i ich rodzicom, że istnieje alternatywna, bardziej przyjemna forma dojazdu do szkoły.
Pożądanym efektem kampanii jest ograniczenie zjawiska dowożenia dzieci do szkół samochodem, a w rezultacie zmniejszenie tworzących się zatorów drogowych w okolicach placówek oświatowych – widząc frekwencję w niektórych placówkach w czasie zabawy jest nadzieja że zmiana przyzwyczajeń już od najmłodszych mieszkańców miasta na stałe wpisze się w ich przyzwyczajenia.
Miasto Rybnik po raz kolejny przyłączyło się do akcji „Rowerowy Maj” realizując w ten sposób również założenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, jakim jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym oraz zwiększanie ich świadomości i wiedzy z zakresu ruchu drogowego.
Udział w zabawie kształtuje postawy i przyzwyczajenia już od najmłodszych lat. Wierzymy że poskutkuje to częstszym korzystaniem z rowerów w drodze do szkoły nie tylko podczas trwania kampanii, ale również w innych miesiącach.
- Zmieniajmy miasto na lepsze, zmieniajmy nasze przyzwyczajenia i poprzez to zmieniajmy jakość życia wszystkich mieszkańców Rybnika – przekonuje Łukasz Karbowiński.
Dodatkowym efektem udziału Miasta Rybnika w dotychczasowych edycjach kampanii „Rowerowy Maj” jest także zmieniające się – coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów otoczenie rybnickich szkół oraz systematycznie zwiększająca się liczba stojaków i wiat rowerowych służących do zaparkowania rowerów przy szkołach w mieście.